Rokitnik zwyczajny.
Rokitnik zwyczajny.

Rokitnik - "złoto Syberii". Zwykły owoc o niezwykłych właściwościach

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

Z owoców rokitnika robi się dżemy, konfitury i soki. Jest to roślina mało znana, mimo że w Polsce występuje dosyć często.

Rokitnik zwyczajny, zwany też rokitnikiem pospolitym, to krzew, który Rosjanie określają mianem "złota Syberii". Rokitnik zwyczajny ma zastosowanie np. w kuchni czy w kosmetyce. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, to prawdziwa skarbnica zdrowia.


Zobacz też:  Pokrzywa to przyjaciel! Właściwości zdrowotne i przepisy


owoce rokitnika, Salon24

Rokitnik - występowanie

Rokitnik to mocno rozgałęziony krzew, dorastający do pięciu metrów. Ma charakterystyczne owoce - malutkie i podłużne lub kuliste, koloru pomarańczowego, porastają łodygi w ogromnych ilościach. Mają bardzo kwaśny smak, dopiero po przymrozkach nabierają nieco słodyczy.

Łodygi ma pokryte ostrymi kolcami, a liście przypominają wierzbowe listki: są srebrnozielone i wąskie.

Rokitnik w stanie dzikim rośnie w Europie i w Azji. Uprawiany jest też w ogrodach jako roślina ozdobna, bo kiście owoców są bardzo dekoracyjne i pozostają na zimę, tworząc barwny akcent w zimowym ogrodzie. Służy też do zadarniania skarp - można go zobaczyć przy drogach i jezdniach. Sprawdza się też jako żywopłot.

W Polsce rokitnik jest pod częściową ochroną. Nie można zbierać owoców dziko rosnących, które znajdziemy nad Bałtykiem i w Pieninach. Bezpieczne są tylko owoce z krzewów uprawnych.


rokitnik, Salon24

Rokitnik - właściwości zdrowotne

W rokitniku znajduje się ogromna ilość substancji bioaktywnych, Jest ich aż 190. Są to między innymi: 14 witamin (witaminy C A, E, F, K, P, B12), 11 mikroelementów (m.in. żelazo, wapń, potas, glin, krzem) , 18 aminokwasów, 22 kwasy tłuszczowe, antyoksydanty, 42 lipidy.

Owoce rokitnika zajmują drugą pozycję na liście owoców, które posiadają najwięcej witaminy C. Pod względem jej zawartości rokitnik ustępuje tylko owocom dzikiej róży. 

Witamina C zawarta w owocach rokitnika jest bardzo trwała, gdyż prawie nie rozkłada się w procesie przetwarzania np. na przetwory. Rokitnik można stosować profilaktycznie, by wzmocnić odporność. Rokitnik jest też idealny dla osób, które cierpią na te schorzenia spowodowane niedoborem witaminy C:

  • brak apetytu
  • skłonność do występowania siniaków
  • rozpulchnione i krwawiące dziąsła
  • trudności w gojeniu się ran
  • bóle mięśni i stawów

Rokitnik pomaga też na następujące dolegliwości: 

  • przeziębienie i ból gardła
  • suchy kaszel (sok z owoców zmieszany z miodem, także olej z rokitnika zmieszany z kamforą do nacierania)
  • reumatyzm i bóle spowodowane stanami zapalnymi (wywar z owoców i liści)
  • oparzenia i odmrożenia skóry, rany, skaleczenia i blizny (olej i owoce)
  • choroby układu pokarmowego, poprawa apetytu (owoce)
  • zapalenie wątroby (sok stymuluje wydzielanie żółci)
  • podwyższony poziom cholesterolu (olej)
  • choroby układu pokarmowego (olej, sok i surowe owoce)
  • hemoroidy (olej)
  • nadciśnienie tętnicze


rokitnik, pomarańczowe owoce, Salon24

Sok z rokitnika 

Sok z rokitnika to źródło wielu witamin, przede wszystkim to ogromne bogactwo witaminy C. Ponadto w soku z rokitnika zwyczajnego znaleźć można kwas tłuszczowy omega 7, który poprawia wygląd naszej skóry. Sok z owoców rokitnika przyśpieszy również gojenie się ran oraz usprawni pracę mózgu.

Sok z rokitnika regularnie pity oddziałuje na organizm na różne sposoby. Przede wszystkim:

  • wyraźnie poprawia stan skóry, która staje się gładsza, bardziej jędrna i napięta; daje też dobre efekty przez cerze trądzikowej, zaś przy cerze suchej pomaga stosowany zewnętrznie olej z rokitnika
  • opóźnia powstawanie zmarszczek
  • zapobiega pękaniom naczynek krwionośnych; skuteczny przy tzw. cerze naczynkowej i skłonnościach do żylaków; usprawnia pracę układu krwionośnego
  • zapobiega stanom zapalnym i infekcjom
  • obniża poziom cholesterolu
  • zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów
  • korzystnie wpływa na system nerwowy i układ trawienny
  • zapewnia skórze naturalną ochronę przeciwsłoneczną

Sok z rokitnika można pić sam – zalecana dawka to 2 razy dziennie po 25ml pół godziny przed posiłkiem. Może też być składnikiem odżywczych i wzmacniających koktajli.

Przepis na sok z rokitnika

Potrzebujemy 1 kg owoców i 1 kg cukru. Owoce rokitnika przebieramy, usuwamy listki i gałązki. Następnie myjemy owoce i delikatnie osuszamy papierowym ręcznikiem. Przekładamy owoce rokitnika do garnka i zasypujemy cukrem. Odstawiamy na ok. 8 godzin. Po tym czasie powstałą miksturę doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez pół godziny.

Sok przecedzamy przez gęste sitko lub gazę i rozlewamy do butelek. Następnie butelki z sokiem z rokitnika ustawiamy w wysokim naczyniu i zalewamy wodą, Pasteryzujemy przez ok. 15 minut od momentu wrzenia. Butelki z sokiem odstawiamy w ciemne miejsce.

Sok możemy pić po rozcieńczeniu z wodą, można dodawać go też do herbaty. Soku z rokitnika nie mogą pić osoby cierpiące na stan zapalny trzustki i kamicę żółciową. Odradza się go też osobom z chorą trzustką i wątrobą.

Koktajle z sokiem z rokitnika

Do 25ml gotowego soku z rokitnika dodajemy 2 garście czarnych porzeczek, garść truskawek, szklanka soku jabłkowego lub winogronowego. Całość blendujemy. Do smaku możemy też dodać odrobinę miodu.

Do 25ml gotowego soku z rokitnika możemy też dodać 150ml soku z marchewki i 2 świeże morele.


przepis na sok z rokitnika, Salon24

Olej z rokitnika

Olej z rokitnika może być wytwarzany z nasion i pulpy wytworzonej z owoców rokitnika, jednak mają one inny skład. Droższy jest ten, który możemy otrzymać z pulpy, ale za ceną idzie jakość produktu.

Olej z rokitnika ma bardzo dużo witamin A, C i E. W rokitniku znajdziemy dużo żelaza, fosforu, potasu oraz wapnia. Ponadto w oleju z rokitnika znajdziemy bardzo dużo innych składników, które wykazują działanie przeciwwirusowe, antybakteryjne oraz przeciwzapalne.

Olej z rokitnika ma właściwości antynowotworowe i antyoksydacyjne. Ponadto olej z rokitnika poprawia pracę układu krążenia, obniża cholesterol oraz ciśnienie krwi, ochrania organizm przed niekorzystnym wpływem promieni RTG, toksycznym działaniem niektórych wyrobów farmaceutycznych. Wspomaga także leczenie wrzodów żołądka, niweluje zgagę, łagodzi dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów, np. ból stawów.

Stosowany zewnętrznie, poprawia wygląd skóry, włosów oraz paznokci. Olej z rokitnika przyspiesza gojenie się ran i działa kojąco na poparzenia (także oparzenia wywołane nadmiarem promieni słonecznych). Stosowanie go przyspiesza gojenie się odmrożeń czy odleżyn.


Zobacz też inne rodzaje zdrowych olei:


przetwory z rokitnika, Salon24

Dżem z owoców rokitnika

Do przygotowania dżemu z owoców rokitnika potrzebujemy 1 kg oczyszczonych i umytych owoców, pół kg cukru oraz 1 l wody.

Owoce rokitnika przekładamy do garnka, zalewamy wodą i dosypujemy cukier. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez ok. 30 minut. Dżem powinien mieć gęstą konsystencję. Po 30 minutach dżem przekładamy do wyparzonych słoiczków, szczelnie zamykamy i pasteryzujemy przez ok. 10 minut. Słoiczki z dżemem z rokitnika przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu.


Przepisy Animeli: Konfitury, dżemy, powidła


Dżem z rokitnika, Salon24

Nalewka z rokitnika 

Do przygotowania nalewki z rokitnika będziemy potrzebować: 1 kg przebranych i umytych owoców rokitnika, 1 kg cukru, 1,5 l spirytusu 80 procentowego.

Umyte i osuszone owoce rokitnika przekładamy do 5 l słoja i zasypujemy połową cukru. Następnie dolewamy spirytus i zamykamy słoik. Tak przygotowaną miksturę odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 3-4 miesiące. Po tym czasie alkohol przelewamy do osobnego naczynia. Owoce pozostałe w słoju zasypujemy resztą cukru, zakręcamy słoik i odstawiamy na 2 tygodnie, do momentu aż cukier się rozpuści a owoce puszczą sok. Miksturę przecedzamy przez gęste sito. Syrop łączymy z wcześniej odlanym alkoholem. Nalewkę przelewamy do butelek i odstawiamy w ciemne miejsce na pół roku. Nalewka z rokitnika powinna mieć piękny bursztynowy kolor.


Zobacz przepisy na inne zdrowe nalewki:


Olej z rokitnika, Salon24

KJ


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości