Marek Ciesielczyk Marek Ciesielczyk
287
BLOG

Siedem grzechów głównych PiS

Marek Ciesielczyk Marek Ciesielczyk Polityka Obserwuj notkę 6
Osobiście żałuję, iż PiS-owi nie udało się utrzymać władzy przez 4 lata. Przy wszystkich wadach i błędach tej formacji, było kilka istotnych punktów programowych, które należało zrealizować.

PiS (a właściwie Jarosław Kaczyński) popełnił kilka zasdniczych błędów, które sprawiły, iż formacja ta nie jest w stanie w dalszym ciągu realizować swego programu. Siedem grzechów głównych PiS to paradoks, gdyż teoretycznie grzechy te w ogóle nie pasują do stylu działania Jarosława Kaczyńskiego.

1. Nieprzemyślany dobór współpracowników. Sztandarowy przykład Kaczmarek, do którego nie mieli zaufania jego przełożeniu już w 70. latach. Dlaczego PiS nie sprawdził ludzi, którzy mieli zająć ważne stanowiska? Przykład lokalny: w Tarnowie, 100-tysięcznym mieście, twierdzy PiS-u rzecznikiem prasowym tej partii ma zostać niejaki Wiesław Szczupak, postać znana ze swych powiązań z dawnym systemem politycznym. Tarnów to małe miasto, wszyscy się tu znają, a mimo to wybór PiS-u padł na człowieka najmniej odpowiedniego. Podobnie było z Kaczmarkiem . Jak wytłumaczyć to, że Jarosław Kaczyński (tak słusznie podejrzliwy człowiek), dopuścił do tego, by otoczyli go ludzie nielojalni, wywodzący się z zupełnie odmiennych politcznie środowisk?

2. Grzech drugi wynika z pierszego. Słabość organizacyjna struktur IV RP. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrudnia także ludzi bardzo młodych, kierujacych się emocjami, często wywodzących się ze srodowiska LPR. Nie będę wymieniał nazwisk, choć mógłbym. Wierzejski publicznie powiedział, że PiS się przeliczył, gdyż cześć pracowników CBA jest bardziej lojalna wobec LPR niż PiS.

3. Słabe struktury terenowe. Do pewnego momentu partia PiS miała charakter kadrowy. Na listach wyborczych trzeba było nagle wystawić ok. 1.000 kandydatów. Część z nich pochodziła z "łapanki". Po tych wyborach nalezy się spodziewać, iż gdy PiS będzie w opozycji, część takich posłów zdradzi Kaczyńskiego i przejdzie do PO.

4. Słabi doradcy Kaczyńskiego. Dlaczego Kaczyński nie słuchał np. takich ludzi jak prof. Staniszkis?

5. Złe decyzje, które powiększyły grino wrogów PiS: dopuszczenie do wyjścia z PiS Marszałka Jurka, konflikt z Dornem i Zalewskim.

6. Zła taktyka wobec koalicjantów. Rozbicie Samoobrony było możliwe. Akcja ta było źle zorganizowana. Gdyby się udała, to faktycznie PiS rządziłby 4 lata z LPR-em i Samoobroną bez Leppera.

7. Brak skutecznej realizacji tego, co nazywało się "pakietem Kluski". 
Sama dobra koniunktura gospodarcza nie wystarczyła. 
Nałeżało zrobić znacznie więcej dla odbiurokratyzowania gospodarki.



_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (6)

Inne tematy w dziale Polityka