5 obserwujących
41 notek
37k odsłon
  534   0

Finał ACTA i petycja do Komisarza de Gucht

 

Drogi Komisarzu de Gucht,

 

Zacznijmy od jabłka. Powiedział Pan: "Jeśli ktoś ukradnie jabłko, to ciagle jest to kradzież, a kradzież to kradzież." Trudno się z tym nie zgodzić.

 

Pisze Pan: "Mamy kryzys ekonomiczny. Jeśli Europa chce odnosić sukcesy w gospodarce, potrzebuje mieć firmy, które będą mogły konkurować produktami najwyższej wartości. Aby te firmy mogły wykorzystywać pomysły, by zarabiać i tworzyć miejsca pracy, muszą one przekształcić te pomysły we własność intelektualną, chronioną odpowiednio egzekwowanym prawem."

 

Kryzys na pewno jest tu problemem, ale czy jego rozwiązanie jest tak proste? Nie sądzi Pan, że ten kryzys jest w części spowodowany przez dużych graczy rynkowych podejmujących decyzje o zbyt wielu sprawach bez głębszego namysłu? Nie sądzi Pan, że ludzie tracący masowo pracę w Europie nie chcą już wierzyć tym dużym podmiotom, chroniącym rzekomo ich miejsca pracy przed dominacją azjatyckiej gospodarki, a w rzeczywistości kupujących od azjatyckich producentów wszystko, co będzie można kupić po najniższej cenie? Nie sądzi Pan, że w czasie kryzysu ludzie potrzebują odzyskać poczucie samosterowności, które może im zapewnić jedynie środowisko przyjazne rozwijaniu małych inicjatyw i zapewniające pełny dostęp do zasobów kulturowych wszystkim obywatelom?

 

Pisze Pan: "Jako wieloletni obrońca praw człowieka i podstawowych wolności uważam, że nie ma w tym traktacie czegokolwiek, czego należałoby się obawiać. Tak jak powiedziałem, ACTA nie jest atakiem na nasze wolności, ale obroną naszych podstaw bytowych."

 

Dziwne zdanie... Z jednej strony uważa Pan, że nasze wolności nie są zagrożone, a z drugiej - używa Pan wojennej terminologii... Niestety tak to już jest, że podczas wojny wolności są zagrożone, choćby z tego powodu, że musimy ograniczyć swoją wolność, gdy mamy się stać żołnierzami. Zanim to jednak uczynimy, proszę, niech Pan wyjaśni: z kim mamy walczyć? Czy rywalizacja ekonomiczna z Chinami to wojna? Czy to konieczne? Czy nie ma drogi współpracy? I czy to kiedykolwiek było dyskutowane i głosowane?

 

W regionie, z którego pochodzę, dzieci nie stać na dostęp do książek, filmów czy programów. Nie mogą się one tak kształcić jak dzieci z bogatych regionów, więc nie mają uczciwej szansy w konkurencji na rynku pracy. Te, które kopiują zasoby, są nazywane złodziejami. Czy śpiąc na setkach tysięcy euro i wiedząc to, czuje się Pan komfortowo nazywając się "obrońcą praw człowieka i podstawowych wolności"?

 

Pisze Pan: "Co dziś jest legalne w Unii Europejskiej, będzie legalne jutro, gdy ACTA zostanie ratyfikowane. A co jest nielegalne - zostanie nielegalne."

 

Jeśli nie potrzebujemy nowego prawodawstwa, to po co utrzymujemy takie ogromne podmioty ustawodawcze? 100 lat temu udział kobiet w wyborach był nielegalny i nie było dozwolone, by studiowały one na uniwersytetach. Dziś taki stan rzeczy jest nie do pomyślenia. Ewolucja społeczna zachodzi krok po kroku każdego dnia, więc nie ma sensu teza, że cokolwiek się zdarzy, jest już uregulowane przez istniejące prawo.

 

Pytanie o to, czy ACTA jest zgodne z prawem europejskim zastąpiło pytanie o to, czy ACTA jest słuszne. Mówi się, że ACTA nic nie zmieni w europejskim prawie - rzecz w tym, że to prawo potrzebuje zmian! Nie możemy zaprzeczać, że żyjemy w nowej epoce pełnej nowych zagrożeń i nowych szans. To stawia przed nami masę wyzwań nieznanych w poprzednich wiekach. Traktat ACTA nie bierze tego pod uwagę.

 

I na koniec pisze Pan: "Dlatego Komisja Europejska wysłała ACTA do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Ponieważ te prawa i wolności muszą być poprawnie zinterpretowane."

 

Drogi Komisarzu! Wolność nie jest kwestią interpretacji. Jeśli masa ludzi czuje i wyraża to, że ich wolność jest naruszona, trzeba tego wysłuchać i to uszanować. Proszę więc Pana o dookreślenie pańskiego obszaru specjalizacji: mieszanie handlu z prawami człowieka nie daje jak dotąd najlepszych efektów.

 

Z Wyrazami Szacunku,

 

dr Magda Zena Sadurska (badaczka społeczna)

jeśli zgadzasz się dołącz na fb i podpisz petycję:

http://www.facebook.com/events/380741148652487/

http://www.change.org/petitions/european-parliament-acta-stop-mixing-human-rights-with-trade

 

 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale