Lubicz Lubicz
1197
BLOG

O kłamczuchach, żywiołach, dmuchaniu w balonik i Tomaszu Terlikowskim.

Lubicz Lubicz Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

Przegląd minionego tygodnia na podstawie lektury „Rzepy“.

Jak wiadomo konsumpcja (szczególnie nadmierna) polskich mediów niekoniecznie wpływa na dobre samopoczucie z drugiej jednak strony (jako twierdzą optymiści do których mam przyjemność się zaliczać) ma podobno niejaki wpływ na szerokość horyzontów. Dlatego w tym miejscu skrótowy i z natury rzeczy subiektywny bryk z preferowanej przeze mnie „Rzepy“, z minionego tygodnia.

W czwartek 5 września „Rzepa“ opublikowała obszerny wywiad, którego premier Mateusz Morawiecki udzielił redaktorowi naczelnemu Bogusławowi Chrabocie w czasie wizyty w Salonie "Rzeczpospolitej" podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Przy całym należnym szacunku zarówno dla pana Premiera jak i red. Chraboty ale doczytałem do punktu (w pierwotnej wersji na samym początku) dotyczącego subwencji oświatowych i dałem sobie spokój. Wpływ na to miała zapewne wypowiedź pana Premiera, który na pytanie red. Chraboty - „A co z subwencją oświatową? Samorządowcy skarżą się, że ona nie płynie efektywnie w takim wymiarze, w jakim powinna.“ - odpowiedział - „Subwencja bardzo płynie w wymiarze takim, jakim powinna. Wielu samorządowców mówi mi, że z tej subwencji finansuje drogi, finansuje inne rzeczy.“. Padłem! Być może są gdzieś samorządy, które z pieniędzy na oświatę budują drogi (Brzeszcze?) ale w samej np. Warszawie niedobory na dziś wynoszą kilkadziesiąt milionów złotych a w skali kraju to setki milionów, których samorządom zabraknie pod koniec roku. W latach 2017–2018 luka finansowa pomiędzy subwencją a rzeczywistymi wydatkami na oświatę wyniosła 23,45 mld zł. (sic). Premier kłamie śmiejąc się naczelnemu "Rzepy" w oczy a ten robi dobrą minę. To nie jest dziennikarstwo, to jest laurka dla Kłamczucha Roku z tejże Krynicy. Przykre.

https://www.rp.pl/Forum-Ekonomiczne-w-Krynicy-2019/190909532-Morawiecki-Rozpiecie-miedzy-tempem-wzrostu-PKB-Polski-i-Niemiec-to-sukces-PiS.html?

W piątkowej "Rzepie" pani Irena Lasota postanowiła udowodnić, że niezależnie od tego czy huragan był, czy też go nie było, Trump odkładając warszawską wizytę, postąpił prawidłowo i logicznie, bo jak wiadomo, bliższa koszula ciału (czytaj reelekcja) niż jakiś tam nadwiślański sojusznik ze swoimi śmiesznymi pretensjami i obchodami. Pełna zgoda, pani Lasota ma jak najbardziej rację, jedyny problem w tym, że nikt na Florydzie "Doriana" jeszcze nie widział, podobnie jak zresztą Trumpa na Bahamach. Wszyscy za to widzieli Trumpa grającego w golfa i Trumpa pokazującego nieudolnie podfałszowane mapki pogodowe. Nota bene, to ostatnie jest w USA traktowane jako przestępstwo.

A jeśli chodzi o prześmiewczą reakcję opozycji, to była ona być może i przesadzona ale jak najbardziej adekwatna do buńczucznych wypowiedzi polityków PiS. Tak to już bywa, że jak się ponad miarę dmucha w (wyborczy?) balonik to po nieuchronnym zakończeniu trudno odgonić się od szyderców.

