Blog
Marcin Tyc
Marcin Tyc
Marcin Tyc Świat jest ciekawy
4 obserwujących 76 notek 108175 odsłon
Marcin Tyc, 27 listopada 2018 r.

Stany Zjednoczone potępiły agresywne działania Rosji

315 8 0 A A A
Maps
Maps

W oficjalnym oświadczeniu wydanym przez biuro Sekretarza Stanu możemy przeczytać, że władze USA są bardzo zaniepokojone ostatnimi wydarzeniami pomiędzy Rosja a Ukrainą.

Stany Zjednoczone potępiły agresywne działania Rosji względem Ukrainy. Amerykańska administracja wezwała Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i respektowania suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy w granicach, które są uznane przez międzynarodową społeczność. Amerykanie zwrócili się również bezpośrednio do Prezydenta Rosji oraz Ukrainy aby osobiście włączyli się w działania, celem powstrzymania eskalacji konfliktu. 


image

Wcześniej głos zabrała Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley ostro krytykując działania Rosji. 

Niedzielne oburzające naruszenie suwerennego terytorium ukraińskiego jest częścią rosyjskiego zachowania, które obejmuje aneksję Krymu i nadużycia wobec wielu Ukraińców na Krymie, a także podsycanie konfliktu, który pochłonął życie ponad dziesięciu tysięcy ludzi na wschodniej Ukrainie - stwierdziła Haley. 


W niedzielę dwa kutry oraz holownik marynarki wojennej Ukrainy, które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie zajęte w Cieśninie Kerczeńskiej przez rosyjskie siły specjalne.

W związku z zaistniałą sytuacją, Parlament Ukrainy zatwierdził w poniedziałek dekret prezydenta Petra Poroszenki o wprowadzeniu stanu wojennego. Poroszenko zaznaczył, że "stan wojenny obejmie tylko obwody przy granicy z Rosją i obszary nad Morzem Czarnym i Azowskim". Rada Najwyższa przyjęła także rezolucję o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich 31 marca 2019 roku.

Regulacje dotyczące stanu wojennego zostaną zastosowane tylko w przypadku rosyjskiej agresji lądowej i wkroczenia regularnych wojsk Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy poza granicami operacji na wschodzie kraju i Krymu - zaznaczył  Poroszenko. 

Opublikowano: 27.11.2018 00:02. Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 09:54.
Autor: Marcin Tyc
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Absolwent Administracji Europejskiej. W przeszłości praca w roli statystyka w UEFA oraz w Przeglądzie Sportowym i Onet.pl. Aktualnie współpracownik FIFA.com. Polskie Towarzystwo Statystyczne oraz demagog.org.pl

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @STARY WROCEK pracuje 12 lat, spoko. Ale ciekawe jak brzmi kontrakt bo wybory za chwilę. Nie...
  • @STARY WROCEK "Szefowa nowej spółki energetycznego giganta, niegdyś sceptyczna wobec morskich...
  • @Pieczarki z bryndzą niestety nie mam pomysłu.

Tematy w dziale Polityka