mariusz.marek mariusz.marek
78
BLOG

Staż pracy, a wynagrodzenia

mariusz.marek mariusz.marek Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

W orzecznictwie można znaleźć rozważania odnośnie stażu pracy w kontekście wynagrodzenia za pracę, czy też uzyskiwania prawa do dodatkowych gratyfikacji finansowych. Jest sporo spraw, które dotyczą kwestionowania nie tylko dodatkowych praw w ramach systemu emerytalnego, ale też spraw dotyczących wynagrodzenia w postaci nagród, dodatków, czy wprost wyższego wynagrodzenia w związku z dłuższym stażem pracy.

Pierwsza kwestia pojawiająca się w unijny dorobku orzeczniczym dotyczy sposobu wyliczenia staży. Kwestia pojawia się z powodu częstego zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy. W takim przypadku staż nie jest porównywalny. Kwestia metodologii niedookreślonej i trudnej do poddania kontroli sądowej również jest problemem pojawiający się w rozważaniach zawartych w orzeczeniach, wyrokach i opiniach występujących w dorobku sądów Unii Europejskiej. W przypadku kobiet jest zasygnalizowany problem kulturowych roli związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, obowiązkami związanymi z wychowaniem dzieci, które niejako w naturalny sposób powodują, że porównywanie stażu pracy nie jest miarodajne, ponieważ osoba (kobieta) pomimo większego wieku będzie posiadać krótszy staż wynikający z pełnienia typowej roli kulturowej. Oczywiście sprawa dodatkowo się komplikuje z uwagi na zmiany kulturowe w tym zakresie.

Inną kwestią pojawiającą się w orzeczeniach jest kwestia rodzaju stanowiska pracy. Charakter pracy jest stypizowany jako wymagający dokonywania powtarzalnych czynności i stanowiska pracy nie wymagające powtarzalności. Pojawia się wniosek, że w przypadku pewnego rodzaju stanowisk staż nie odgrywa dużej roli i jego rola jest znikoma. Krótko reasumując proste czynności na linii montażowej w fabryce nie wymagają długiego stażu pracy, a jakość pracy, a co za tym idzie sposób wynagrodzenia nie będzie w sposób uzasadniony skorelowana z stażem pracy.

Pracownicy, którzy zarabiają mniej z uwagi na staż pracy w wielu przypadkach mogą domagać się podwyżek, a pracownicy zwolnieni  uwagi na krótki staż pracy będą mogli się w uzasadniony sposób domagać przywrócenia do pracy.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo