Blog
matBlog
Mat Szczasiuk
Mat Szczasiuk Student prawa, początkujący sędzia piłkarski
0 obserwujących 66 notek 24691 odsłon
Mat Szczasiuk, 24 sierpnia 2012 r.

Życie warte 3 miesiące (więzienia)

 Anders Breivik został uznany przez norweski sąd za poczytalnego i skazany na 21 lat pozbawienia wolności. Będzie mógł ubiegać się o przedterminowe zwolnienie po 10 latach. Jednak możliwe jest, że zamachowiec  nigdy już nie wyjdzie z więzienia. Może się tak stać, gdy specjalna komisja stwierdzi, że nie jest on w pełni zresocjalizowany i stanowi zagrożenie dla społeczeństwa. Taka procedura może być przedłużana w nieskończoność. 

Nie wiem jak można wytłumaczyć rodziną zamordowanych przez Breivika osób, że życie ich dziecka czy krewnego warte jest tylko 3 miesiące więzienia (tyle bowiem średnio odsiedzi w więzieniu Norweg za jedną ofiarę śmiertelną). Sam fakt, że za zabójstwo 77 osób groziło mu maksymalnie w świetle prawa 21 lat(to najwyższy wymiar kary w Norwegii) jest kompromitujący i nie daje zadość poczuciu społecznej sprawiedliwości. Oczywiści sami Norwegowie takie prawo sobie ustanowili, więc są sobie winni. Jeżeli naiwne przekonanie o tym, że każdego, nawet największego zwyrodnialca można zresocjalizować wzięło górę nad zdroworozsądkowym przekonaniem, że takich ludzi powinno się sadzać na krześle elektrycznym, a przynajmniej do końca życia trzymać w izolacji, to nikt nie może się teraz dziwić, że coś jest nie tak. Kara to dla Breivika żadna. Posiedzi w więzieniu, którego standard jest znacznie lepszy niż przeciętne polskie mieszkanie (bo przecież nieliczni tylko mają siłownię do swojej dyspozycji). Facet w przyszłym roku wyda pewnie książkę, która będzie bez wątpienia schodziła z księgarń niczym świeże bułeczki, a zarobioną kasę odłoży, by gdy już wypocznie i wyjdzie z więzienia zająć się kolejnym zamachem. 

Norwegii gratuluję jakże serdecznego i dobrotliwego podejścia do więźniów. Pozostaje mi mieć nadzieję, że w Polsce taka prawna nonszalancja nie będzie miała miejsca. 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @Autor To jest niemoralne, byśmy My podatnicy dokładali się do ludzi, którym przez długi...
  • @ZBYSZEK Zerknijcie do przepisów gry w piłkę nożną! I zostawiam do oceny kwestii kartki...
  • @szewach Luter nie walczył z Kościołem, tylko zatroskany o to co się w nim dzieje chciał...

Tematy w dziale