10 obserwujących
581 notek
2192k odsłony
  13074   0

Yorkshire terrier - uparty i niezależny. York miniaturka - każdy chce go mieć

York cieszy się od lat niesłabnącą popularnością.
York cieszy się od lat niesłabnącą popularnością.

szczeniak yorka
Dzieci kochają yorki, ale powinny traktować je delikatnie. 

Jak pielęgnować yorka?

Yorkshire terier wymaga regularnej i pracochłonnej pielęgnacji. Sierść yorka przypomina strukturą ludzkie włosy, rośnie przez całe życie i nie wypada, co oznacza, że pies tej rasy nie linieje. To ważna informacja dla pedantów, którzy nie znoszą psiej sierści na domowych sprzętach i dywanach. York powinien być raz w tygodniu kąpany, a codziennie czesany, inaczej jego włosy się plączą i filcują. Wielu właścicieli dla wygody strzyże psy, co pomaga w utrzymaniu higieny, ale yorki wystawowe nie mogą mieć obcinanych włosów. Yorka czesze się zawsze z włosem, nigdy pod włos. I nie tylko po wierzchu, bo może się okazać, że pod spodem porobiły się supły. 

York miniaturka
York ostrzyżony - to wygodne i dla właściciela, i dla psa. 

Trzeba też uważać, by go nie nadepnąć, co przy maleńkiej posturze pupila może mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Dość łatwo się przeziębiają, więc trzeba je dokładnie wysuszyć przed spacerem, a najlepiej nakładać im w deszczowe dni i zimą specjalne ubranko. Yorki mają też skłonności do odkładnia się kamienia nazębnego, dlatego trzeba im regularnie czyścić zęby, inaczej szybko je stracą. Co ciekawe, mimo wrażenia kruchości yorki żyją dość długo, 15-16 lat. Cena szczeniaka yorka z profesjonalnej hodowli zaczyna się od 1500 zł. 

Ciekawostka - bojowy york

Mało kto wie, że mała suczka o imieniu Smoky była tajną bronią wojsk amerykańskich. Smoky znalazł żołnierz Willam Wynne, służący w piątym pułku Air Force na Pacyfiku. Była schowana w dziurze po bombie w pobliżu granicy japońskiej w Nowej Gwinei. Piesek brał udział w ponad 150 nalotach powietrznych i 12 morskich misjach i słynął z niezwykłej odwagi. Żołnierze nauczyli go  zabawnych sztuczek, które nie tylko dawały żołnierzom rozrywkę, ale także ratowały ich od opresji. To właśnie dzięki dzielnemu psiakowi, udało się przeprowadzić linię telegraficzną biegnącą przez terytorium wroga! Po wojnie Smoky odwiedzała szpitale kombatanckie wraz ze swoim panem. Ma swój nagrobek w Lakewood w stanie Ohio.

york Smoky
Zachowane zdjęcie Smoky w żołnierskim hełmie, fot. Wikipedia. 

Polecamy też inne małe rodzinne psy:ja

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości