5 obserwujących
145 notek
240k odsłon
3519 odsłon

Ks. Józef Tischner współpracował z SB. "Przykra rejestracja"

Wykop Skomentuj189

image„Przykra ta rejestracja ks. Józefa Tischnera w kategorii KO i konsultanta Departamentu IV MSW... Szkoda” – napisał w poniedziałek 3 czerwca Sławomir Cenckiewicz w mediach społecznościowych. To, że Tischner miał współpracować z komunistyczną służbą, ujawnili autorzy publikacji „Kryptonim Klan. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ »Solidarność« w Gdańsku". Książka została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej. Sławomir Cenckiewicz fragment publikacji zamieścił w mediach społecznościowych.

image


image


image

Z treści książki wynika, że w latach 1980-1983 ksiądz Józef Tischner był „rozpracowywany przez Wydział IV KW MO w Krakowie w ramach SOR krypt. »Leo«”. Pod koniec lipca 1983 roku „został zarejestrowany pod nr. 81208 przez Departament IV MSW w kategorii »kandydat«, następnie KO (Kontakt Operacyjny)”. W publikacji, na którą powołuje się Sławomir Cenckiewicz, podano, że ksiądz Józef Tischner „od 13 października 1988 roku był konsultantem”. Został wyrejestrowany 30 stycznia 1990 roku.

Józef Tischner, a Solidarność. W roku 1980 podjął na szerszą skalę działalność publiczną. Październikowe kazanie na Wawelu na mszy dla przywódców związków zawodowych (solidarność to jeden drugiego ciężary noście, najgłębsza solidarność jest solidarnością sumień) stało się początkiem serii tekstów publikowanych w „Tygodniku Powszechnym” i wydanych później jako Etyka Solidarności (1981), w których rozwijał refleksję nad etycznym wymiarem ówczesnych wydarzeń. Od tej pory uznawany był powszechnie za kapelana „Solidarności”. Jego kazanie wygłoszone na I Zjeździe Solidarności zaliczono w poczet oficjalnych dokumentów zjazdowych. W homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II w 1987 w Gdańsku na Zaspie, papież cytował teksty Józefa Tischnera jako najlepiej oddające prawdę o „Solidarności”. 

Ksiądz Tishner, a polityka. Wystąpił w spocie Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Później był członkiem rady programowej Unii Wolności. Tishner otrzymał m.in. nagrody Pen Clubu, Złoty Mikrofon (1991), laureat Fundacji im. Stefana Kisielewskiego 1993, Fundacji Jurzykowskiego, w styczniu 1998 za książkę Historia filozofii po góralsku uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca.

Źródło: Twitter/Wikipedia/Forum Wykop Skomentuj189
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura