Ułożenia
Sztuka to fizyka bez matematyki
3 obserwujących
148 notek
84k odsłony
  198   0

Zjednoczona Prawica i wyższość prawa krajowego nad unijnym w miliardach dla firm

@JKowalski_posel - Poseł na Sejm RP Janusz Kowalski
@JKowalski_posel - Poseł na Sejm RP Janusz Kowalski

Polityka, UE

Uszczelnianie polityki klimatycznej UE

Przesłanka: "Polskie firmy płacą miliardy za emisję CO2" - https://www.parkiet.com

*

Pan Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski znany jest w internecie z ułożenia idei i miary nieszczelności ekonomicznej w realizacji polityki klimatycznej UE. Wobec niej opinie ekspertów wskazują, że system handlu uprawnieniami nie jest doskonały, ale trudno o lepszy mechanizm.

*

W tym ułożeniu firmy nabywają uprawnienia do emisji CO2 od rządu RP według opłaty podanej przez premiera. Jednak nie wpłacają opłaty do budżetu państwa tylko lokują ją na firmowym dedykowanym koncie inwestycyjnym w celu realizacji projektów kwalifikowanych w ramach ustawy o narodowej transformacji energetycznej (cele i wskaźniki - polityki, programy, projekty). Fundusze zgromadzone przez firmę na swoim koncie w danym roku (n) muszą być wydane zgodnie z tą ustawą w ciągu n+3 lata. Jeżeli firma nie zrealizuje wydatku kwalifikowanego, to przelewa środki na konto ministerstwa finansów wraz z odsetkami.

*

Polityka klimatyczna UE to domena wyboru działań mających na celu zmniejszenie emisji CO2 w szczególności związaną z zastosowaniem energetycznych środków technicznych. To wprowadza impet zaangażowania naukowców i inżynierów przez firmy. Zatem w tym ułożeniu pieniądze na wymagane zmiany pozostają w firmach.

EU ETS - > Polska (ustawa o narodowej transformacji energetycznej) -> pieniądze pozostają w firmach -> wymagane projekty kwalifikowane


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale