TVP Info
TVP Info
Marcin Tyc Marcin Tyc
1147
BLOG

Bez rekompensaty grozi nam niewypłacalność - apel pracowników TVP.

Marcin Tyc Marcin Tyc Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 84

Pracownicy TVP zbierają podpisy pod petycją do prezydenta o to, by podpisał ustawę przyznająca mediom publicznym 1,95 mld zł rekompensaty abonamentowej. To kolejna inicjatywa, po liście NSZZ „Solidarność” do głowy państwa, w obronie zachowania finansowej stabilności mediów publicznych.

- Niezwłocznie po ewentualnym ogłoszeniu weta przez Pana Prezydenta w Spółce nastąpi stan grożącej niewypłacalności. Faktyczna niewypłacalność nastąpi kilka tygodni później. Telewizja zmuszona będzie natychmiast rozpocząć restrukturyzację w pierwszych krokach polegającą na ograniczeniu działalności programów nieprzychodowych takich jak: TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, 16 oddziałów programów regionalnych TVP S.A oraz ograniczeniu bądź likwidacji takich programów jak TVP Sport, TVP Historia, TVP Rozrywka, TVP Seriale, TVP ABC, a także zamknięciu serwisów internetowych. Równolegle musiałaby rozpocząć się procedura zwolnień grupowych, najprawdopodobniej już w miesiącu marcu. Możliwe są również protesty organizowane przez związki zawodowe  — piszą autorzy listu do prezydenta.

Pracownicy TVP przypominają, że telewizja zawarła dziesiątki umów i nabyła prawa do wydarzeń sportowych, które miały być transmitowane w nieodpłatnych pasmach.

W przypadku weta Pana Prezydenta tak się nie stanie. Brak pieniędzy z rekompensaty postawi Telewizję Polską przed wyborem, czy uiszczać podatki i należności pracownicze czy też opłacać zobowiązania z tytułu pożyczek i wyemitowanych obligacji.  — czytamy w liście. 

Skutkiem zawetowania ustawy będzie spadek znaczenia i oglądalności serwisów informacyjnych TVP oraz audycji o tematyce historycznej i kulturalnej na innych antenach TVP. Wszystkie te negatywne konsekwencje zaistnieją w roku kiedy przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II, Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego, setna rocznica Bitwy Warszawskiej, czterdziesta rocznica powstania Solidarności. Pozbawiona finansowania publicznego TVP nie będzie mogła nadać im właściwej rangi, a wydarzenia medialne organizowane lub współorganizowane przez TVP mogą się nie odbyć — czytamy w liście. 

Pod listem podpisało się kilkaset osób. Niebawem apel ma trafić na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Wygląda na to, że TVP jest niewłaściwie zarządzana, a w wyniku tego odpowiedzialność powinny ponieść osoby, które piastują kierownicze stanowiska w telewizji publicznej, jej prezesem włącznie. 

image

TVP i Polskie Radio w dwa lata dostały 2,4 mld zł pomocy publicznej W 2017 roku Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymały 1,677 mld zł środków publicznych, a w 2018 roku - 741,5 mln zł.

Za podzielenie tych środków odpowiadała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, większość przyznała Telewizji Polskiej. I tak w 2018 roku TVP dostała 385,5 mln zł, Polskie Radio - 186,3 mln zł, a 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia - 169,7 mln zł.

Według danych UOKiK-u w 2017 roku środki przyznane mediom publicznym stanowiły 5,5 proc. łącznej kwoty 30,57 mld zł pomocy publicznej, a w 2018 roku - 3,4 proc. z 21,75 mld zł. Środki publiczne uzyskane przez TVP i Polskie Radio to przede wszystkim wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego, które są klasyfikowane jako środki publiczne. W 2018 roku wyniosły 741,5 mln zł, a abonament opłacało jedynie 994,6 tys. osób i firm.

Do tego doszła pierwsza rekompensata z tytułu wpływów nieuzyskanych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przyznano ją, w wysokości 960 mln zł, na przełomie 2017 i 2018 roku w ramach nowelizacji ustawy budżetowej, z tej kwoty TVP przydzielono 860 mln zł, Polskiemu Radiu - 62,2 mln zł, a działającym jako osobne spółki 17 rozgłośniom regionalnym Polskiego Radia - 57,8 mln zł.


Źródło: Wirtualne Media/Twitter/TVP 


Marcin Tyc
O mnie Marcin Tyc

Absolwent Administracji Europejskiej. W przeszłości praca w roli statystyka w UEFA oraz w Przeglądzie Sportowym i Onet.pl. Polskie Towarzystwo Statystyczne I Historia Bez Cenzury. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura