1 obserwujący
48 notek
43k odsłony
90 odsłon

Prezydent RP 2020 - odpersonalizowanie wyborcy w urnie wyborczej

Wykop Skomentuj

technologia, cyfryzacja

ICE karty wyborcze

Przesłanka: personalizacja wydania i depersonalizacja głosowania karty wyborczej.

Wyborca podczas wyborów w lokalu wyborczym przenosi w czasoprzestrzeni kartę do głosowania wyborczego od stolika komisji wyborczej do urny wyborczej czyniąc na karcie tajnie ingerencję poprzez oznaczenie we wskazanym miejscu znakiem [ X ].

Komisja:
- sprawdzenie tożsamości  osoby wg spisu wyborców,
- wydanie karty do głosowania (spersonalizowane przekazanie karty wyborczej)
- podpis na liście wyborców przez wyborcę

Komisja czyni podobnie jak przy poświadczeniu użytkownika profilu zaufanego (PZ) przez pracownika uprawnionego podmiotu - "4 miliony Polaków ma już Profil Zaufany!".

Wyborca:
- przeniesienie ( 1 ) - karty wyborczej od stolika komisji wyborczej na stolik za parawanem
- oznaczenie wyboru kandydata na karcie wyborczej we wskazanym miejscu znakiem X
- przeniesienie ( 2 ) - wrzucenie karty wyborczej do urny (odpersonalizowane  przekazanie karty wyborczej).

Internetowa, cyfrowa, elektroniczna, karta wyborcza

Mikrorachunek podatkowy składa się z cyfr, w przypadku dotyczącym nr pesel, osób w wieku do 18 lat, zachodzi możliwość wygenerowania określonej ilości numerów mikrorachunku podatkowego (nr pesel).

image

W tym ułożeniu ice-karta wyborcza posiada grupę cyfr opowiadających lokalnej komisji wyborczej oraz numer pesel zgodnie z listą wyborców. Zatem baza danych list wyborczych zawierająca nr pesel osób uprawnionych do głosowania, który jest przypisany do danej komisji wyborczej, umożliwia wygenerowania ice-kart wyborczych w ilości równej liczbie wyborców.

Jeden nr komisji lokalnej powiązany z wieloma numerami pesel wyborców na liście wyborców w tej komisji.

Jeżeli dane użytkownika profilu zaufanego są zgodne z danymi na liście wyborców, to użytkownik PZ może otrzymać e-kartę wyborczą do głosowania przypisaną danej komisji lokalnej. ICE karta (plik) nie zawiera zakodowanego nr pesel (po wygenerowaniu jest, np., podpisana elektronicznie przez PKW (Biuro Komisji Wyborczej), jednak algorytm generujący ice-karty takie powiązanie zachowuje.

nr_komisji_lokalnej + pesel_wyborcy -> generowanie ice_kart -> wygenerowane e_karty wyborcze (nr_komisji_lokalnej, kandydaci, podpis_KBW)

Generowanie e-kart wyborczych bez nr pesel wyborcy:

nr_komisji_lokalnej + Xi...n wyborców na liście wyborców w tej komisji -> generowanie ice_kart -> wygenerowane e_karty wyborcze (nr_komisji_lokalnej, wykaz kandydatów, podpis_KBW)

Personalizacja wydania e-karty: Następnie dodawana jest na konto PZ użytkownika (wyborcy) e-karta, do której ma dostęp po zalogowaniu się na konto PZ. Użytkownik po zalogowaniu na konto PZ dokonuje wyboru kandydata w e-karcie wyborczej i zapisuje w ją e-urnie. Brak odpersonalizowania w e-urnie e-karty wyborczej z e-głosem.

W lokalu wyborczym zachodzi w czasoprzestrzeni fizyczne przeniesienie karty wyborczej i oznaczenie wyboru kandydata znakiem X. ICT odwzorowuje ufizycznienia. Jednak sam wybór kandydata dokonywany jest w umyśle wyborcy. Nie ma takiej polityki, która byłaby silniejsza od fizyki. W lokalu wyborczym wykonanie fizyczne personalizacji i odpersonalizowania głosowania dokonuje komisja i wyborca metodą "tu i teraz".

Zatem to co odnosi się dziś do wyboru prezydenta RP, przy pewnych w okolicznościach, może dotyczyć wyborów do Sejmu i Senatu. Przy pewnych scenariuszach pandemii wybory będą musiały dokonać tylko wyborcy zgrupowani w obiektach "zamkniętych" - żołnierze w koszarach, policjanci na posterunku, personel i pacjenci w szpitalach, urzędnicy przebywający w urzędach, itp.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie