maclawyer maclawyer
220
BLOG

Lobbing w podkomisji

maclawyer maclawyer Polityka Obserwuj notkę 0

Dzisiaj 16 marca 2011 r. zbiera się podkomisja ds. rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności lobbingowej. Podkomisja powołana została na posiedzeniu Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 2 marca 2011 r. Tak się złożyło, że stenogram z posiedzenia Komisji, został publicznie udostępniony dopiero dzisiaj (16 marca 2011 r.)

Okazuje się, że w toku posiedzenia Komisji w dniu 2 marca, Poseł Jarosław Zieliński zasygnalizował (choć nie rozwinął tematu) sprawę regulowania ustawą materii nie związanej z działalnością lobbingową. Sam sprawozdawca, Pan Minister Michał Boni rozpoczął od stwierdzenia, że „Dzisiaj rozpoczynamy prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Do tego mamy dołączony projekt aktu wykonawczego. Jest to nowelizacja, która ma charakter wycinkowy. Wynika to z tego, że nie dotyczy ona całości obszaru, jakiemu poświęcona jest ustawa o działalności lobbingowej. W związku z tym nie zmieniamy dotychczasowego brzmienia ustawy w zakresie, który dotyczy zdefiniowania lobbingu i podmiotów, które mogą lobbing prowadzić. Myśmy uznali za dosyć istotne wprowadzenie takiej zmiany wycinkowej, która porządkuje prace programowe i planowanie pracy Rady Ministrów„.

Opinia lobbysty Mec. Jerzego M. Majewskiego nie była omawiana. Mimo przesłania opinii 28 lutego 2011 r. Panu Przewodniczącemu Komisji Posłowi Biernackiemu (który n.b. nie brał udziału w posiedzeniu Komisji), stanowisko lobbysty nie zostało w toku posiedzenia przekazane Posłom. I chociaż lobbysta, Mec. Jerzy M. Majewski wnioskował o rozważenie odrzucenia projektu w całości, żaden z posłów nie odniósł się ani do tego wniosku ani do kwestii błędu systemowego co do regulowania obowiązków rządu w ustawie o działalności lobbingowej.

Jest jakąś ironią fakt, że procedując w sprawie ustawy o lobbingu Komisja Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zapoznaje się w sposób formalny ze stanowiskiem jedynego lobbysty, który złożył w sprawie zgłoszenie zainteresowania ustawą. Rodzi się zatem pytanie: po co to wszystko ? Po co udawanie, że rejestrowani lobbyści mają jakikolwiek wpływ na kształt stanowionego prawa. Czy przemilczanie stanowiska złożonego oficjalnie na etapie prac rządowych nad projektem ustawy nie jest zachętą do „lobbingu cmentarnego” ??? Czy nie jest zachętą do działań zakulisowych, nieoficjalnych i nierejestrowanych ?

Dowiedzieliśmy się, że opinia lobbysty Mec. Jerzego M. Majewskiego została przez Przewodniczącego Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji, przekazana członkom podkomisji. Tyle tylko, że na posiedzenia podkomisji lobbyści wstępu nie mają – a stenogramy z posiedzenia podkomisji publikowane nie są (poza ustnym sprawozdaniem przewodniczącego podkomisji na kolejnym posiedzeniu Komisji). De lege ferenda należałoby postulować poprawkę do ustawy o działalności lobbingowej, która umożliwiałaby – poprzez zobowiązanie do wprowadzenia odpowiednich zmian w Regulaminie Sejmu – możliwość uczestniczenia zawodowych lobbystów w posiedzeniach podkomisji sejmowych.

czy członkowie podkomisji wezmą pod uwagę opinię lobbysty, czy się z nią w ogóle zapoznają ? Czy zwrócą uwagę, że rząd z jednej strony proponuje zmianę ustawy o działalności lobbingowej a dokładnie w tym samym czasie (tzn. 3 marca 2011 r.) publikuje projekt założeń do ustawy o lobbingu, zakładający uchylenie ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (a zatem to, co posłowie dzisiaj przyjmą jako projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności lobbingowej, mimo że wszyscy – łącznie ze sprawozdawcą – podkreślają, że materia prawna projektem regulowana, powinna znaleźć się w ustawie o Radzie Ministrów – w projektach rządowych ma być uchylone przy najbliższej nowelizacji przepisów o lobbingu).

Bardzo racjonalne ! Opublikowany w BIP RM plan pracy Rady Ministrów na drugie półrocze 2010 r. przewiduje opracowanie projektu ustawy o lobbingu (poz.44 – aktualnie trwają prace rządowe nad projektem założeń do ustawy zakładającym uchylenie ustawy o działalności lobbingowej)) zaś plan pracy na 2011 r. przewiduje wniesienie do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o działalności lobbingowej (poz. 58 – aktualnie w podkomisji); ani plan pracy rządu na drugie półrocze 2010 r. ani plan na rok 2011 nie przewidują nowelizacji ustawy o Radzie Ministrów !!!

Powiada się, że wielbłąd to koń zaprojektowany przez komisję, jaki będzie koń zaprojektowany przez podkomisję ???

maclawyer
O mnie maclawyer

Tolerancyjny koserwatysta

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka