6 obserwujących
480 notek
63k odsłony
  319   0

Vanishing Point


Wybory i trwające gorące dni niezakończonej elekcji na urząd prezydenta USA wzbudziły moje wspomnienie o kultowym amerykańskim filmie Znikający punkt (Vanishing Point, 1971). Film obejrzałem na nocnym przedpremierowym seansie w kinie, które niestety już nie istnieje. 

Kowalski (Barry Newman) - brak imienia - był żołnierzem w Wietnamie, policjantem i kierowcą ścigającym się samochodami i motocyklami na torach. Kowalskiego poznajemy w garażu, gdzie zajmuje się dostarczaniem zamówionych przez klientów samochodów. Jego najnowsze zlecenie to kurs z Denver do San Francisco, który ma wykonać, białym Dodge’m Challengerem. Przed podróżą podjeżdża do swojego dealera po “pigułki”. W czasie transakcji - piątek wieczorem - dochodzi do zakładu, że trasę 1240 mil (2000 km) pokona do godziny 15 w sobotę. Po kilku wykroczeniach drogowych Kowalskiego zaczyna ścigać policja, od Kolorado, poprzez Utah, Nevadę aż po Kalifornię. Jego szaleńczy rajd staje się głośny dzięki niewidomemu DJ-owi Super Soul z czarnej stacji radiowej KOW, który w przerwach między muzyką ostrzega i napędza do działania Kowalskiego. Pozwala mu to uniknąć policyjnych pułapek oraz otrzymać wsparcie od napotkanych podobnych jemu autsajderów.

***

https://youtu.be/VEod_y4_Bjw

***

Reżyserem obrazu jest Richard C. Sarafian - to najlepsza jego produkcja w karierze. Nieprzeciętne zdjęcia są robotą Johna Alonzo (Chinatown). Na szczególną uwagę zasługuje ścieżka dźwiękowa filmu. Słyszymy na niej kilkanaście utworów rockowych i country rockowych, które towarzyszą szaleńczej eskapadzie Kowalskiego. Jest to świadomy zabieg wzmacniający przekaz wizualny, czyniąc go jeszcze bardziej atrakcyjnym - mimo mało znanych wykonawców i utworów. Znikający punkt był drugim, po Swobodnym jeźdźcu, filmem drogi. W pierwotnej reżyserskiej wersji filmu pojawiał się wątek autostopowiczki, granej przez Charlotte Rampling, uosabiającej śmierć. 

Autorem scenariusza jest kubański pisarz i scenarzysta Guillermo Cabrera Infante, który w wywiadzie dla Paris Review powiedział:


  Napisałem film o człowieku z problemem w samochodzie, a mój reżyser nakręcił film o człowieku w samochodzie z problemami.


***


 

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura