Zaskakująca reakcja na słowa lidera Bayer Full. Wyprzedała się płyta Kultu

Sławomir Świerzyński, lider zespołu Bayer Full, fot. Facebook/profil zespołu.
Sławomir Świerzyński, lider zespołu Bayer Full, fot. Facebook/profil zespołu.

Sławomir Świerzyński, lider zespołu disco-polo Bayer Full w programie Polsat News zdziwił się, kto jeszcze kupuje płyty zespołu Kult. Jego wypowiedź przyniosła zaskakujący efekt - wyprzedał się cały nakład płyty zespołu Kazika z festiwalu Pol’And’Rock. 

Lider Bayer Full wypowiadał się w sprawie dotacji dla artystów od Ministerstwa Kultury. Sławomir Świerzyński był jednym z największych beneficjentów rządowej pomocy. Autor takich hitów disco polo jak "Majteczki w kropeczki" i "Wszyscy Polacy" w ramach Funduszu Wsparcia Kultury dostał wraz z firmą żony 550 tysięcy złotych dotacji (150 tys. zł dla "Bayer Full Sławomir Świerzyński" i 400 tys. zł dla "Renata Świerzyńska Bayer Full Impresariat").

- Chory w szpitalu też potrzebuje muzyki. My ten klimat muzyczny i artystyczny zapewniamy tym ludziom -tłumaczył Świerzyński. - To że ktoś dostał 500 tys., 700 tys., 2 miliony - jak chłopacy, Golce, to nie ma nic wspólnego. No po prostu takie są realia. Oni mają tak potężne koszty, ja mam takie koszty - dodał.  


Kazik Staszewski, który nie załapał się na pieniądze z MKiDN napisał na Facebooku "rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje to znaczy że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy". 

W dalszych słowach przyznał, że Kult również potrzebuje wsparcia, a to fani mogą okazać przez zakup CD i DVD z koncertu na Polandrock.

Komentarz Staszewskiego oburzył Świerzyńskiego. - Głupszej wypowiedzi to dawno nie słyszałem. Dlaczego? Oni mówią, że jak ktoś chce im pomóc, to niech ich płytę kupi. A kto by chciał ich płytę kupić? - skomentował w rozmowie z dziennikarką Polsatu. 

- Bayer Full sprzedał w Polsce 17 i pół miliona płyt na fakturę i od tego wszystkiego odprowadził podatki. My jako zespoły disco polo płacimy potężne podatki i opowiadanie takich bzdur, że "nie chcemy waszych pieniędzy", to... Kto pamięta taki zespół jak Kult, na litość boską? - zżymał się na antenie. 

Efekt tej wypowiedzi był taki, że wyprzedał się cały nakład reklamowane przez Kazika płyty, a Jurek Owsiak musiał domówić kolejne 11 tysięcy płyt o czym poinformował na swoim facebookowym profilu. Koncert Kultu na Festiwalu Pol’And’Rock 2019, który zarejestrowano na tej płycie, przyciągnął milion fanów. Owsiak żartował, że Świerzyńskiemu powinno przyznać się medal Gloria Artis za tak skuteczne promowanie kultury. 


Na Świerzyńskiego wylała się spora fala hejtu, zwłaszcza, że powszechnie wiadomo, że jest człowiekiem dość zamożnym - posiada jacht, helikopter i dom wart kilka milionów. Michał Wiśniewski z zespołu "Ich Troje" nazwał go wprost "mendą". 

"Sławomir Świerzyński nie powinien się w ogóle wypowiadać w ich temacie i naszej branży. Trzeba przeprosić zespół Kult i inne zespoły - jeżeli on tego nie zrobi, to ja teraz mówię Przepraszam" - piszą gwiazdy disco-polo z zespołów D-Bomb, B-QLL czy Łukasz Gesek.

- Zwyzywano mnie już od sk***ieli, ch**ów i wszystkich innych, hejt to mało powiedziane. Dla mnie to jest bardzo dużo, bo nie zarabiam nic, jestem na bezrobociu. Ja sobie poradzę, jestem z wykształcenia stroicielem, muzykiem, nauczycielem - mówił lider Bayer Full w Polsat News.

Po powszechnej krytyce wypłata środków z Fundusz Wsparcia Kultury została wstrzymana, a przyznane kwoty mają zostać poddane weryfikacji. Beneficjenci nieoficjalnie mówią, że resort się pomylił i zamiast rekompensować spadek dochodów, uzależnił wsparcie od utraconych z powodu pandemii przychodów. 

ja

Lubię to! Skomentuj111 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura