4 obserwujących
49 notek
40k odsłon
1441 odsłon

Czy katolik może... modlić się w meczecie?

Meczet-Katedra w kordobie
Meczet-Katedra w kordobie
Wykop Skomentuj74

(I nie jest to notka o papieskiej wizycie w Emiratach)

Czy katolik może? Może, o ile ten meczet został zamieniony w katedrę. Tak jak w Kordobie.

VIII wiek, Arabowie szybko podbijają Hiszpanię wykorzystując słabość Wizygotów. Instalują tu swoje państwa, odkupują (!) kościoły by urządzić w nich meczety a z czasem wyburzyć i postawić swoje miejsca modłów od nowa. Tak właśie dzieje się w Kordobie gdzie na miejscu wizygockiej świątyni powstaje meczet, przez dziesięciolecia konsekwentnie rozbudowywany do gigantycznych rozmiarów.

image

Tu trzeba nadmienić, że architektura arabskich meczetów jest specyficzna, można je trochę porównać do... supermarketu - niezbyt wysokie o "fabrycznym" dachu, podparte setkami kolumn. Z zewnątrz nie imponują wyglądem, co innego wnętrze, bogato zdobione literowymi lub roślinnymi ornamentami.


image


Na przełomie XII i XIII wieku Kordoba zostaje odbita a Wielki Meczet na powrót staje się kościołem. Ineczej jednak niż w Sewilli czy wielu innych miastach nie zostaje wyburzony. Z czasem tylko w jego srodku budowane sa kaplice a finalnie wysoka bazylika wypełniająca jednak mniej niż piątą częśc powierzchni budynku. I choć cesarz widząc tę konstrukcję miał powiedzieć "zniszczyliście coś wyjątkowego by postawić coś co mozna zobaczyć wszędzie" to być może dzięki temu większa część konstrukcji meczetu ocalała, wraz z imponującym mihrabem i lasem setek kolumn.

image

Dziś katedra nadal pełni swoją funkcję sakralną a Watykan konsekwentnie odmawia wyznaczenia nawet małej częsci muzułmanom. Jest jednoczesnie jedną z największych atrakcji turystycznych południa Hiszpanii.


image


Ale nie jest jedyną atrakcją Kordoby. Bedąc tam trzeba koniecznie zobaczyć rzymski most na Gwadalkiwirem, zwiedzić Zamek Królów Chrześcijańskich, gdzie Kolumb spotkał się pierwszy raz z Izabelą i Ferdynandem a później rezydowała hiszpańska inkwizycja (nikt nie spodziewał się Hiszpańskiej Inkwizycji!), poszwędać po dzielnicy żydowskiej, znaleźć najmniejszy plac w Hiszpanii, odwiedzić zajazd gdzie Cervantes pisał don Kichota czy policzyć wszystkie kolumny z triumfem świętego Rafała.


image


Wykop Skomentuj74
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości