Ułożenia
Muzyka to już nie tylko dźwięki i jeszcze nie słowa.
1 obserwujący
59 notek
33k odsłony
356 odsłon

Ile wynosi energia jednej sekundy?

Wykop Skomentuj

technologie, nauka

Matematyczne zasady filozofii ufizycznienia.

Czas trwania najmniejszego działania.

Przesłanka: Czas jako miara sposobu zmiany energii?

W tym ułożeniu czas trwania najmniejszego działania zależny jest od zmiany form energii o skali najmniejszego działania w układzie lub między nim i jego otoczeniem.

Jak umysłem uczasowionym zobaczyć zmiany bez czasu? Niemożliwe? Zaplątanie. Pomylenie idei i miary.

Najmniejsze działanie opisane zmianą form energii musi być dostrzegane poprzez pomiar wielkości fizycznych.

Na przykład emisja jednego fotoelektronu jest w tym ułożeniu, w pierwszym przybliżeniu, najmniejszym efektem działania związanym ze zmianą energetyczną w układzie. Przed i po emisji fotoelektronu atom jest w innym stanie.

Niech zatem będzie dany układ, w którym zachodzą stałe zmiany form energii o najmniejszym działaniu. Postrzegamy, że zmiany zachodzą cyklicznie, ale nie wiemy, czy cykl jest powtarzający się jednakowo, ponieważ nie mamy czasu, a tylko stałe wartości zmian form energii. Podobnie jak by obserwować odcinek drogi AB (i np. punkt B jest wyżej od punktu A, a / b), na którym samochody poruszają się, jeżeli się pojawią. Wszystkie przemieściły się na odcinku od punktu A do B, pokonując wysokości h.

Ułożenie:
Definicja 1 sekundy czasu w danym układzie jako czas zmiany form energii o najmniejszym działaniu dla zmiany w tym układzie?

W przykładzie samochodów, w pierwszym przybliżeniu, najmniejsze działanie to pełny obrót koła, czyli odcinek drogi Δs, który samochód pokonał przy zmianie form energii o wartości ΔE. Jeżeli samochód pokonał odcinek Δs = 1 m przy zmianie ΔE = 1 J, to z tego ułożenie dla czasu 1 s:

Δt [1 s] = ΔE [1 J] / Δs [1 m]

Jedna sekunda to jest czas pokonania przez układ najmniejszym działaniem odcinka drogi o długości 1 m przy zmianie form energii o wartości 1 dżula.

energetyczna stała czasoprzestrzenna najmniejszego działania

Δt * Δs = ΔE

Stan techniczny samochodów czyni inną zmianę wartości ΔE przy tym samym sposobie zmiany form energii i stałym odcinku Δs. W przypadku samochodów z silnikiem spalinowych oraz silnikiem elektrycznym inne będą wartości ΔE, inne zachodzą zmiany form energii, choć nie względem wszystkich czynników, ponieważ samochody mają, np., taką samą masę i opony, choć różny kształt i czynnik oporu powietrza.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie