10 obserwujących
438 notek
1867k odsłon
3161 odsłon

Owczarek węgierski, czyli komondor. Pies-mop, który nie może mieszkać w bloku

Owczarek węgierski, czyli komondor. Fot. Flickr/Robert Thompson
Owczarek węgierski, czyli komondor. Fot. Flickr/Robert Thompson
Wykop Skomentuj5

Komondor to pies pasterski pochodzący z Węgier. Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy jest sierść poskręcana w sfilcowane sznurki przypominające dredy. Stąd jego przydomek "pies-mop". Ale zapomnijmy o tym, że taki pies posprząta nam kawalerkę w bloku.

Doskonały stróż

Komondor jest znany od XVI wieku jako stróż bydła. Prawdopodobnie swoich przodków miał gdzieś na terenie Azji. W roku 1910 na Węgrzech rozpoczęto profesjonalną hodowlę psów tej rasy. 

Owczarek węgierski ma dość trudny charakter - przejawia m.in. skłonności do dominacji i niski stopień posłuszeństwa. Nie nadaje się więc dla osób niemających doświadczenia w obyciu z psami. Jako pies pierwotnie strzegący stad owiec, jest nieufny w stosunku do obcych, nie da się przekupić, a w razie niebezpieczeństwa nie zawaha się rzucić na człowieka. 

Komondory nie są agresywne bez powodu, jednak gdy zostaną sprowokowane, atakują błyskawicznie. Podstawą dobrego wychowania i ułożenia psów tej rasy jest odpowiednio wczesna socjalizacja i konsekwentne prowadzenie od pierwszych dni w domu. Komondory to bardzo inteligentne psy i będą starały się wykorzystać każdą słabość właściciela, żeby nad nim zapanować. Ustalenie hierarchii jest więc główną zasadą dla właściciela owczarka węgierskiego. 

Ale pies-mop, który jest od początku wychowywany i szkolony potrafi być wspaniałym psem rodzinnym. Jest wierny i oddany swoim właścicielom, uwielbia pieszczoty, a dzieci stara się chronić przed niebezpieczeństwem. Potężna postura nie przeszkadza mu być wobec nich ostrożnym i delikatnym. Jest też bardzo zwinny.

Owczarek węgierski zachowuje się zwykle spokojnie i mało szczeka. Nie wymaga zbyt wiele ruchu. Woli swobodnie biegać na łące, niż być prowadzonym na smyczy, nie przepada też za joggingiem przy nodze. Kompletnie nie nadaje się do mieszkania w bloku. Najlepszy dla niego będzie dom z przysłowiowym ogrodem. Musi mieć teren, by po nim biegać i go pilnować, ale musi też mieć swoje miejsce w domu, gdzie przychodzi odpocząć i poszukać bliskości z rodziną. Długie przebywanie w samotności czy w kojcu może zniszczyć jego psychikę.

Psy tej rasy są odważne, czujne i zdecydowane. Dzięki tym cechom doskonale wywiązują się z roli stróża. Każdego, kto chce wejść na nasz teren mogą potraktować jako intruza, dlatego przepłoszą każdego nieproszonego gościa, a i tego, którego sami wprowadzimy do domu będą traktować z rezerwą i bacznie obserwować. 


komondor
Dorosły komondor, for. Wikipedia.

Dredy - plusy i minusy

Szczenięta komondora nie przypominają dorosłych przedstawicieli rasy. Są to pieski z miękką sierścią, przypominające miks pudla z owczarkiem podhalańskim.

W wieku około 8-9 miesięcy ich sierść zaczyna filcować się w płaty; wówczas należy pomóc w formowaniu się poszczególnych sznurów sierści (zwykle robi się to na grzbiecie i zadzie psa, na pozostałych partiach ciała dredy powstają same). Jeśli tego nie zrobimy, to jego sfilcowane dredy będą nierównej grubości i da to niekorzystny efekt. Sierść rośnie przez całe życie i u dorosłego osobnika sięga ziemi. Psów tej rasy nie czesze się wcale, jedynie rozdziela "dredy" do samej skóry.

Dorosłe owczarki węgierskie osiągają wagę około 49-52 kg oraz wysokość w kłębie od 70 do 80 cm. Samce są nieco wyższe niż samice

Psy te są trudne w utrzymaniu czystości, ponieważ sznurkowata sierść łapie każdy brud. Kąpie się niezmiernie rzadko, bo wysuszenie dredów jest bardzo kłopotliwe. Po kąpieli sierść tych psów schnie nawet do 3 dni!  Należy je myć jedynie partiami (okolice pyska, łapy, tył), ale nie należy tego zaniedbywać, bo niekąpany pies może mieć brzydki zapach. Same unikają wody i błota. Za deszczem też nie przepadają, ale ten nigdy nie jest w stanie ich całkowicie przemoczyć. 

Ale sierść z dredami ma również swoje dobre strony - dzięki niej dobrze znoszą zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Jak u każdej dużej rasy mogą mieć problemy ze stawami. Długość życia dla komondorów wynosi około 12 lat.

Pies pasterski

Komodory na Węgrzech do dziś służą jako psy pasterskie przy wypasie owiec czy bydła. W Stanach Zjednoczonych strzegą stad owiec i lam przed kojotami. Są mistrzami kamuflażu w tej roli. Potrafią upodobnić się do owcy i przesiąknąć jej zapachem. Długa splątana sierść jest też utrudnieniem dla dzikich zwierząt, dlatego też komondor może wyjść zwycięsko w starciu z pojedynczym wilkiem czy niedźwiedziem. W czasach II wojny światowej sprawdzały się świetnie jako stróże obiektów wojskowych. 

Najwięcej komondorów żyje obecnie w USA, są też w Niemczech, Francji i swojej ojczyźnie - na Węgrzech. W Polsce nie ma zbyt wielu hodowli tych psów, dlatego szczenięta tej rasy mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Podobne do komondorów są owczarki węgierskie puli - są one nieco mniejsze i mają krótszą sierść.


rzeźba komondor
Rzeźba przedstawiająca komondora, fot. Flickr. 


ja


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości