11 obserwujących
415 notek
1764k odsłony
1090 odsłon

Które psy mają włosy zamiast sierści? Czy to prawda, że nie uczulają?

To mit, że psy z włosami nie uczulają.
To mit, że psy z włosami nie uczulają.
Wykop Skomentuj3

Mówi się, że psy, które mają włosy zamiast sierści, są dobre dla alergików. Niekoniecznie, ponieważ uczulać może także ślina i naskórek psa. Na pewno są dobre dla tych, którzy nie lubią często sprzątać. Psy z włosami mniej linieją, za to wymagają regularnych fryzjerskich zabiegów. 

Psy nie należą wcale do zwierząt domowych, które najczęściej uczulają ludzi. Znacznie częściej występują alergie np. na koty, świnki morskie i inne gryzonie.

Nie istnieją psy hipoalergiczne, ponieważ uczula naskórek i ślina zwierzęcia. Nie istnieje pies, który nie gubi naskórka i nie posiada w ślinie typowym dla psów białek, mogących być przyczyną uczulenia. Dlatego zanim kupisz psa z włosami, pozwól, by najpierw cię polizał.

Jak odróżnić włos od sierści?

Na pierwszy rzut oka - nie da się. Włosy to także rodzaj sierści, nie mają bowiem nic wspólnego z ludzkimi włosami poza tym, że rosną długie i wypadają. Zatem wszystkie psy mają sierść, naturalnie oprócz ras bezwłosych.

Sierść psa składa się z włosa okrywowego znajdującego się z zewnątrz oraz z podszerstka, czyli warstwy znajdującej się blisko skóry. Podszerstek jest miękki i bardzo gęsty. Jego zadaniem jest izolacja termiczna i ochrona przed wilgocią. Tzw. "psy z włosami" nie mają podszerstka, a jedynie włos okrywowy, więc prawidłowo powinno się mówić "pies z włosem".

 

psy w ubrankach

Psy dla alergików?

To, że psy z włosami zamiast sierści są idealne dla alergików, to mit. Sama sierść czy włosy psa nie wywołują reakcji alergicznych u człowieka, tylko określone białka zawarte w naskórku i ślinie zwierzęcia. Skóra psa złuszcza się i odpada wraz z sierścią, stąd błędne przekonanie, że to właśnie ona powoduje alergie. Dlaczego więc uważa się, że psy, które mają włosy, nie uczulają - głównie przez to, że mniej linieją. Im mniej zrzuconej sierści po domu, tym mniej uczulających alergenów w powietrzu.

Pielęgnacja sierści i włosów

Sierść przede wszystkim linieje oraz wymaga regularnego czesania. Chroni zwierzaka przed warunkami atmosferycznymi, łatwiej się układa i nie przetłuszcza. Rośnie ona tylko do określonej długości, nie trzeba jej strzyc. Wypada obficie, szczególnie wiosną i jesienią, gdy czworonóg wymienia okrywę włosową na nową, dostosowaną do zmieniających się warunków pogodowych.

Z kolei włosy rosną cały czas. Trzeba je codziennie czesać, bo mogą tworzyć kołtuny. często myć, bo się przetłuszczają.  Raz na 2-4 miesiące należy je przycinać, by ułatwić codzienną pielęgnację. Nie wypadają intensywnie, nawet wiosną i jesienią, gdy psy linieją. Są też o wiele delikatniejsze, nie chronią przed zimnem. Zatem psy z włosem muszą mieć dodatkowe ubranie na zimę.

 Poniżej przedstawiamy kilka wybranych ras.

przybory do pielęgnacji sierści

Małe psy z włosami

Yorkshire terrier

Yorki na ogół są wesołe i rozrywkowe, ale potrafią pokazać charakterek. Mają instynkt łowiecki. Należy oswajać je z czesaniem i kąpielą już od wczesnych miesięcy - wymagają bowiem częstych kąpieli i codziennego czesania. Plusem jest to, że nie zrzucają sierści i nie zostawiają łupieżu. Yorki należy kąpać tylko w szamponach przeznaczonych dla tej rasy.

image

Shih tzu

Shih tzu to typowe kanapowce i pieszczochy, uwielbiane przez kobiety. W ogóle nie są agresywne. Należy dbać o ich włosy i często je rozczesywać, inaczej zrobi się kołtun. Alternatywą jest strzyżenie pieska. Często spotykamy je z kucykiem na głowie, co nie jest tylko estetycznym zabiegiem. Ta rasa psów ma bowiem skłonności do chorób oczu i częstego ich łzawienia. 

image

Maltańczyk

Maltańczyk to żywiołowy i wesoły piesek. Włosy maltańczyków rzadko wypadają, są długie, proste i jedwabiste w dotyku. Należy je czesać codziennie lub raz na kilka dni, regularnie przycinać. Wyzwaniem w pielęgnacji jest utrzymanie jego szaty w pięknym białym kolorze – szczególnie w okolicach pyszczka i oczu. 

image

Charcik włoski

Charciki to delikatne, zwinne i bystre pieski, ogromnie przywiązane do domowników. Włos charcików jest miękki i krótki, więc prawie nie linieją. Umaszczenie jest jednolite: czarne, szare, błękitne lub płowe. Pielęgnacja jest dość prosta.

charcik włoski

Grzywacz chiński

Rasa grzywacz chiński występuje w dwóch odmianach włosa – wersja długowłosa zwana „powder puff” (czyli puszek do pudru) jest owłosiona normalnie, jak większość psów. Odmiana bezwłosa nie ma sierści na tułowiu, tylko na głowie, łapach i ogonie. Psy te pomimo dziwnego wyglądu są zrównoważone, łagodne, skore do nauki i zabawy.

grzywacz chiński

Większe psy z włosami

Basenji

Basenji to wesołe, wierne, pełne energii, inteligentne psy. Uwielbiają psocić. Basenji mają krótką sierść, której w ogóle nie gubią, dlatego ich pielęgnacja jest banalnie prosta. Ponadto ten pies jest niczym kot, sam dba o swoje futerko – wylizując się! 

basenji

Bokser

Bokser to pies żywiołowy, wesoły i skłonny do zabaw. Jego sierść tworzy twardy i krótki włos, bez podszerstka. Mimo swojej długości włos boksera również wymaga szczególnego podejścia. Warto stosować odżywki dostępne w sklepach zoologicznych, a po kąpielach sięgać także po balsamy regenerujące.

bokser

Pudel

Pudel to jeden z najbardziej inteligentnych i podatnych na szkolenie czworonogów. Wymaga regularnych kąpieli i strzyżenia raz na kilka miesięcy. Ma sierść zamiast włosów, która jednak nie jest typowa. Jest miękka, skąpo wypada (prawie w ogóle), dlatego bardziej przypomina włosy niż typową sierść. Pudel występuje również w wersji miniaturowej.

pudel

Sznaucer

Sznaucery to bardzo przyjazne psy, są inteligentne, odważne i ruchliwe. Sierść sznaucerów bardzo zbliżona jest do włosów. Posiadając sznaucera, trzeba szczególnie dbać o jego grzywę, bo za długa ogranicza jego widoczność, a za krótka może powodować wady wzroku, spowodowane dostawaniem się zbyt dużej ilości światła.

sznaucer

Samojed

Samojed na Syberii służył niegdyś jako pies myśliwski i zaprzęgowy. Jest bardzo przyjacielski, żywotny oraz lubi żyć blisko z człowiekiem. Ma dużą potrzebę ruchu. Psy te, co prawda, linieją, ale ilość martwego naskórka i zapach, jaki po sobie pozostawiają, jest bardzo niski. 

pies rasy samojed


ja


Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości