6 obserwujących
98 notek
286k odsłon
310 odsłon

Coraz więcej produkcji serialowych sci-fi! Co warto zobaczyć?

Wykop Skomentuj9

Tego jeszcze nie było! Coraz więcej można znaleźć udanych produkcji serialowych z kategorii sci-fi. A jeszcze kilka lat temu ta kategoria filmowa zaliczana była do gorszego sortu. Dziś jest zupełnie inaczej. Największe platformy telewizyjne inwestują olbrzymie pieniądze w produkcję seriali właśnie z tej kategorii. Tematyka sci-fi mieszana jest często z elementami dramatu, horroru a nawet szeroko pojętej polityki. 


Kino tego typu nigdy nie było łatwe w realizacji. Kluczową rolę odgrywa wbrew wszelkim pozorom nie tylko prezentacja efektów specjalnych ale przed wszystkim umiejętność zaprezentowania danej fabuły z pozbyciem się infantylności i naiwności przy jednoczesnym ukazaniu zaskakujących zwrotów akcji. Każda nieszczerość oraz zbyt idealistyczne założenia scenariuszowe są niezwykle szybko wyłapywane przez smakosza tego gatunku. Ważne jest także wierne odtworzenie klimatu rozumianego jako właściwa stylizacja np. mroku, niepewności czy grozy albo wybranych efektów futurystycznych. Dziś bardzo ciężko jest też ustalić jakiś wzorzec pomnikowy przy ocenie nowo powstałego serialu choć większość wybrałaby zapewne znany wszystkim serial z lat 90-tych "Archiwum X" 


Co zasługuje na największą uwagę? 


Pierwszą pozycją, której w żaden sposób nie można przegapić to "Miasteczko Wayward Pines". Produkacja sprzed kilku lat bedąca mieszanką różnych gatunków - która powinna się spodobać nawet tym, którzy nie przepadają za tematyką SF. W tym serialu istotną rolę odgrywa fabuła a groza i mrok są tylko dodatkim. Dramat powala na kolana. Nasi bohaterowie wybudzani są ze śpiączki a następnie nakazuje im się żyć w kolonii odizolowanej od zewnętrznego świata wmawiając im, że dawne życie mineło bezpowrotnie. Żyją wg z góry ustalonego scenariusza i muszą zapomnieć o przeszłości. Głowni bohaterowie próbują wydostać się z kolonii ale bez skutecznie. Co ich czeka po wydostaniu się? ...i czy to w ogóle jest możliwe? Wiele zwrotów akcji, zaskakująca fabuła i... po prostu tego nie można przegapić!


Drugą pozycją - która budzi olbrzymie emocje to „Opowieść Podręcznej”. To serial  - który wywołał wielki skandal na całym świecie. Pokazuje świat  - w którym władzę dzierży sekta religijna. Kobiety nie mają żadnych praw a jedyną ich rola poza nielicznymi wyjątkami jest rodzenie dzieci. Najbardziej powala dramat głównych bohaterów oraz to - co może się stać kiedy do władzy dochodzą ludzie o skrajnych poglądach politycznych. Tego serialu naprawdę nie da się zapomnieć.


Trzecia pozycja to "Black Mirror". To coś - co jest przeznaczone dla najbardziej wymagającego widza. Każdy odcinek przedstawią osobną historię i pokazuje nam min to - czym będzie świat za kilkanaście lat i jak niebezpieczną rolę odgrywać będą niebawem nowe techonologie. To chyba jedna z najbardziej inteligentnych pozycji, która przy oglądaniu wymaga wyciszenia i skupienia. ...i choć nie każdy odcinek budzi euforię to jednego nie można odmówić. To wybitna produkcja - która pokazuję nam niezbyt odległą przyszłość w najbardziej prawdziwy i realny sposób. Podczas oglądania emocje sięgają zenitu.  


W sieci można znaleźć jeszcze wiele innych udanych produkcji. Na uwagę zasługuje z pewnością też  "Dark", "Orgin" oraz "The 100". Takiego wysypu produkcji z tej kategorii tematycznej chyba jeszcze nie było. Najbardziej kiedyś niedoinwestowane i niedocenione kino wreszcie znalazło swoje miejsce i stało się godne uwagi i przed wszystkim polecenia wszystkim widzom - nawet tym, którzy nie przepadają za tematyką SF.Zobacz galerię zdjęć:

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura