Blog
Nosi Nas (diabelskie sztuczki)
mefistofeles
mefistofeles Nosi Nas po świecie
4 obserwujących 49 notek 39614 odsłon
mefistofeles, 5 lutego 2019 r.

Czy katolik może... modlić się w meczecie?

1339 74 0 A A A
Meczet-Katedra w kordobie
Meczet-Katedra w kordobie

(I nie jest to notka o papieskiej wizycie w Emiratach)

Czy katolik może? Może, o ile ten meczet został zamieniony w katedrę. Tak jak w Kordobie.

VIII wiek, Arabowie szybko podbijają Hiszpanię wykorzystując słabość Wizygotów. Instalują tu swoje państwa, odkupują (!) kościoły by urządzić w nich meczety a z czasem wyburzyć i postawić swoje miejsca modłów od nowa. Tak właśie dzieje się w Kordobie gdzie na miejscu wizygockiej świątyni powstaje meczet, przez dziesięciolecia konsekwentnie rozbudowywany do gigantycznych rozmiarów.

image

Tu trzeba nadmienić, że architektura arabskich meczetów jest specyficzna, można je trochę porównać do... supermarketu - niezbyt wysokie o "fabrycznym" dachu, podparte setkami kolumn. Z zewnątrz nie imponują wyglądem, co innego wnętrze, bogato zdobione literowymi lub roślinnymi ornamentami.


image


Na przełomie XII i XIII wieku Kordoba zostaje odbita a Wielki Meczet na powrót staje się kościołem. Ineczej jednak niż w Sewilli czy wielu innych miastach nie zostaje wyburzony. Z czasem tylko w jego srodku budowane sa kaplice a finalnie wysoka bazylika wypełniająca jednak mniej niż piątą częśc powierzchni budynku. I choć cesarz widząc tę konstrukcję miał powiedzieć "zniszczyliście coś wyjątkowego by postawić coś co mozna zobaczyć wszędzie" to być może dzięki temu większa część konstrukcji meczetu ocalała, wraz z imponującym mihrabem i lasem setek kolumn.

image

Dziś katedra nadal pełni swoją funkcję sakralną a Watykan konsekwentnie odmawia wyznaczenia nawet małej częsci muzułmanom. Jest jednoczesnie jedną z największych atrakcji turystycznych południa Hiszpanii.


image


Ale nie jest jedyną atrakcją Kordoby. Bedąc tam trzeba koniecznie zobaczyć rzymski most na Gwadalkiwirem, zwiedzić Zamek Królów Chrześcijańskich, gdzie Kolumb spotkał się pierwszy raz z Izabelą i Ferdynandem a później rezydowała hiszpańska inkwizycja (nikt nie spodziewał się Hiszpańskiej Inkwizycji!), poszwędać po dzielnicy żydowskiej, znaleźć najmniejszy plac w Hiszpanii, odwiedzić zajazd gdzie Cervantes pisał don Kichota czy policzyć wszystkie kolumny z triumfem świętego Rafała.


image


Opublikowano: 05.02.2019 15:22. Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 19:11.
Autor: mefistofeles
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o podróżach. Dawniej moich, teraz naszych. Zapraszamy na nasz fb po więcej zdjęć. www.facebook.com/NosiNasBardzo

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Olejnik o, właśnie bylismy ciekawi jak smakują a jakoś wstyd nam było zrywać
  • @granadino - z tymi tapasami do napoju bardzo nam sie podobało. Szczególnie, że o tym nie...
  • @park - z przewodnikami jest tak, że często ic hautorzy nie byli w opisywanych miejsach. Np w...

Tematy w dziale Rozmaitości