ARCHITEKTURA i URBANISTYKA
FORMA ARCHITEKTONICZNA POWINNA MIEĆ DUSZĘ I CIAŁO KONSTRUKCYJNE A PODSTAWĄ URBANISTYKI POWINNA BYĆ PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJONALNOŚĆ.
8 obserwujących
45 notek
56k odsłon
1137 odsłon

Czy powinna powstać zabudowa wysoka wokół PKiN ?

Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory
Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory
Wykop Skomentuj1

Obecna zabudowa wokół Pałacu Kultury i Nauki jest zlepkiem kilku trendów architektonicznych i jest zwyczajnie niespójna .O paradoksie ! Centrum Zachodnie samo w sobie jako grupa współczesnej architektury działa pozytywnie na odbiorcę. Budynek Złota 44 ,banki, hotele wzdłuż ul.E.Plater i te obiekty w kwartale Jana Pawła II Marszałkowska, E.Platter, Świętokrzyska stanowią dobrą wizytówkę miasta ale niestety dokonują tego same w sobie a nie w kontekście współgrania z PKiN,bo o takim współgraniu nikt do tej pory nie mysli.Mamy do czynienia z dysonansem między dwoma konkurującymi ośrodkami centralnymi gdzie brak między nimi elementów spajających. Budynki stojące w pozostałych kwartałach w bezpośrednim kontekście PKiN również robią wrażenie podobne. Nie współgrają z formą i treścią PKiN. Sprawiają wrażenie luźno rozrzuconych grupek i pierzei ulicznych . Dystans ten wynika z rozłożystego planu Pałacu. Ocenę taką wystawiam spacerując wokół PKiN ,oglądając jak te wszystkie obiekty oddziałują na postrzeganie ich będąc w środku tzw. oka cyklonu. Tym okiem jest sam PKiN jako "rozłożysta żaba" i "strzelisty tort" ,które to formy dominują przestrzeń centralną Warszawy. Dominują ją do tego stopnia ,że cała reszta wydaje się być jakimś  bezładnie rozrzuconym tłem dla tego molocha urbanistyczno-architektonicznego.

Im szybciej powstanie zabudowa wysoka jak i pośrednia będąca reduktorem ,katalizatorem tego dysonansu, zgrzytu estetycznego tym lepiej dla wizerunku stolicy w tym miejscu( tj.placu Defilad jak i otoczenia PKiN)

Charakter nowej wysokiej zabudowy na działkach wokół PKiN (ostatnio sporo się mówi o dzikich reprywatyzacjach i walce o te bardzo drogie tereny w kontekście afer platformerskich i pani HGW, ale to polityczne problemy ,których w tej notce nie omawiam) powinien spełniać warunki architektury pośredniej.

Co to znaczy?

1) Formy wieżowców powinny mieć "wyrazowość"  pośrednią między ekspresją PKiN a otaczającymi go budynkami.(patrz moje notki wcześniejsze)

 

 Czy powinna powstać zabudowa wysoka wokół PKiN ?

2) Wysokości wież głównych muszą przewyższać trzon PKiN (powyzej140m).To jest warunek oddziaływania grupy dominant wraz z PKiN by zapewnić ekspresję wspólną jako SKYLINE centrum.(patrz symulacje zdjęciowe w moich notkach wcześniejszych)

 

 Czy powinna powstać zabudowa wysoka wokół PKiN ?image

3) Powinna zaistnieć pośrednia zabudowa o wysokości od 40-100m nad linią średnicową jako katalizator wysokości między kamieniczkami od południa PKiN a samym Pałacem.(patrz projekty takiej zabudowy np.na filmach, animacjach w notkach moich wcześniejszych)

Całe te moje uwagi i spostrzeżenia nie są specjalnie czymś odkrywczym i wydają się być powszechnie zauważaną krytyką tego obszaru wśród warszawskich architektów i urbanistów a jednak od ponad 60 lat tego konfliktu form nikt nie niweluje i jedyne co mamy to śmietnik urbanistyczny wokół PKiN (patrz zdjęcia placu Defilad od strony wschodniej PKiN - moja notka wcześniejsza i komentarze do niej)

Czy powinna powstać zabudowa wysoka wokół PKiN ?

Czy powinna powstać zabudowa wysoka wokół PKiN ?

--------------------------

Reklama edukacyjna:


Zobacz galerię zdjęć:

Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory
Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory Centrum potrzebuje rozbudowy. Integracji PKiN z Centrum Zachodnim Centrum potrzebuje rozbudowy. Integracji PKiN z Centrum Zachodnim Centrum potrzebuje rozbudowy. Integracji PKiN z Centrum Zachodnim Centrum potrzebuje rozbudowy. Integracji PKiN z Centrum Zachodnim Centrum Zach. potrzebuje zabudowy wokół PKiN . Samo w sobie stanowi ładny kompleks. Jednak w kontekście PKiN jest odrębne. Kontrast charakteru architektury wokół PKiN jest spory.Centrum Zach. sobie a PKiN sobie tworzą odrębne byty. Schemat pokazujący co trzeba zrobić by PKiN adoptowano do tkanki miejskiej. +20 zdjęć +21 zdjęć
Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości