Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
931
BLOG

Krótko o śp. Józefie Mackiewiczu

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

31 stycznia 1985 roku, w Monachium zmarł polski prozaik i publicysta śp. Józef Mackiewicz, autor wielu książek do których przez lata prl-u, w Kraju był bardzo utrudniony dostęp. Pierwszą jaką przeczytałem w połowie lat 80. ub. wieku była książka pt.: „Zwycięstwo Prowokacji” - wydana poza debitem w bardzo małym formacie (wzrok był jeszcze wtedy OK). Po przeczytaniu której sięgałem wciąż po nowe dzieła, jakie wyszły spod Jego pióra.

Czytałem wtedy także dzieła Jego brata Stanisława „Cata” Mackiewicza. Ale to co ukształtowało mnie na kolejne lata życia, to przede wszystkim proza (chociaż nie tylko, równie ciekawa jest Jego publicystyka) śp. Józefa Mackiewicza. Nie poznałem nigdy potem nikogo tak konsekwentnego w swoim antykomunistycznym przesłaniu i poglądach, który otworzył mi oczy na wiele spraw. Był dla mnie mistrzem i patriotą, zmarł w biedzie na obczyźnie – śniąc o wolnej Polsce, wielu chciałoby wtedy i dzisiaj o nim zapomnieć. Ale po prostu się nie da... Cześć Jego Pamięci! i R.I.P.

image

Powyżej portret Józefa Mackiewicza autorstwa Wojciecha Korkucia.


mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura