ARCHITEKTURA i URBANISTYKA
FORMA ARCHITEKTONICZNA POWINNA MIEĆ DUSZĘ I CIAŁO KONSTRUKCYJNE A PODSTAWĄ URBANISTYKI POWINNA BYĆ PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJONALNOŚĆ.
12 obserwujących
52 notki
63k odsłony
  374   1

PLAC DEFILAD cz2 Co powinno znajdować się na nim?Co chcieliby Polacy w CENTRUM WARSZAWY?

Wytyczne (zarys)do MPZP Warszawa ścisłe centrum - NOWY PLAC Warszawski
Wytyczne (zarys)do MPZP Warszawa ścisłe centrum - NOWY PLAC Warszawski

Kontynuując temat z pierwszej notki w kwestii lokalizacji nowego placu w CENTRUM WARSZAWY rozwijam wątek zagospodarowania samego nowego placu.Planując taki plac należy zastanowić się co powinno znajdować się na nim? Co chcieliby Polacy w CENTRUM WARSZAWY? Są to kluczowe pytania zanim przystąpi się do organizowania KONKURSU na to miejsce. Po przeprowadzeniu takich analiz,ankiet..etc można przystąpić do jego zagospodarowania.Temat ten uważam za otwarty do szerokiej dyskusji w Warszawie czy nawet na forum ogólnopolskim.

Ja ograniczę się do propozycji własnej ponieważ sam jestem Warszawiakiem ,więc mam takie prawo by wyrazić swoją opinię w tym temacie jako mieszkaniec.

W moich notkach sugerowałem bardzo wiele miejsc na dawnym placu Defilad, w których mógłby zostać wybudowany plac Warszawiaka.Skupię się jednak na jednej koncepcji według planu poniżej .Plac (koncepcja)usytuowany jest jak widać u zbiegu alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej.

image

image

Plan ma same zalety.

W tym miejscu zbiegają się wszystkie "tętnice" Warszawy! Główne trasy ,ulice ,metro,kolej podziemna,linie tramwajowe,autobusowe,rowerowe,ciągi piesze,ciągi handlowe,...etc.Słowem wymarzone miejsce na usytuowanie "SERCA" MIASTA.Takim właśnie sercem byłby PLAC CENTRALNY (robocza nazwa).To tu należałoby obudować go różnymi potrzebnymi dla miasta funkcjami czyli wieloma obiektami stanowiącymi miejsca pracy dla Warszawiaków,Polaków.

Sam plac praktycznie do połowy jest (propozycje nowych wyjść i wejść mogą być małą architekturą) już zaaranżowany, ponieważ dużą część jego będą stanowić wyjścia z podziemnych tuneli komunikacyjnych, których lokalizacje są już dzisiaj od ronda Dmowskiego oraz z podziemi i peronów stacji Warszawy Śródmieście.

Tu warto zastanowić się nad wielkością placu w tym miejscu, gdyż intensywność ruchu ulicznego pieszych i rowerzystów może być naprawdę duża.

Dlatego ten wariant nadal jest wariantem opcjonalnym.

image

image

image

Kolejną ogromną zaletą jest zwolnienie konstruktorów i architektów od konieczności wymyślania konstrukcji przenoszących obciążenia wielu i dużych obiektów nad linią średnicową(kolei PKP).Jest to bardzo korzystny ekonomicznie wariant ,ponieważ wykonanie prostej tafli z małą architekturą placu nad tunelami jest najłatwiejsze.W wariantach z intensywną zabudową nad liniami podziemnymi mamy do czynienia z ogromnymi kosztami takich działań.Kilka ilustracji i naświetlenie problemu budowania nad tubami metra ,kolei,podziemi pieszych... WĘZEŁ ul.Marszałkowska/al.Jerozolimskie:

image

imageimage

image

Na koniec propozycja ustawienia kolumny Jezusa Chrystusa z krzyżem w centralnej części placu( chociaż nie jest to konieczne ponieważ odpowiedni konkurs może tę myśl rozwinąć jeszcze w inne lokalizacje).W naszej tradycji było ustawianie na placach kolumn pomników dla osób wybitnych tj.np. królów, ..itp. Pomysł ten jest ważny w dobie kompletnej laicyzacji i rażenia marksizmem dzisiaj całej EUROPY.

image

Europa ma korzenie chrześcijańskie i katolickie co powinno skłaniać do eksponowania naszej wiary w miejscach publicznych ! Tym bardziej takie znaki mają znaczenie w okresie napływu do Europy całych mas ludzi kulturowo odmiennych i nie akceptujących korzeni europejskich.

Na dole grafika dla takiej propozycji :


image


 Co chcieliby Polacy mieć na takim Placu? Ważne pytanie. Stawiam to pytanie i sugeruję by przeprowadzić na ten temat konsultacje społeczne .Tylko nie takie konsultacje o których "pies z kulawą nogą wie" jakie odbyły się ostatnio w PKiN po konkursie na nowy plac CENTRALNY przed PKiN ------>link 


https://www.salon24.pl/u/42nolas/822834,plac-defilad-jako-plac-centralny-czyli-krok-do-przodu-w-decyzjach-debata-publiczna

https://www.salon24.pl/u/42nolas/822834,plac-defilad-jako-plac-centralny-czyli-krok-do-przodu-w-decyzjach-debata-publiczna

Mam na myśli konsultacje ogólnopolskie !

Dopiero wtedy należy przeprowadzić KONKURS ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNY na opracowanie koncepcji Placu Centralnego. Powinno się to realizować na zweryfikowanym co do lokalizacji takiego PLACU, przez Urząd Miasta Warszawa MIEJSCOWYM PLANIE ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO po ogólnopolskich w tym ogólnowarszawskich konsultacjach .

APELUJĘ z tego forum do Urzędu Miasta Warszawa aby zmienił Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego co do lokalizacji przyszłego PLACU CENTRALNEGO ponieważ uważam, że do tej pory , temat ten nie został wystarczająco poważnie potraktowany !

Dotychczasowe konkursy i ich rozwiązania nie wskazały najlepszej PROPOZYCJI na zagospodarowanie ścisłego centrum wokół Pałacu Kultury i Nauki!

Ludzie oczekują ,że jeśli z ich podatków organizuje się KONKURS to jego wynik musi przekładać się na działania.

Pytam zatem wprost .Jakie działania podjęto po wygranym KONKURSIE przez zespół architektów pod kierownictwem P.Biełyszewa i P.Skopińskiego ???

Działania dotychczasowe Urzędu Miasta w postaci wyrysowania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego nie mającego kompletnie z tamtym planem nic wspólnego???

Gdzie jest ten BULWAR wokół PKiN ?

Pytam się?

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/51,54420,13139591.html?i=0

http://bi.gazeta.pl/im/20/81/c8/z13140256V,-Korona-Warszawska----projekt-Skopinskiego-i-Biely.jpghttp://bi.gazeta.pl/im/20/81/c8/z13140256V,-Korona-Warszawska----projekt-Skopinskiego-i-Biely.jpg
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,54420,13139591,Plac_Defilad___20_lat_historii_upadku_centrum_Warszawy.html

To oczywiście temat na inne rozważania.

------------------------------------------

 Reklama edukacyjna :

robert maciejowski warszawa centrum plac defilad centralny łuk triumfalny bitwy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wieżowce towers warsaw city core projekt projektowanie urbanistyka architekrura urban architecture poland pols

karobert maciejowski warszawa centrum plac defilad centralny łuk triumfalny bitwy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wieżowce towers warsaw city core projekt projektowanie urbanistyka architekrura urban architecture poland polska

arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton

arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton arcytekton

Zobacz galerię zdjęć:

Widok perspektywiczny do MPZP Koncepcja67
Widok perspektywiczny do MPZP Koncepcja67 PROPOZYCJA - Kolumna z Krzyżem Chrystusa na nowym PLACU WARSZAWSKIM PLAC WARSZAWSKI - widok-lokalizacja u zbiegu alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej. PLAC WARSZAWSKI - widok-lokalizacja u zbiegu alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej. PLAC WARSZAWSKI -perspektywa-lokalizacja u zbiegu alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej. ZABUDOWA wokół PKiN -perspektywa-lokalizacja PLACU CENTRALNEGO - rondo Dmowskiego ZABUDOWA wokół PKiN -perspektywa-lokalizacja PLACU CENTRALNEGO - rondo Dmowskiego ZABUDOWA wokół PKiN -perspektywa-lokalizacja PLACU CENTRALNEGO - rondo Dmowskiego Szkic postaci jako pomnik Chrystusa na nowym PLACU WARSZAWSKIM Szkice postaci do pomnik Chrystusa na nowym PLACU WARSZAWSKIM Szkice do Kolumny z Chrystusem na nowym PLACU WARSZAWSKIM problem budowania nad tubami metra ,kolei,podziemi pieszychWĘZEŁ ul.Marszałkowska/al.Jerozolimskie problem budowania nad tubami metra ,kolei,podziemi pieszychWĘZEŁ ul.Marszałkowska/al.Jerozolimskie problem budowania nad tubami metra ,kolei,podziemi pieszychWĘZEŁ ul.Marszałkowska/al.Jerozolimskie Plan podłużny CENTRALNY nad linią średnicową (bez problemu budowania nad nią) Koncepcja nowego MPZP 2030 +11 zdjęć +12 zdjęć
Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale