W Pacierzy (warmińsko-warmińskie) wypuszczono do skrzynek pocztowych ulotki „Sąsiedzkie czuwanie”. Biłam się z myślami – pastwić się, czy nie pastwić nad nimi? – ponieważ nie uważam, aby na każde stanowisko należało przyjmować ludzi integralnie wszechrozwiniętych (tj. inżynier nie musi znać twórczości Bolesława Prousta, a krytyk muzyczny – przekształceń Lorentza).
Biłam się zatem, bo strażnica miejska nie musi, zgodnie z moim poglądem, umieć giętko się wysławiać. A jednak – ostatecznie – postanowiłam niniejszym, korzystając z nieobecności megakota (loginy do s24 ma wpisane w komórce pod hasłem Jan Login – mistrzostwo kamuflażu), przytoczyć kilka wyjątków z owej ulotki. Jest bowiem, językowo, straszliwa. Komentowała nie będę (poza miejscami, w których naprawdę nie mogłam się powstrzymać)
Ulotkę otwiera deklaracja misyjna Rady Miasta Pacierzy:
W swoich działaniach Rada Miasta Pacierzy sytuuje sprawy związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem w czołówce hierarchii potrzeb społecznych.
Do poprawy bezpieczeństwa przyczyniają się różne przedsięwzięcia podejmowane przez Radę, np.: […]
-bezpieczeństwo komunikacyjne ( inicjowanie lokalizacji przejść dla pieszych, […])
Mamy nadzieję, że […] Program […] zaowocuje takimi decyzjami, iż zostaną one ze zrozumieniem przyjęte przez mieszkańców i dadzą wymierny rezultat.
Dalej, po wprowadzeniu od RM następuje tekst właściwy:
Założeniem programu jest: […]
-usuwanie ze świadomości społecznej mylnych przekonań, że brak jest możliwości przeciwdziałania negatywnym zjawiskom […]
Okazuje się też, że:
Program ten nie ma na celu stawiania mieszkańców Pacierzy w pierwszym szeregu walki z przestępczością, gdyż od tego [od stawiania mieszkańców w pierwszym rzędzie?] jest Policja i Straż miejska.
A dalej, iż:
Głównymi czynnikami, które sprzyjają rosnącej przestępczości jest: bierność, obojętność, anonimowość oraz brak wiedzy jak jej zapobiegać i jak unikać sytuacji, w której stajemy się poszkodowanymi.
Co więcej:
Każdego dnia w naszym mieście dochodzi do dziesiątek przestępstw, dlatego tez sensowne wydają się działania, które im zapobiegają.
A wszystkie te kwiatki (i wiele innych), w wydawnictwie formatu kilkustronicowego notesiku.
Służby porządkowe liczą na Twoją pomoc. Także Ty możesz zapobiec i nie dopuścić do zaistnienia przestępstwa.
megabegonia


Komentarze
Pokaż komentarze (1)