51 obserwujących
375 notek
418k odsłon
  2374   0

Dlaczego musimy dzisiaj chronić Jurka Owsiaka.

Na trzy dni przed tragedią w Gdańsku w „Minęła 20” TVP Info wyemitowano kolejną odsłonę „Plastusiów“ autorstwa Barbary Pieli. Tematem tym razem był finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W pierwszej scenie animacji pojawia się demoniczna i całkowicie odczłowieczona pacynka symbolizująca byłą prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, która najpierw zagląda do pustych skrzyń, potem, niczym żydowski rabin, uruchamia do życia golema Owsiaka organizujacego zbiórkę pieniędzy aby następnie ukraść większość pieniędzy zebranych przez wolontariuszy. W jednym z ujęć z banknotami pojawia się fałszywa 200-złotówka z symbolem Gwiazdy Dawida oraz wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. 

Całość, narracyjnie i stylistycznie, żywcem zaczerpnięta z „dorobku“ nazistowskiego „Der Stürmer“ oraz jego wydawcy i autora Juliusa Streichera, tego samego, który słusznie (uzasadnienie wyroku!) „zarobił“ na stryczek w Norymberdze i którego nawet sam Hitler uważał za psychola a Goebbels za szkodnika i pornografa nie tylko zresztą w politycznym znaczeniu. 

Propaganda jako narzędzie perswazyjnej komunikacji opiera się na kłamstwie z jednej strony a praktycznie, na skrócie myślowym i prostej asocjacji. Im prostrza, im częściej powtarzana, im bardziej uniwersalnymi, zakorzenionymi w naszej psychice skojarzeniami operuje, tym bardziej oddziaływuje na podświadomość i tym większy jej zasięg w różnych grupach odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi mało krytycznych, słabo wykształconych lub szczególnie podatnych na manipulacje, czy to z powodu stresowej presji, czy też problemów psychicznych.

Zarządzana przez Jacka Kurskiego TVP i inne prorządowe media atakowały prezydenta Gdańska przy każdej okazji z kulminacją w trakcie październikowo-listopadowych wyborów, tworząc klimat nienawiści wokół jego osoby. Efekt znamy. Zbrodniarz wybrał ofiarę, miejsce i czas zbrodni nieprzypadkowo. Wręcz przeciwnie, to był na zimno zaplanowany mord. Dlatego chrońmy dzisiaj Jurka Owsiaka bo drugiego takiego możemy już nie znaleźć.

PS. Powyższy tekst napisałem (w odmiennej formie i treści) zaraz po emisji opisywanej animacji w TVP ale z różnych względów postanowiłem go nie publikować. Mord na prezydence Adamowiczu drastycznie zmienia sytuację i moim zdaniem ostatecznie wyczerpuje możliwość dalszego politycznego symetryzmu w kwesti odpowiedzialności za mowę nienawiści. Czara się przelała i w związku z powyższym nie czuję się w obowiązku, więcej, nie widzę możliwości żeby milczeć, jak chcieliby co poniektórzy. Przez „poniektórych“ rozumiem nie tylko tych naiwnych ale głównie tych na których spada pełna (jeśli nawet nie prawna to moralna w każdym wypadku) odpowiedzialność za to co się stało. 

Z ostatniej chwili: Na wiadomość, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarządził przeprowadzenie w warszawskich szkołach lekcji o mowie nienawiści natychmiast zareagowała organizacja Ordo Iuris, która chce przygotować dla rodziców oświadczenia odmawiające zgody na uczestnictwo ich dzieci w takich zajęciach. Ręce opadają.


Lubię to! Skomentuj230 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo