Blog
"Uśmiech wędruje daleko"
maia14
67 obserwujących 1178 notek 1005099 odsłon
maia14, 13 lipca 2018 r.

"Na plaży Chesil"... tragedia...

736 9 0 A A A

Zwiastun do filmu pt. "Na plaży Chesil", którego reżyserem jest Dominic Cooke /scenariusz stworzył Ian McEwan, na podstawie własnej książki.../, trochę zwodził, co mogłam stwierdzić po obejrzeniu pełnego obrazu filmowego. To było ciekawsze, niż ów skrót. 

Głównymi bohaterami są tu Florence /gra ją Saoirse Ronan/, po dyplomie w szkole muzycznej, w klasie skrzypiec oraz Edward /Billy Howle/, po historii. Pewnego dnia wpadają oni na siebie i trafia ich... uczucie.

Jednak są z dwóch różnych światów: ten jej, to z tzw. wyższej półki, a jego ze sfery nauczycielsko-artystycznej. Ona ma matkę /Emily Watson/, która nos zadziera, a ojca /Samuel West/ - niby - zwycięzcę. Natomiast u niego jest matka-malarka /Ann-Marie Duff/, po urazie mózgu i ojciec /Adrian Scarborough/ - stonowany - dyrektor szkoły. I obie rodziny odcisnęły piętno na swoich dzieciach, również na tej parze zakochanych.

Ale nic to, dochodzi do ślubu i ukazują się "schody", jakie trudno było na początku przewidzieć. Jest przedziwny dystans, onieśmielenie czy trudności z cielesnością, szczególnie w jej wypadku. I... tragedia...

Zdjęcia w tym filmie są dziełem Seana Bobbika i są piękne, a szczególnie te w sferze krajobrazów, np. z okolic Dorset /byłam tam kiedyś: fantastyczne skały wychodzą z kamienistych plaż wprost do morza.../. Natomiast muzykę firmuje tu Dan Jones, ale mamy też klasykę, tę bardziej rozrywkową, jak i tę poważną.

Film "Na plaży Chesil" ma różne tempa: są spowolnienia, czasami zapada wręcz cisza, ale potem wchodzi muzyka i podkręca akcję. Ten film jest też obrazem o niedopasowaniu, mimo uczucia. O różnych oczekiwaniach: tych naturalnych i tych dziwacznie zagmatwanych, co musiało doprowadzić do..., bo upokorzenia nikt nie chce. Biedny Edward... Smutek taki, że widza, aż bolało.

Warto wybrać się na ten film do kina: dla odczuć, zdjęć, muzyki...

Opublikowano: 13.07.2018 20:30. Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 20:32.
Autor: maia14
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Uśmiech wędruje daleko" image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Stary - Czasami sięgają, ale najczęściej nie są tak szczerzy jak w tym przypadku.
  • @Brun - To jest to.
  • @sine - Widzę, że pana ponosi. Zatem, proszę lecieć przez zboże...

Tematy w dziale Kultura