104 obserwujących
768 notek
1220k odsłon
  506   1

Elon Musk - porozmawiajmy o pieniądzach

Elon Musk już zdecydowanie wyprzedził Bezosa jako  najbogatszy człowiek na świecie "warty"  ok. 220 mld $,  gdy bidaczyna Bezos ma tylko ok. 190 mld $. Nagły wzrost fortuny Muska o ponad 10 mld $ wynika z nowej wyceny SpaceX, obecnie wartego ponad 100 mld $, Zaś nowa wycena powstała przy okazji sprzedaży  kolejnej transzy akcji SpaceX, które rozeszły się jak świeże bułeczki :-)

W związku z tym Musk na Twitterze wręczył Bezosowi srebrny medal, co media społecznościowe komentują na całym świecie, w końcu rywalizacja obu panów od lat stanowi gorący temat do plotkowania. Nic dziwnego, skoro Bezos po przegraniu wyścigu technologicznego w lotach kosmicznych skupił sie na prawniczym zaskarżaniu osiągnięć Muska, co spowodowało celny żart Muska, iż jego rywal dlatego zrezygnował z kierowania Amazonem, aby na pełny etat zająć się walką z nim w sądach.

Faktycznie rywale Muska mają wielkie kłopoty. Oddanie do użytku nowoczesnego silnika na metan BE-4 (chyba nie trzeba tłumaczyć, kto jest jego producentem :-)) zostało odłożone na 22 r, przez co NASA znalazła sie w trudnym położeniu. Rzecz w tym, iż Kongres zakazał używania rosyjskich silników RD-180 od 22 r,  a właśnie BE-4 miał je zastąpić w nowej rakiecie produkowanej przez ULA, zwanej Vulcanem.  Opóźnienie startu zarówno Vulcana jak nowej rakiety Bezosa Nev Glenn, która również ma mieć silniki BE-4 oznacza, że nagle utworzy się dziura, którą NASA będzie musiała wypełnić innymi rakietami, pewnie od SpaceX -a.

Również Boeing, który swoją kapsułą Starliner konkurował z Dragonem SpaceX-a, ma wielki problem. Podczas gdy Dragon już rutynowo dostarcza na MKS załogę i zaopatrzenie,  Starliner nadal nie jest gotowy do lotu,  opóźnienie przenosi sie na 22 r. i nikt nie wie, jak długo to będzie się ciągnąć. Dlatego NASA zostało zmuszone do zmiany harmonogramu lotów zaopatrzeniowych na MKS - o ile dotąd 8 najbliższych lotów podzielono na pól, po 4 dla każdej firmy, w związku z klapą Boeinga również jego pula zostanie przyznana SpaceX-owi. Nie muszę tłumaczyć, jaka to kompromitacja dla jednego z największych koncernów lotniczo-kosmicznych na świecie...

Przy czym to dopiero początek rozwoju SpaceX,  po wdrożeniu do eksploatacji rewolucyjnego Starshipa oraz uruchomieniu Starlinka, czyli sieci satelitarnego dostępu do internetu jego wartość poszybuje w kosmos, a przy okazji i fortuna Muska. W pełni sprawdza się więc moja teza, którą przedstawiłem w tekście - https://www.salon24.pl/u/marek-w/1054241,kiedy-elon-musk-zostanie-najbogatszym-czlowiekiem-w-dziejach

Wracając na ziemię,  Tesla ze swoją kapitalizacją prawie 800 mld $  już dawno zostawiła w tyle takie "maleństwa" jak VW czy Toyota. Gdy jeszcze parę lat temu gigantyczna wartość dość małej firmy wyglądała na klasyczną "bańkę giełdową", obecnie wszyscy zaakceptowali tak niesamowitą wycenę akcji. W końcu od roku firma przynosi stałe dochody, wzrost produkcji w b.r wyniesie 80 %, a dwie kolejne Gigafactory ruszą jeszcze w tym roku. Wreszcie zacznie się produkcja Cybertrucka, Semi no i Tesli 2, mieszczącej się w najpopularniejszym segmencie samochodów. Pozostaje oczekiwać na kolejne Gigafactory, rozmowy toczą się w Indiach i WB.

Przy czym chyba najbardziej przełomowe będzie  wprowadzenie do powszechnego użytku trybu samochodu autonomicznego, czyli kierowanego przez SI. Co prawda okazało sie to o wiele trudniejsze, niż Musk i inni optymiści przewidywali, jednak uporczywa praca nad polepszeniem SI daje efekty i być może w 22 r. wreszcie zakończy sie sukcesem. A wtedy nastąpi przewrót w światowym transporcie, którego rozmiary jak i zyski z niego czerpane trudno sobie dzisiaj wyobrazić.

Przy czym Musk stawia sprawę jasno i ja mu całkowicie wierzę -  zamierza całą swoją fortunę poświęcić na realizację pierwszego Lotu na Marsa i założenie tam pierwszej Pozaziemskiej Kolonii z dalszą jej rozbudową.  Zaś po przejściu na emeryturę chce tam lecieć na stałe...patrząc na dotychczasowe tempo jego prac, jestem przekonany, że jeśli nie zdarzy się jakieś nieszczęście (rak, zamach, wypadek), to Elon Musk zrealizuje swoje marzenia. No, a dla tych, którzy jednak ciut mu zazdroszczą fortuny i sławy, chcę pocieszyć, iż ostatnio i tak zostawiła go jego towarzyszka. Jak widać niektóre panie same nie wiedzą czego chcą :-). Co prawda trzeba przyznać, że jak wszyscy geniusze w życiu codziennym bywa mocno uciążliwy...Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie