Blog
"Uśmiech wędruje daleko"
maia14
67 obserwujących 1178 notek 1005201 odsłon
maia14, 21 września 2018 r.

"Kamerdyner" - ciężka historia...

1196 46 0 A A A

"Kamerdyner", to film wyreżyserowany przez Filipa Bajona, do scenariusza Mirosława Piepki, Michała S. Pruskiego... Opowiada on o ciężkiej historii i losach Polaków, Kaszubów i Niemców zamieszkałych w Prusach Wschodnich, w pierwszej połowie minionego wieku.

Akcja zaczyna się w roku 1900, kiedy to w kaszubskiej wsi przychodzi na świat Mateusz Kroll /Sebastian Fabijański w roli dorosłego Matiego - świetnie wpasowany/. Niestety, jego matka po porodzie umiera. Wtedy do ojca chrzestnego chłopca, Bazylego Miotke /rewelacyjny Janusz Gajos/, przychodzi Gerda von Krauss /świetna Anna Radwan/ i proponuje zabranie dziecka do swojego dworu. I tak się dzieje, Choć mąż hrabiny, Hermann/ Adam Woronowicz/, nie jest tym zachwycony .

Mateusz dorasta przy dwójce hrabiowskich dzieci. Przy Maricie /Marianna Zydek/ i przy Kurcie /Marcel Sabat/. Wszyscy się wspólnie uczą i mają wspólnego nauczyciela, Petera Schmidta /Łukasz Simlat/, ale z czasem muszą się rozdzielić, bo rodzeństwo jedzie uczyć się w Berlinie, a Mateusz do szkoły... w Brodnicy.

Dorastają i wracają, a wtedy między Maritą i Mateuszem rodzi się dorosłe już uczucie. Kurt nie może na to patrzeć, podobnie jak na seksualne podboje ojca, pośród służby, a i sam jest też trudny i kręcą go np. damskie sukienki oraz... chłopcy. Wszystko to razem powoduje burze, zawirowania i tragedie.

A trzeba pamiętać, że czas wtedy na terenie, gdzie film się rozgrywa, był skomplikowany, począwszy od 1900 r. , bo zaznaczył się tu wpływ I Wojny Światowej, traktatu wersalskiego /tu czynnie działał Bazyl Miotke/, potem II Wojny Światowej i ... Sowietów...

W filmie "Kamerdyner" są fantastyczne zdjęcia, Łukasza Gutta - plenerowe, z końmi w galopie oraz te w epokowych wnętrzach. A z obrazami świetnie współgra muzyka, Jana Komara.

Film "Kamerdyner," to opowieść o trudnych relacjach Polaków, Kaszubów i Niemców, na Pomorzu Wschodnim, na które wpływ miały też wydarzenia światowe. I np. gdy Polacy cieszyli się z odzyskanej niepodległości, to Niemcy bali się o swoją własność, ponieważ granica dzieliła ich włości. Konflikty narastały szczególnie, gdy w Niemczech do władzy doszedł Hitler, wtedy i w takim nauczycielu... czasami budził się oprawca polskich i kaszubskich sąsiadów.

Ten film jest trudny, bolesny, ale niezwykle interesujący.Opublikowano: 21.09.2018 18:46.
Autor: maia14
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

"Uśmiech wędruje daleko" image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Zbylut9 - No zapomnieli. On im pewnie tego nie zapomni.
  • A prezes nawet kwiatów nie dostał, choć zwycięstwo wychwalał.
  • @KOBIETA KULA - "Kler" dobry, ale i bolesny, bo też "wielka tajemnica wiary, złoto i dolary".

Tematy w dziale Kultura