Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
91
BLOG

„ANTYMANTYKA” nr 29, pismo Federacji Młodzieży Walczącej

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

„ANTYMANTYKA” nr 29 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (Region Pomorze Wschodnie). Numer ukazał się z datą: 1990.02.25.

image

Na pierwszej stronie oświadczenie FMW Region Pomorze Wschodnie z dnia 2 lutego 1990 nawiązujące do brutalnych działań sił porządkowych na terenie całego Kraju i informujące, że wobec tych prowokacyjnych działań wymierzonych w FMW organizacja podejmie „kroki zmierzające do samoobrony, których nie powinno się traktować jako próby odwetu”. Podobne w swojej wymowie oświadczenia wydały wtedy również inne ośrodki FMW.

image

Ponadto na stronie 1 i 2 ukazał się tekst o bardzo wymownym tytule: „Zdrada nie zaczęła się w Magdalence” podpisany pseudonimem „Adam” a odnoszący się m.in. do kompromitujących kontaktów tzw. opozycji „konstruktywnej” z SB w latach 80. Przybliża on także rolę w tych działaniach tzw. doradców „S” i samego Wałęsy, a jednocześnie byłych działaczy PZPR. Wspomina w nim m.in.: o bardzo wymownej wypowiedzi prymasa Józefa Glempa z 1984 dla radia BBC oraz o znanej fotografii z 1981 które według autora „dokumentuje kolaborację”.

image

Stronę 2 zamyka oświadczenie desygnowane przez partie i organizacje niepodległościowe wydane w 45 rocznicę Jałty, autorem oświadczenia był śp. Wojciech Ziembiński.

Patrz także: Wałęsa naprawdę działał w symbiozie z komuną

image

Na 3 str. pisma opublikowano relację zatytułowaną „W tydzień po zajęciu KW PZPR” a odnosząca się do wiecu jaki odbył się w niedzielę 4 lutego 1990 (błąd w dacie, patrz odezwa w komentarzach) po mszy świętej w kościele św. Brygidy. W relacji czytamy m.in.: „(...) Następnie zadawano mu pytania. Już pierwszemu z młodych ludzi zadającemu kłopotliwe pytanie L. Wałęsa zarzucił, że jest agentem SB. Na dalsze kłopotliwe pytania odpowiadał podobnie. Zarzucał pytającym, że mają „żółte papiery”, że biorą od niego pieniądze, z których rzekomo nie rozliczają się. W odpowiedzi grupa młodzieży zaczęła skandować hasła: „Przepraszamy, że żyjemy”, „Solidarność bez Wałęsy” i „Czauczesku”. Na tej stronie zamieszczono również relację jednej z uczestniczek pt. „Wygwizdany” podpisaną: Hanna Karłowicz (Halina Starzyńska), znana w środowisku niepodległościowym trójmiasta jako „Ciotka”.

Patrz także: Lech Wałęsa: na Waszą miarę to kariera

image

Na ostatniej 4 stronie pisma opublikowano tekst ideowy pt. „O utworzenie komitetu dekomunizacji Polski” autorstwa śp. Mariusza Urbana, o bardzo wymownej i radykalnej jak na 1990 treści. Ponadto ukazała się relacja z wiecu oraz demonstracji z 12 lutego 1990. zorganizowanych w rocznicę Jałty, przez Federację Młodzieży Walczącej (zaszczycił nas wówczas swoją obecnością i przemawiał pod pomnikiem Sobieskiego w Gdańsku - Wojciech Ziembiński, nestor opozycji niepodległościowej). Po wiecu udaliśmy się pod gdański Akwen, gdzie nasze postulaty przekazano w rozmowie z B. Borusewiczem. Na stronie ukazało się także oświadczenie o powołaniu Krajowej Komisji Porozumiewawczej FMW mającej ostatecznie doprowadzić do scalenia dwóch struktur krajowych naszej organizacji. Oświadczenie podpisali: Robert Ciura, Bogdan Falkiewicz, Maciej Lang, Marek Łukaniuk, Andrzej Pietruczanis, Włodzimierz Pietrus, Mariusz Roman.

image

Po raz kolejny podane zostały adresy oraz numery telefonów dwóch oficjalnych przedstawicieli FMW: w Gdyni: Mariusza Romana oraz Gdańsku: Zbigniewa Justy. Kontakt z FMW można było także uzyskać za pośrednictwem p. Liliany Badurskiej, prowadzącej biuro Solidarności Walczącej. Ponadto, ukazała się informacja o dostępności wydawnictw FMW w tym „A” przy stoisku prowadzonym w każdą niedzielę pod kościołem św. Brygidy w Gdańsku. Format pisma A5, cztery strony. Druk wykonany metodą offsetową, nakład 8 tys. egz. Kolportowany był głównie w szkołach średnich Trójmiasta oraz innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

image

P.S. Właśnie ten numer "Antymatyki", tak mocno zirytował Wałęsę, po dość sporym kolportażu pisma pod kościołem św. Brygidy w Gdańsku, że podchwycił to wtedy korespondent Newsweeka.

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), patrz tutaj.

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura