49 obserwujących
385 notek
392k odsłony
1211 odsłon

Polacy europosłom o rtm.Pileckim

Wykop Skomentuj2

Rodacy z kraju i zagranicy zwracają się do pięćdziesięciorga polskich europosłów o działania na rzecz ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Od 19 kwietnia uczestnicy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) ślą na adresy emailowe polskich europosłów listy z prośbą o zaangażowanie w sprawę rtm.Pileckiego, a także pytaniem, czy na każdą i każdego z nich można w tej kwestii liczyć.

Od września ubiegłego roku zbiorczą petycję w tej sprawie podpisało już ponad 700 internautów (zob. http://www.petycje.pl/4376 )

Teraz wiele osób podjęło się osobiście napisać do każdej z polskich posłanek i każdego z polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. Oto wzór listu, który w tych dniach otrzymują europosłowie:

„Posłanki i Posłowie RP
do Parlamentu Europejskiego


Ja niżej podpisany (albo: taka a taka instytucja ) jestem uczestnikiem (lub: jest uczestnikiem) zapoczątkowanej w styczniu 2008 r. przez Fundację Paradis Judaeorum, akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"). Dokumentacja pod adresem www.michaltyrpa.blogspot.com

Zasadniczym celem naszej inicjatywy jest ustanowienie 25 maja - rocznicy zamordowania ś.p. Rotmistrza Witolda Pileckiego - Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

W tym szczególnym dla Polski czasie, możemy i powinniśmy w sposób szczególny zadbać o sprawy naprawdę ważne. Sprawy, których doniosłość przekracza podziały polityczne.

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, 27 lub 28 kwietnia b.r. prezydium Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego AFET podejmie decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia rekomendacji projektowi Zalecenia dla Rady Europejskiej w sprawie ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

W tej bardzo konkretnej kwestii wiele zależy od postawy każdej i każdego z polskich Posłanek i Posłów do Parlamentu Europejskiego.

W nawiązaniu do wcześniejszej korespondencji, jaką kierował do Państwa w tej sprawie Michał Tyrpa - prezes Fundacji Paradis Judaeorum, proszę (albo: prosimy) o odpowiedź na pytanie:

Czy w najbliższych dniach, tzn. przed 27 kwietnia b.r. gotowi są Państwo dołożyć starań, aby zwiększyć szanse pozytywnego zaopiniowania przez prezydium AFET, projektu ustanowienia 25 maja Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem?

Czy w tej sprawie można liczyć na każdą Posłankę i każdego Posła Rzeczypospolitej Polskiej do Parlamentu Europejskiego?

Proszę o odpowiedź.

Z poważaniem,

... [podpis i adres]”

 

Podobnej treści emaile wystosowały dotąd do europosłów następujące instytucje:

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich

Fundacja Veritas et Scientia

Komitet Obywatelski Miasta Koszalina

Prawica.net

Centrum Kultury „Krakowianka” w Stachanowie (Zagłębie Donieckie, Ukraina)

Ciechanowiec OnLine

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

Magazyn „Obywatel”

Sejsmograf Antypolonizmu

Zamość OnLine

Ruch Rodaków (Australia)

Trybunalscy.pl

Stowarzyszenie KoLiber Oddział Lublin

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”

Stowarzyszenie KoLiber Oddział Włocławek

Galway Polonia Network (Irlandia)

Niezależne Zrzeszenie Studentów UMC-S

Publiczne Gimnazjum w Konopnicy

InTARnet.pl

Zespół Szkół nr 2 im.Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie

Prezydent Miasta Oświęcim

Burmistrz Miasta Zakopane

 

 

 

Bardzo serdecznie dziękuję wymienionym wyżej podmiotom oraz ponad siedmiuset sygnatariuszom petycji zbiorczej z września 2009 r. Dziękuję poszczególnym osobom, które dołożyły starań, aby polscy europosłowie przekonali się, że to, czy stać ich nie tylko na deklaracje, ale i na realne działania w sprawie „Przypomnijmy o Rotmistrzu” interesuje dziś wielu rodaków z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Irlandii, Ukrainy i Szwecji.

Nie sposób wymienić wszystkich, jednak szczególnie chciałbym podkreślić zasługi takich osób jak panie: Cecylia Walec, Tatiana Cendrowska, Elżbieta Szmidt, Barbara Krajewska, Katarzyna Kwiecień, Julia Olsson , Ewa Hołodkowa, Joanna Krauzowicz-Tarczoń, Elżbieta Kulec, Monika Smolak, Agnieszka Sajewska, Ewa Matuszewska. A także panowie: ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Arkadiusz Jałowiec, Grzegorz Rosengarten, Stefan Romecki, Wojciech Łapiński, Łukasz Boryczko, Mirosław Rymar, Witold Kowalczyk, Tomasz Jarmużek, Andrzej Moroz, Konrad Banachewicz, Cezary Krysztopa, Łukasz Kisielica, Dariusz Baranowski, Andrzej Rzewnicki, Jan Zduniak, Robert Pierzyński, Wojciech Kopciński, Sławomir Hałaczkiewicz, Albert Łyjak, Michał Sobczyk, Marcin Szarama, Zbigniew Koreń, Piotr Kwapniewski, Mirosław Naleziński, Michał Mak, Krzysztof Tyrpa, Marcin Szarama, Janusz Marszałek i Janusz Majcher.

Dziękuję także uczniom XI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku, którzy również piszą w tej sprawie listy do europosłów.

Wszystkich, którzy chcieliby dołączyć, zapraszam. Adresy emailowe polskich posłów dostępne są na stronach Parlamentu Europejskiego, mogę je udostępnić również ja (kontakt: michal.tyrpa [małpka] gmail.com).

 

Zob. także:

http://mementomori.salon24.pl/173293,komunikat-ekr-w-sprawie-rtm-pileckiego

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale