Ireneusz A. Ślupkov Ireneusz A. Ślupkov
102
BLOG

Konferencja OBWE w Warszawie pażdziernik 2006

Ireneusz A. Ślupkov Ireneusz A. Ślupkov Polityka Obserwuj notkę 3

Środa 11 Październik 2006, 10:00-13:00

 

Mniejszości narodowe

 

Przemowa Tęczy - organizacji

macedońskiej mniejszości narodowej z Grecji

 

 

Dziękuję Panie Przewodniczący.

Dzisiaj moje przemówienie skoncentruje się na prawach językowych mniejszości narodowych. Szczególnie będę mówił o macedońskojęzycznej wspólnocie w Grecji.

Pomimo, że różne ciała na rzecz praw człowieka bardzo mocno zalecały państwu greckiemu powzięcie środków celem uznania i ochrony praw językowych ludności macedońskojęzycznej w Grecji, rząd grecki ciągle ignoruje tą radę. W 2003 r. na przykład Europejska Komisja ds. Rasizmu i Nietolerancji zalecała Grecji podpisanie Europejskiej Karty Języków Regionalnych i Mniejszościowych jak również Konwencji Ramowej dla Ochrony Mniejszości Narodowych.

Chciałbym tytaj wspomnieć, że jest częstą praktyką przedstawicieli grackich na różnych forach międzynarodowych, jak miało to miejsce w zeszłym roku z przedstawicielem greckim w Radzie Europy Panu Ayfantisie twierdzącemu, że " jest mała liczba osób mówiących dialektem słowiańskim lub gwarą w Grecji Północnej" odnosząc się do macedońskojęzycznej wspólnoty. Tak więc terzeba postawić pytanie: czemu rząd grecki nie powziął żadnych środków aby chronić i promować tak zwany "dialekt"? Powinienem wspomnieć, że tak zwany dialekt czy gwara do której odnosi się rząd grecki w rzeczywistości jest językiem. Ten język to język macedoński.

Innym dziwnym podejściem rządu greckiego jak słyszeliśmy w poniedziałek od ambasadora greckiego jest porównywanie wielkości mniejszości macedońskiej z powiązaniem politycznym obywateli wyrażonym w wyborach. Panie Ambasadorze powinien być pan świadom, że osoby mówiące po macedońsku głosują na wiele partii a nie wyłącznie na WSE-Tęczę. Najbardziej demokratycznym i właściwym sposobem oceny liczby osób należących do mniejszości językowej lub narodowej nie jest ocena poprzez wybory ale spis narodowy. Mocno zachęcamy rząd grecki aby uczynił to możliwym w następnym spisie w 2011 r.

Nawet jeśli rezultat przyszłego spisu pokazywałby, że mniejszość macedońska wynosi mniej niż 1% jak twierdził szanowny grecki ambasador na poniedziałkowej sesji odnosząc się do głosów WSE-Tęczy, czy nie należą się jej prawa do kultury? Z całkowitej 70 000 000 ludności Turcji prawosławna mniejszość grecka liczy mniej niż 3 000 osób co wynosi tylko 0, 003% ludności. Oczywiście tej mniejszość w nie mniejszym stopniu należą się podstawowe prawa językowe, którymi nawiasem mówiąc się cieszą.

Tęcza wierzy, że w sytuacji w której mniejszość w liczbach jest mała, polityka państwa w stosunku do mniejszości powinna być nawet bardziej postępowa w ochronie jej tożsamości. My jako członkowie mniejszości macedońskiej w Grecji powzięliśmy pierwszy krok w tym kierunku poprzez wydrukowanie elementarza do języka macedońskiego. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa w końcu przekona Ministerstwo Oświaty w naszym kraju aby podjęło niezbędne kroki we wprowadzeniu języka macedońskiego do greckiego systemu oświaty.

W związku z tym Panie Ambasadorze chciałbym aby był Pan pierwszym przedstawicielem rządu greckiego, który oficjalnie otrzymuje tę publikację.

[Przedstawiciel Tęczy przerywa swoje wystąpienie aby wręczyć ambasadorowi greckiemu Panu Manesisowi egzemplarz elementarza języka macedońskiego“Abecedar”

Lubię podróże i naukę języków. Interesują mnie kwestie mniejszości oraz Bałkany, obszar Bliskiego Wschodu i Indie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka