Blog
Marek Ciesielczyk
Marek Ciesielczyk
Marek Ciesielczyk dr politologii /Uniwersytet w
9 obserwujących 317 notek 201939 odsłon
Marek Ciesielczyk, 21 grudnia 2017 r.

Marek Ciesielczyk demaskuje: TW "ZBYSŁAW" Petryka z Los Angeles

452 0 0 A A A

Petryka bardzo szczegółowo opisywał tych ludzi, ich tryb życia, kontakty, poglądy polityczne czy też stosunki panujące w środowisku polskiej emigracji w Anglii, co oczywiście ułatwiało SB rozpracowywanie tegoż środowiska. Petryka był tak bardzo ceniony przez PRL-owskie służby specjalne, iż otrzymał od SB do realizacji m.in. zadania „zmierzające do ustalenia osób współpracujących z angielskim wywiadem lub w inny sposób zaangażowanych do wrogiej działalności przeciwko PRL”. Do jego zadań należało także działania zmierzające do:

„ - Ustalenia osób posiadających szerokie kontakty wśród działaczy emigracyjnych, kół wojskowych, b. prac. II Oddz. itp.

-   Bliższe rozpoznanie działaczy organizacji młodzieżowych, powiązań z władzami z władzami angielskimi R.W.E. (radi Wolna Europa, przyp. MC) itp.

- Obserwowania zachowania się Polaków z Kraju studiujących na uczelniach londyńskich pod kątem ustalania tych którzy angażują się do wrogiej nam działalności…” Pe-5

image

Jak gorliwy był Petryka pokazuje meldunek SB, z którego dowiadujemy się, iż „ze swej strony własnoręcznie opracował i przekazał nam wskazówki odnośnie zachowania się na terenie Anglii”.

„Po omówieniu poglądów politycznych emigracji (Petryka, przyp. MC) zawsze podkreślał, że zajmował postawę zgodną z oficjalną polityką. Dawał też mi do zrozumienia, ze jest ateistą i prowadził na ten temat zażarte dyskusje m.in. z Wrońskim”. – pisze w jednym ze swych raportów oficer prowadzący TW ZBYSŁAWA, z Wydziału II Departamentu II – Błażejewski. Pe-14

image

Petryka już jako TW „ZBYSŁAW” ponownie wyjechał do Anglii 7 kwietnia 1961 roku, by na Uniwersytecie Londyńskim załatwić sobie przyjęcie na studia doktoranckie. Do Polski miał wrócić w połowie maja 1961 roku. Porucznik Błażejewski, oficer operacyjny Wydziału II Departamentu II , czyli kontrwywiadu SB zajmującego się Wielka Brytanią zaproponował po wyjeździe Petryki do Anglii, by nawiązać z nim osobisty kontakt na terenie Londynu, jako że odwiedzał on często ambasadę PRL. Esbek pisał: „Proponuję całość materiałów dot. P. wraz z wnioskiem o nawiązanie z nim kontaktu i dalszego operacyjnego wykorzystania przekazać do Departamentu I”, czyli do wywiadu Służby Bezpieczeństwa.

Na razie nie wiemy, czy faktycznie wywiad SB nawiązał i utrzymywał kontakty z Petryką kontakty w Londynie, a później w USA. Trudno sobie wyobrazić taką sytuację, by komuniści mając materiały obciążające Petrykę jako TW SB ZBYSŁAWA, nie próbowali tego wykorzystać, zwłaszcza, iż Petryka nie tylko mógł być dla nich interesujący jako działacz polonijny, ale także jako pracownik naukowo-badawczy zajmujący bardzo znaczące stanowiska w amerykańskim sektorze chemicznym. Być może ujawnienie kolejnej partii dokumentów z archiwum zastrzeżonego da odpowiedź na te pytania?

Marek Ciesielczyk

Czytaj także na temat innych Polonusów:

https://www.salon24.pl/u/m-ciesielczyk/831131,ciesielczyk-demaskuje-tadeusz-bocianski-to-ko-sb-york

http://3obieg.pl/adam-bak-bambo-tomasz-sommer-pinokio

https://niepoprawni.pl/blog/marek-ciesielczyk/polonijne-lobby-antylustracyjne-edward-dusza

https://www.salon24.pl/u/m-ciesielczyk/828607,stanislaw-sliwowski-polonijne-lobby-antylustracyjne

http://marekciesielczyk.neon24.pl/post/141466,marek-ciesielczyk-demaskuje-waldemar-glodek-agent-witez

http://oburzeni.pl/marek-ciesielczyk-demaskuje-wieslaw-krajewski-tw-sb-brun/


Relacja filmowa z moich wykładów w USA w listopadzie 2017:

https://www.youtube.com/watch?v=pWHN5JirnBEList otwarty do p. Franka Spuli
Prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej

frank.spula@pna-znp.org,  info@pna-znp.org
dziennik@zwiazkowy.com, redakcja@zwiazkowy.com 

Szanowny Panie Prezesie,

My niżej podpisami Polacy, mieszkający w południowej Kalifornii, wyrażamy stanowczy protest przeciwko wypowiedziom publicznym p. Wojciecha Jesmana, szefa oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej w południowej Kalifornii, kwestionującym znaczenie lustracji działaczy polonijnych w USA i broniącym tajnego współpracownika komunistycznej Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Zbysław", tj. p. Petrykę, członka KPA.

Pan Jesman na wykładzie dra Marka Ciesielczyka w dniu 19 listopada 2017 w sali przy polskim kościele w Los Angeles wziął w obronę TW SB ZBYSŁAWA, choć z dokumentów IPN jasno wynika, iż obecny działacz Kongresu Polonii Amerykańskiej donosił SB na środowiska patriotyczne. Jesman dał także do zrozumienia, iż nie uważa lustracji za ważny dla  Polonii  amerykańskiej temat.

Wiemy, ze Pan Prezes wyraził w przeszłości swe poparcie dla procesu lustracji Polonii. Jesteśmy więc tym bardziej zaskoczeni antylustracyjnymi wypowiedziami szefa KPA w Kalifornii południowej.

Dlatego też oczekujemy dymisji pana Jesmana z tej funkcji i wykluczenia p. Petryki , czyli TW ZBYSLAWA, z Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Przedstawiciele Polonii w Kalifornii południowej:

Podpisy (wysłane do Prezesa KPA)

Los Angeles, 19 listopada 2017


Kopia listu, numery telefonów zostały oczywiście zamazane celowo przed publikacją w mediach:

imageSkomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ image _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @Radosław123  skoro tarnowska firma podpisala umowe na sprzedaz swych produktow, to jest to...
  • @Radosław123  nie czytal Pan calego tekstu , wymieniam konkretne efekty, a Pan wydaje sie byc...
  • Myli się Pan. 1. Jest mnóstwo Polonusów, którzy jako przedsiebiorcy płaca podatki i za...

Tematy w dziale Kultura