46 obserwujących
496 notek
488k odsłon
704 odsłony

Jerzy Wiatr w teczkach WSW

Wykop Skomentuj10

Od dzisiaj odkładany cykl z teczek prof. Wiatra. Cykl potrwa, szacunkowo, 2 tygodnie. Prof. odpisał mi na maila skierowanego na adres jego uczelni, więc przypuszczam, że o Salonie jeszcze nie słyszał. Podstawowy wniosek, płynący z wymiany listów: prof. Wiatr zaprzecza tajnej i świadomej współpracy z organami bezpieczeństwa PRL. Składał już negatywne oświadczenie lustracyjne. Nawet uzasadnił, że nie spełnia warunków granicznych określonych wyrokiem Sądu Najwyższego. To cenna korespondencja, bo dyr. BUiAD IPN odmawia udzielenia jakichkolwiek informacji z przejętego zasobu Biura Rzecznika Interesu Publicznego jako niejawnego.

Wracam do teczek – zatwierdzony, tajny Raport z 8.08.1966 r. do Szefa Z VI WSW płk. W. Siennickiego:

            Proszę o wyrażenie zgody na pozyskanie do współpracy w charakterze tajnego współpracownika

                                                                                  doc. Wiatra Jerzego s. Wilhelma

                                                                                  ur. 17 IX 1931 r. w Warszawie, poch.

                                                                                  inteligent, czł. PZPR, zatrudniony

                                                                                  w WAP na stanowisku Kierownika

                                                                                  Katedry Socjologii. Posiada                                                                                                 wyższe wykształcenie socjologiczne,

                                                                                  zna język angielski, francuski i rosyjski

            W/w pochodzi z rodziny inteligenckiej. Stryj jego, Wiatr Józef jest gen. w stanie spoczynku na stałe zamieszkałym w Anglii. Doc. Wiatr utrzymuje ze swym stryjem kontakty osobiste i korespondencyjne.

            Z tytułu pracy naukowej doc. Wiatr utrzymuje liczne kontakty w kraju i za granicą z cudzoziemcami, przeważnie z USA, Anglii, Francji, NRF, a także innych państw.

            Wśród utrzymywanych kontaktów jest wiele osób podejrzanych o współpracę z obcymi wywiadami. Na terenie wojska doc. Wiatr pozostaje w bliskich stosunkach towarzyskich z płk. Malczewskim i gen. Bednarzem.

            Z doc. Wiatrem utrzymuję od m-ca czerwca 1965 r. systematyczny kontakt. W [czasie] licznych spotkań w/w przekazał mi … cennych informacji, przeważnie dotyczących cudzoziemców z USA i Anglii oraz ich kontaktów na terenie kraju. Przekazał również szereg informacji na środowisko intelektualne skupione wokół Instytutu Filozofii i Socjologii PAN oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Jak dotąd b. niewiele i, jak widać, nie bardzo chętnie informuje nas o środowisku wojskowym.

            Biorąc jednak pod uwagę dość duże zaangażowanie się w/w w rozpoznanie cudzoziemców oraz szerokie możliwości na tym odcinku, jak również możliwości rozpoznania działalności politycznej fig. mat. wstępnych krypt. „Biały” zamierzam pozyskać go do współpracy z kw. w charakterze tajnego współpracownika.

Autor - Szef Oddziału I Zarządu VI Szefostwa WSW ppłk mgr A. Sieradzki – będzie się pojawiał tu wielokrotnie.

Ciekaw jestem, czy opublikowano instrukcje operacyjne WSW, FRD?

Cdn

Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura