Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman
96
BLOG

„ANTYMANTYKA” nr 32, pismo Federacji Młodzieży Walczącej

Mariusz A. Roman Mariusz A. Roman Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

„ANTYMANTYKA” nr 32 pismo/magazyn Federacji Młodzieży Walczącej, wydawane bez debitu - w II obiegu, a wychodzące w Gdyni (Region Pomorze Wschodnie). Numer ukazał się z datą: 1990.06.10. Na pierwszej stronie zamieszczono oświadczenie Rady Krajowej FMW oraz orędzie Prezydenta RP p. Ryszarda Kaczorowskiego, na dzień święta narodowego w rocznicę Konstytucji 3 Maja w 1990. W oświadczeniu RK FMW czytamy m.in.: „Narzucony mam przez Sowiety ustrój komunistyczny rozkłada się w zawrotnym tempie. Imperium sowieckie znajduje się w największej od chwili swego powstania kryzysie. Tymczasem obecne władze w Polsce opierają swój system rządzenia o kontrakt z Magdalenki w dalszym ciągu zachowują swój wasalnym stosunek wobec zniewalającego nas mocarstwa”.

image

Ponadto na str. 1 kilka krótkich informacji, w tym info o spotkaniu na II zjeździe Solidarności w hali Oliwia ukrywającego się jeszcze wtedy w podziemiu Romana Zwiercana, szefa SW Trójmiasto. Info kończy pytanie: Czyżby najciemniej było pod latarnią?

image

Na 2 str. pisma zamieszczono szerokie fragmenty przygotowanej wypowiedzi jaką na drugim zjeździe NSZZ „Solidarność” próbował przedstawić p. Zbigniew Inger, delegat numer 250 z Piotrkowa Trybunalskiego. Niestety wypowiedź uznano na tyle niebezpieczną, iż uniemożliwiono jej upublicznienie. W tekście pt. „zjazd neo-Solidarności na ocenzurowanym” czytamy m.in.: Czyżby wynikało z tego, iż szacowni delegaci przed wystąpieniem musieli dawać teksty swoich wypowiedzi do wglądu? Jako ilustrację zamieszczono rysunek znanego rysownika – Arkadiusza Gacparskiego.

image

Na 3 str. pisma zamieszczono krótkie wspomnienie o śp. Hannie Angielczyk, przedwcześnie zmarłej w 1989 poetce, malarce oraz działaczce niepodległościowej z lat 80, w niewyjaśnionych do końca okolicznościach. Autorka tekstu p. Lila Badurska apelowała m.in.: o kontakt do osób jakie w ostatnich tygodniach Jej życia kontaktowały się z nią w kawiarni „Heweliusz”. Zamieszczono tam również treść ulotki odnoszącej się do spazmatycznego ataku na organizatorów wiecu poparcia dla strajkujących kolejarzy. Wiec organizowany był 27 maja 1990. po niedzielnej Mszy świętej w kościele św. Brygidy w Gdańsku.

Także na str. 3 zamieszczono wywiad z Romualdem Szeremietiewem zatytułowany „Są różne metody walki”, w którym czytamy m.in.: „Pan Wałęsa zdaje się nie wie, że postawienie na złą koncepcję polityczną i nieudolnych ludzi oznacza przegraną i konieczność ustąpienia innym, którzy tę koncepcję krytykowali”.

image

Na str. 4 opublikowano wyjątki z biografii ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, autorstwa Andrzeja Micewskiego a dotyczące m.in. Tadeusza Mazowieckiego i jego działalności publicznej w PRL, patrz: „Kardynał Wyszyński, prymas i mąż stanu”, Paryż 1982. Ponadto zamieszczono informacje z działalności FMW oraz o powstaniu w Krakowie Bloku Prawicy Niepodległościowej. Opublikowano także stanowisko rządu RP na uchodźstwie w sprawie polskich ziem wschodnich z 14 maja 1990, w którym czytamy m.in.: „że wschodnia granica Polski ustalona traktatem ryskim z 1921 roku jest legalną granicą między Polską a Związkiem Sowieckim. Wschodnia granica Polski z jej innymi sąsiadami może być zmieniona tylko przez wolne i suwerenne parlamenty”.

image

Na str. 5 opublikowano dwa oświadczenia desygnowane przez partie i organizacje niepodległościowe, w tym Federację Młodzieży Walczącej z 12 oraz 18 maja 1990 roku. W pierwszym oświadczeniu uwierzytelnionym przez śp. Wojciecha Ziembińskiego czytamy m.in.: „podstawą legalnej ciągłości suwerennej władzy państwa polskiego jest Ustawa Konstytucyjna z 23 kwietnia 1935 roku”. Drugie oświadczenie dotyczyło pogwałcenia przez Rosję sowiecką Traktatu Ryskiego.

image

Na ostatniej 6 stronie pisma opublikowano dwa krótkie teksty: pierwszy pt. „Anarchiści…” podpisany pseudonimem „Zagłoba” używanym wtedy przez Macieja Langa oraz tekst pt. „Kto jest prawdziwym demokratą?”. Ponadto w nawiązaniu do okrojonego wywiadu z przedstawicielem FMW oraz innych manipulacji do jakich doszło na łamach „Gazety Gdańskiej” (nr 10 z 5 marca 1990), zamieszczono plakat z treścią oświadczeniem autorstwa Tomasza Stoppy (FMW-RSZ) pt. „Prawda o Gazecie Gdańskiej”, który był szeroko kolportowany / rozklejany w połowie 1990 w Trójmieście, patrz także poprzedni 31 numer „Antymantyki”.

image

W numerze podany został również kontakt na dwóch oficjalnych przedstawicieli FMW: w Gdyni: Mariusza Romana oraz Gdańsku: Zbigniewa Justę. Kontakt z FMW można było także uzyskać za pośrednictwem p. Liliany Badurskiej, prowadzącej biuro Solidarności Walczącej. Format pisma A4, sześć strony. Druk offsetowy, informacja o wydaniu: SW - Oddział Trójmiasto. Nakład nieokreślony. Kolportowany był głównie w szkołach średnich, uczelniach oraz wśród młodych robotników Trójmiasta i innych miejscowościach związanych z regionem: Wejherowie, Chojnicach, Bydgoszczy, a także śladowe ilości w całej Polsce.

Całość skanów tego numeru oraz innych (sukcesywnie dodawanych), patrz tutaj.

mariuszroman.gdy@gmail.com  Mariusz A. Roman (ps. "Powstaniec" i „Hubal”), urodzony w 1969 roku - gdynianin w drugim pokoleniu, mgr politologii, specjalizujący się w samorządzie terytorialnym, ukończył również studia podyplomowe na kierunku zarządzania i przedsiębiorczości. Przywiązany do tradycyjnych wartości katolickich, od 1984 prowadził działalność niepodległościową, a od 1991 roku znany jest ze swojejdziałalności na Kresach. W latach 80-tych tworzy w podziemiu struktury gdyńskiej Federacji Młodzieży Walczącej. Początkowo w składzie redakcji gdańskiego pisma FMW - „Monit”, następnie wydawał „Antymantykę” - pismo regionu Pomorze Wschodnie, oraz inicjował wydawanie pism: „Wolni” w Wejherowie, "Strzelec" w Chojnicach i „Piłsudczyk” w Gdańsku, a także szeregu pism szkolnych. Od 1987 r. działał w strukturach Polskiej Partii Niepodległościowej i wydawał pismo młodzieżowe „Szaniec”, inicjował wydawanie pisma „Solidarność i Niepodległość” wychodzącego na Wybrzeżu w latach 1989 - 1991. W maju i sierpniu 1988 roku czynnie wspomagał protest robotniczy na Wybrzeżu. Wielokrotnie represjonowany za działalność polityczną przez organa władzy komunistycznej. W latach 1993-2002 redaktor naczelny „Prawicy Polskiej”, pisma redagowanego przez środowiska prawicowe Kaszub i Pomorza. Z czasem wokół „PP” powstało środowisko polityczne. Był pierwszym korespondentem „Naszego Dziennika” na Wybrzeżu. Współpracował z kilkoma ogólnokrajowymi tygodnikami prawicowymi, prasą polonijną oraz lokalną. Obecnie pisuje do kilku prawicowych portali internetowych. W latach 1998-2006 radny Rady Miasta Gdyni. Przez trzy lata był w gdyńskim samorządzie, przewodniczącym komisji ds. Rodziny. Jest m.in. współautorem programu pomocy rodzinie oraz nowatorskiego projektu: „Bilet rodzinny elementem integrującym rodzinę wielodzietną w Gdyni”. Z jego inicjatywy powstał raport o stanie rodziny w Gdyni.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Kultura