Krzysztof Edward Mazowski Krzysztof Edward Mazowski
152
BLOG

Koniec dynastii Bernadotte w Szwecji?

Krzysztof Edward Mazowski Krzysztof Edward Mazowski Polityka Obserwuj notkę 1
To była historia jak z bajki. Mówiło się kiedyś, że każdy żołnierz nosi w tornistrze buławę marszałkowską. Była to prawda w przypadku szeregowca Bernadotte, który uwieńczył swoją karierę wojskową we Francji z tytułem Marszałka Cesarstwa. Stało się to możliwe dzięki rewolucji francuskiej i dzięki Napoleonowi, który rewolucję zakończył koronowaniem się na Cesarza Francuzów.

Tu jednak historia jak z bajki wcale się nie kończy. Bernadotte jest już Marszałkiem, a niebawem zostaje księciem Ponte Corvo i typowany jest na następcę Napoleona. Tak naprawdę nie znosili się z Napoleonem, stale konkurowali ze sobą na wojnie, w polityce, w alkowie… Bernadotte był krytyczny wobec przerostu ambicji Napoleona, a Napoleon lekceważąco podchodził do gaskońskich fasonów swojego Marszałka.

Bernadotte zdawał sobie sprawę, że polityka prowadzona przez Napoleona prowadzi do katastrofy, co było zresztą widoczne gołym okiem. Napoleon, wbrew propagandzie Biuletynu Wielkie Armii, szedł od klęski do klęski. Przegrał kampanię egipską praktycznie już na samym początku w bitwie morskiej w dorzeczu Nilu, a potem tracąc całą armię. Kiedy w końcu pozostawił wojsko na pastwę losu i wrócił do Francji, Bernadotte, jako minister wojny, chciał go aresztować. Nie doszło jednak do tego. Bernadotte został zdymisjonowany, a Napoleon zrobił zamach stanu, który wyniósł go na szczyty kariery. Bernadotte niechętnie przyłączył się do świty Bonapartego i przyglądał się kolejnym klęskom – Trafalgarowi, wojnie, hiszpańskiej, kampanii moskiewskiej… Wreszcie miał już dość i dopomógł aliantom w pokonaniu Napoleona pod Lipskiem!

Napoleon prowadził politykę dynastyczną, która też się nie powiodła. Po jego abdykacji nie uznano tytułu cesarskiego jego syna, Napoleona II, a jego bracia stracili inne europejskie trony. Tymczasem Bernadotte został wybrany szwedzkim następcą tronu i powiodło mu się utworzenie dynastii, która zachowała szwedzki tron do dziś. I to jest właśnie historia jak z bajki! Komu więc udało się lepiej – Napoleonowi, czy Bernadotte?

Wygląda jednak na to, że jesteśmy właśnie świadkami końca dynastii Bernadotte na tronie szwedzkim. Konstytucja z roku 1974 pozbawiła króla praktycznie wszystkich prerogatyw władzy, pozostawiając mu jedynie tytuł i kilka rezydencji. Monarchia w Szwecji trafiła do skansenu politycznego i jest już zaledwie atrakcją turystyczną. Nie dość tego, ustawa o dziedziczeniu tronu dopuściła do dziedziczenia w linii żeńskiej. Oznacza to, że następczynią szwedzkiego tronu jest dziś księżniczka Victoria.

Jean-Baptiste Bernadotte, jako król Szwecji Karl XIV Johan, dbał o ciągłość i legitymizm nowej dynastii. Chciał, aby jego syn Oscar, ożenił się z księżniczką krwi i tym samym wżenił się w system dynastyczno-arystokratyczny Europy. Wszystkie późniejsze małżeństwa szwedzkich następców tronu odbywały się według tej międzynarodowej i arystokratycznej zasady, aż do małżeństwa obecnego króla Carla XVI Gustafa z Silvią Sommerlath, która arystokratką nie była. Natomiast związek księżniczki Victorii z Danielem Westling - pierwsze w historii szwedzkie małżeństwo - stanowi dalsze odejście od dynastycznej polityki Karla Johana i praktycznie oznacza koniec dynastii Bernadotte na tronie szwedzkim. Jak bowiem inaczej nazwać fakt, że kolejny następca (czy następczyni) szwedzkiego tronu będzie się nazywać się Westling, a nie Bernadotte? Mówi się co prawda, że „książę Daniel” może przyjąć nazwisko Bernadotte, ale będzie to już mistyfikacja grubymi nićmi szyta.

Tym samym wracamy do początków. Szeregowiec Bernadotte, człowiek ze stanu mieszczańskiego, trafił na tron szwedzki. Teraz na zamek w Sztokholmie trafił kolejny szeregowiec Daniel Westling – były trener księżniczki Victorii i co warto  jeszcze raz podkreślić jedyny Szwed w historii małżeństw szwedzkich następców tronu – zamykając tym samym cały rozdział w historii. I tak kończy się jedna bajka, a zaczyna druga. 



Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka