Blog
ARCHITEKTURA i URBANISTYKA
Robert Maciejowski
Robert Maciejowski mgr inż.arch.technik budowlan
6 obserwujących 28 notek 38213 odsłon
Robert Maciejowski, 27 września 2016 r.

Czy powinna powstać zabudowa wysoka wokół PKiN ?

1071 1 0 A A A
Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory
Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory

Obecna zabudowa wokół Pałacu Kultury i Nauki jest zlepkiem kilku trendów architektonicznych i jest zwyczajnie niespójna .O paradoksie ! Centrum Zachodnie samo w sobie jako grupa współczesnej architektury działa pozytywnie na odbiorcę. Budynek Złota 44 ,banki, hotele wzdłuż ul.E.Plater i te obiekty w kwartale Jana Pawła II Marszałkowska, E.Platter, Świętokrzyska stanowią dobrą wizytówkę miasta ale niestety dokonują tego same w sobie a nie w kontekście współgrania z PKiN,bo o takim współgraniu nikt do tej pory nie mysli.Mamy do czynienia z dysonansem między dwoma konkurującymi ośrodkami centralnymi gdzie brak między nimi elementów spajających. Budynki stojące w pozostałych kwartałach w bezpośrednim kontekście PKiN również robią wrażenie podobne. Nie współgrają z formą i treścią PKiN. Sprawiają wrażenie luźno rozrzuconych grupek i pierzei ulicznych . Dystans ten wynika z rozłożystego planu Pałacu. Ocenę taką wystawiam spacerując wokół PKiN ,oglądając jak te wszystkie obiekty oddziałują na postrzeganie ich będąc w środku tzw. oka cyklonu. Tym okiem jest sam PKiN jako "rozłożysta żaba" i "strzelisty tort" ,które to formy dominują przestrzeń centralną Warszawy. Dominują ją do tego stopnia ,że cała reszta wydaje się być jakimś  bezładnie rozrzuconym tłem dla tego molocha urbanistyczno-architektonicznego.

Im szybciej powstanie zabudowa wysoka jak i pośrednia będąca reduktorem ,katalizatorem tego dysonansu, zgrzytu estetycznego tym lepiej dla wizerunku stolicy w tym miejscu( tj.placu Defilad jak i otoczenia PKiN)

Charakter nowej wysokiej zabudowy na działkach wokół PKiN (ostatnio sporo się mówi o dzikich reprywatyzacjach i walce o te bardzo drogie tereny w kontekście afer platformerskich i pani HGW, ale to polityczne problemy ,których w tej notce nie omawiam) powinien spełniać warunki architektury pośredniej.

Co to znaczy?

1) Formy wieżowców powinny mieć wyrazowość pośrednią między ekspresją PKiN a otaczającymi go budynkami.(patrz moje notki wcześniejsze)

 

 Czy powinna powstać zabudowa wysoka wokół PKiN ?

2) Wysokości wież głównych muszą przewyższać trzon PKiN (powyzej140m).To jest warunek oddziaływania grupy dominant wraz z PKiN by zapewnić ekspresję wspólną jako SKYLINE centrum.(patrz symulacje zdjęciowe w moich notkach wcześniejszych)

 

 Czy powinna powstać zabudowa wysoka wokół PKiN ?

3) Powinna zaistnieć pośrednia zabudowa o wysokości od 40-100m nad linią średnicową jako katalizator wysokości między kamieniczkami od południa PKiN a samym Pałacem.(patrz projekty takiej zabudowy np.na filmach, animacjach w notkach moich wcześniejszych)

Całe te moje uwagi i spostrzeżenia nie są specjalnie czymś odkrywczym i wydają się być powszechnie zauważaną krytyką tego obszaru wśród warszawskich architektów i urbanistów a jednak od ponad 60 lat tego konfliktu form nikt nie niweluje i jedyne co mamy to śmietnik urbanistyczny wokół PKiN (patrz zdjęcia placu Defilad od strony wschodniej PKiN - moja notka wcześniejsza i komentarze do niej)

Czy powinna powstać zabudowa wysoka wokół PKiN ?

Czy powinna powstać zabudowa wysoka wokół PKiN ?

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

ARCHITEKT-"Miasto moje a w nim..." image image Robię to co trzeba oddając się temu co ważne,a co dla mnie ważne?Przedstawiam w wielu wariantach: https://youtu.be/w_XkVSZyabw image image image image image image image MOIM MARZENIEM JEST BY TĘ ROZŁOŻYSTĄ "ŻABĘ" oraz STRZELISTY CZUB "TORTU PIJANEGO CUKIERNIKA"-PKiN w końcu WCHŁONĘŁA ZABUDOWA WYSOKA dająca Warszawiakom nowe miejsca pracy i funkcje dla miasta.PLAC MIEJSKI również powinien w końcu uzyskać skalę miejską WARSZAWY a nie skalę DEFILAD w MOSKWIE. image image image imageimageimage ZREALIZUJĘ PROJEKT Z KAŻDYM KTO BĘDZIE MIAŁ WPŁYW NA ZMIANĘ OBECNEGO WIZERUNKU CENTRUM WARSZAWY image > > > > IDEA,KONCEPCJE,WIZJE < < < <</b> image image image image MOJE LUBczasoPISmo :) -------------------------------------------------„Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt .....Już dziś wyruszaj tam…Warszawski dzień.... image WARSZAWA JAKĄ MOŻE BYĆ ZA 20,30...LAT image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Ajgor  Tu chodziło o określenie KOMITET OBRONY DONOSICIELI a to taki sam...
  • ZGADZAM SIĘ W CAŁEJ ROZCIĄGŁOŚCI Z OPINIĄ AUTORA
  • @Bohdan Ozerski  - nie jedynie tylko również .Upamiętnienie  tej wielkiej Bitwy Warszawskiej...

Tematy w dziale Rozmaitości