6 obserwujących
95 notek
132k odsłony
315 odsłon

Stany Zjednoczone potępiły agresywne działania Rosji

Maps
Maps
Wykop Skomentuj8

W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez biuro Sekretarza Stanu możemy przeczytać, że władze USA są bardzo zaniepokojone ostatnimi wydarzeniami pomiędzy Rosja a Ukrainą.

Stany Zjednoczone potępiły agresywne działania Rosji względem Ukrainy. Amerykańska administracja wezwała Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i respektowania suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy w granicach, które są uznane przez międzynarodową społeczność. Amerykanie zwrócili się również bezpośrednio do Prezydenta Rosji oraz Ukrainy aby osobiście włączyli się w działania, celem powstrzymania eskalacji konfliktu. 


image

Wcześniej głos zabrała Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley ostro krytykując działania Rosji. 

Niedzielne oburzające naruszenie suwerennego terytorium ukraińskiego jest częścią rosyjskiego zachowania, które obejmuje aneksję Krymu i nadużycia wobec wielu Ukraińców na Krymie, a także podsycanie konfliktu, który pochłonął życie ponad dziesięciu tysięcy ludzi na wschodniej Ukrainie - stwierdziła Haley. 


W niedzielę dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte w Cieśninie Kerczeńskiej przez rosyjskie siły specjalne.

W związku z zaistniałą sytuacją, Parlament Ukrainy zatwierdził w poniedziałek dekret prezydenta Petra Poroszenki o wprowadzeniu stanu wojennego. Poroszenko zaznaczył, że "stan wojenny obejmie tylko obwody przy granicy z Rosją i obszary nad Morzem Czarnym i Azowskim". Rada Najwyższa przyjęła także rezolucję o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich 31 marca 2019 roku.

Regulacje dotyczące stanu wojennego zostaną zastosowane tylko w przypadku rosyjskiej agresji lądowej i wkroczenia regularnych wojsk Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy poza granicami operacji na wschodzie kraju i Krymu - zaznaczył  Poroszenko. 

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka