-Zaczynam podejrzewać, Kalpurnio, że jesteś wyznawczynią teorii spiskowych - zdegustowany Cezar złożył Gazetę Wyborczą i trzasnąwszy drzwiami wyszedł do Senatu. Oczywiście miał rację i tylko przypadkiem na schodach nadział się na sztylet Brutusa, który właśnie smarował sobie kanapkę.
Jak powszechnie wiadomo, nie ma czegoś takiego jak spisek.
" -Akcja filmu mówi o spisku na życie papieża. Wierzysz w takie teorie? " - pyta dziennikarz Gazety Wyborczej Toma Hanksa, aktora ogrywającego grafomańskie powieści Dana Browna.
"Kiedy podczas rozmowy wypływa temat "wielkiej teorii spiskowej", po prostu przestaję słuchać." - odpowiada przytomnie aktor. Pewno się dziwi, że w kraju Jana Pawła są osobniki kwestionujące fakt zamachu na Papieża i i stojącego za tym zamachem spisku. Ale "byznes ys byznes" i stawanie okoniem w trakcie wywiadu mogłoby fatalnie odbić się na promocji.
Świat wokół nas, a zwłaszcza historia najnowsza kształtowana jest w znacznej mierze przez spiski.
Można gdybać, że Stany bez Kennedych nie są specjalnie inne, niż byłyby Stany bez spisków i wieńczących je zamachów na życie liberalnych przywódców.
Nie ma jednak wątpliwości, że międzynarodowy, knuty przez wiele lat spisek Al Kaidy na trwałe zmienił nie tylko USA, ale i resztę świata.
Jeszcze donośniejsze skutki mają spiski zawiązywane w krajach autorytarnych. Jak wyglądałyby demoludy, gdyby Beria w porę odkrył spisek Chruszczowa? Szatan raczy wiedzieć. Spisek oficerów i zamach majowy określiły oblicze II RP. Start PRL w dużej mierze został zdeterminowany spiskiem i zamachem na Marcelego Nowotkę, który miał być pierwszym sowieckim namiestnikiem. Każda zmiana władzy w PRL to zresztą efekt jakiegoś udanego spisku, innej drogi w państwie nie będącym ani monarchią ani demokracją po prostu nie było.
Biorąc te fakty pod uwagę, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że to raczej osoby z zasady nie wierzące w spiski są w łagodny sposób oderwane od rzeczywistości i żyją we własnym, urojonym świecie.
Inne tematy w dziale Polityka