https://www.rp.pl/Plus-Minus/309069975-Requiem-nie-dla-Trumpa.html

W tymże weekendowym wydaniu, pan redaktor Michał Szułdrzyński postanowił zadąć na trwogę w publicystyczną tubę, bo brytyjscy naukowcy szukający genu LGBT przed publikacją efektów swej pracy mieli skonsultowć się z organizacjami LGBT. Powód? Chodziło o to, by przekazać dane opinii publicznej tak, aby wyniki badań nie stały się narzędziem prześladowania osób LGBT. Rozumiem, że gdyby CAŁA PRAWDA ujrzała światło dzienne i gdyby prześladowania osób LGBT z tego powodu przybrały na sile, to dopiero wtedy pan Szułdzrzyński byłby w pełni ukontentowany. Oczywiście w imię PRAWDY, NAUKI i dziennikarskiego OBOWIĄZKU.

Równie nieprawdziwe miały się okazać - zdaniem pana Szułdrzyńskiego - doniesienia o skali pożarów w Amazonii. A dlaczego? Bo tak twierdzi niezwykle ceniony przez redakora „Rzepy“ - „świetny dziennikarz naukowy“ - pan Tomasz Rożek. Pan Szułdrzyński przyznaje co prawda, że nie miał możliwości weryfikacji faktów podawanych przez pana Rożka ale skoro tak twierdzi (szef działu naukowego „Gościa Niedzielnego“ i ekspert telewizji publicznej), to tak musi być i basta. Rozumiem, że prezydent Bolsonaro wysłał w puszczę 40 tysięcy żołnierzy wyłącznie dla żartu lub ewentualnie aby uspokoić prezydenta Macrona, kanclerz Merkel i paru innych, zaniepokojonych sytuacją, światowych przywódców.

https://www.rp.pl/Plus-Minus/190909534-Amazonia-w-ogniu-gen-LGBT-Jak-nauka-ustepuje-polityce.html

Na zakończenie coś bardziej lekkiego. Jak podaje motorzepa za portalem tvn24.pl w roku 2018 nieoznakowane radiowozy policyjne miały 49 kolizji i wypadków a w tym roku, do maja już 26. Summa summarum ze 140 policyjnych BMW serii 330i xDrive połowa brała udział w kolizjach i wypadkach. Z raportu NIK wynika, że policjanci rozbiją średnio co trzeci pojazd, do drobnych szkód dochodzi niemal co godzinę z czego połowa z winy własnej a zakup i strategia wprowadzenia nieoznakowanych aut nie poprawiły w żadnym stopniu bezpieczeństwa na polskich drogach. Dobra zmiana w pełnej krasie.

https://moto.rp.pl/tu-i-teraz/27243-co-drugie-policyjne-bmw-jest-juz-rozbite?

PS. W cytowanym już weekendowym wydaniu, pan Tomasz Terlikowski dosyć ostro zaatakował kościelną hipokryzję dotyczącą pedofilii i udało mu się przy tej okazji nikogo postronnego nie obrazić. Cytując klasyka moża by powiedzeć, że są (jeszcze?) rzeczy na niebie i na ziemi, o których się filozofom nie śniło. Sam nie wiem czy to nowe idzie, stare wraca czy też świat się kończy ale szystko jedno. Nudno nie jest :)

https://www.rp.pl/Plus-Minus/309069980-Terlikowski-Powrot-kardynala-McCarricka.html

A teraz idę do znajomych Austriaków na mecz. Na dwoje babka wróżyła, więc może być zabawnie lub niekoniecznie. Trzymam kciuki za naszych, bo toć zawsze lepiej robić sobie kpinki z innych, niż być tych kpinek ofiarą :)

R’n’rLubicz
O mnie Lubicz

If I could stick my pen in my heart I'd spill it all over the stage Would it satisfy ya or would slide on by ya? Or would you think this boy is strange? Ain't he strayayange? If I could win you, if I could sing you a love song so divine. Would it be enough for your cheating heart If I broke down and cried? – If I criyiyied. I said I know it's only rock and roll But I like it. Ludzie do mie pisza :) Czy ty Lubicz złamany ch..u nie powinieneś trzymać fason jak prawdziwy komuch? Twoje agenturalne teksty (z których jesteś znany) dawno wystawiły ci świadectwo.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura