49 obserwujących
385 notek
392k odsłony
307 odsłon

Rotmistrz Pilecki - patron obywateli

Wykop Skomentuj1

Polskie społeczeństwo obywatelskie istnieje. I w kraju, i poza jego granicami. Patronem świadomych obywateli Rzeczypospolitej jest Rotmistrz Witold Pilecki. Niebawem przekonamy się, czy patron polskiego społeczeństwa obywatelskiego stanie się symbolem europejskich Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem.

13 maja ulice Krakowa, Lublina, Rzeszowa, Wrocławia, Poznania, Szczecina i Warszawy przemierzyli uczestnicy Marszu Rotmistrza 2010. W większości z wymienionych miast, w tej formie świętowano ową datę po raz pierwszy. Urodzinowe Marsze Rotmistrza będą odbywać się co roku. Są realne szanse, że następny – okrągły - jubileusz rtm.Witolda Pileckiego uczcimy nie tylko w siedmiu miastach i nie tylko na terenie Polski. Mamy aż 12 miesięcy na przygotowanie 110. Urodzin Bohatera. Na przygotowanie ich w naszych małych ojczyznach i wszędzie tam, gdzie żyjemy.

Wiele wskazuje, że sto dziesiątą rocznicę urodzin Rotmistrza świętować będziemy nie tylko w wielu miastach w Polsce, ale także na przykład w zachodnioirlandzkim Galway, we wschodnioukraińskim Stachanowie (w Zagłębiu Donieckim), w „polskim” Londynie, Nowym Jorku, Chicago, Sydney…

Formuła urodzinowych Marszów Rotmistrza wykuwa się „w boju”. Żywiołowy rozwój inicjatywy świadczy o głębokiej potrzebie społecznej i ogromnym potencjale tkwiącym w świadomych, odpowiedzialnych za dobro wspólne i przywiązanych do dziedzictwa Rotmistrza, obywatelach.

Właśnie o b y w a t e l a c h , a nie wyborcach, o czym szerzej wspominałem w miniony czwartek (zob. "Przypomnijmy o Rotmistrzu 13 maja 2010" ). Takich, jak autor idei urodzinowego Marszu Rotmistrza - Dawid Hallmann z Towarzystwa Michała Archanioła, który pod koniec marca 2009 r. zaproponował ową znakomitą, doroczną formę wzbogacenia akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Takich, jak Arkadiusz Jałowiec z Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia KoLiber, który od 2008 r. organizuje lubelskie uroczystości 25 maja. Takich, jak Bartosz Wilk – KoLibrant i „towarzysz” Michała Archanioła, jego żona Kamila, oraz Paweł Siemianowski i Marcin Pszczółkowski, którzy zorganizowali tegoroczny Marsz Rotmistrza w Krakowie. Takich, jak uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Maksymiliana Marii Kolbe, którzy zorganizowali Marsz Rotmistrza 2010 w Szczecinie. Jak Szymon Ostręga, który to samo zrobił w Poznaniu. Takich, jak ci, którzy zorganizowali uroczyste Urodziny Rotmistrza we Wrocławiu, Rzeszowie, Warszawie. I wszyscy, którzy w Sprawę Rotmistrza zaangażowali czas i siły.

Że nie nie wszystko poszło celująco? Nie szkodzi! Doświadczenia zdobyte do tej pory, przyniosą owoce w kolejnych latach. Urodzinowe Marsze Rotmistrza odbywać się będą raz do roku.

Tymczasem akcja „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) trwa. Zaproszenie do niej jest nadal otwarte. Każdy może czytać i polecać znajomym „Raport Witolda” (i w wersji polskiej, i w tłumaczeniu angielskim). Każdy może podjąć starania, aby w jego miejscowości była ulica bądź plac Rotmistrza Witolda Pileckiego (o ile wcześniej tego nie załatwiono). Każdy katolik może zamówić Mszę św. z modlitwą o beatyfikację Witolda Pileckiego, taką jak ta, w której uczestniczyliśmy 25 stycznia 2009 w Katedrze Wawelskiej. Każdy Polak może podpisać petycję do europosłów, a także wysłać list w sprawie ustanowienia 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Decyzję w sprawie projektu, który w ramach akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” staramy się urzeczywistnić od stycznia 2008 r. ma w najbliższym czasie podjąć Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego. Jak łatwo się przekonać z obszernych materiałów, jakie składają się na dokumentację akcji (zob. www.michaltyrpa.blogspot.com ), Sprawa, którą przypomnieliśmy w 109. Urodziny Rotmistrza znana jest powszechnie i cieszy się poparciem wielu, bardzo poważnych podmiotów. I wciąż dołączają nowe.

Kiedy niedawno redakcja Magazynu „Obywatel” zapytała mnie między innymi, czy tożsamość współczesnych Polaków stanowi w jakiejś mierze kontynuację tej, jaką mieli ludzie z pokolenia Rotmistrza, długo zastanawiałem się nad odpowiedzią.

Dziś mam mniej wątpliwości. Dziękuję Wam za to, wszyscy „przypominający o Rotmistrzu”.

Daliście świadectwo..

 

Zobacz także:

Galeria zdjęć z Krakowskiego Marszu Rotmistrza w profilu akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) na FaceBook:

http://www.facebook.com/photo.php?pid=3930484&id=300842628258

Video o akcji w irlandzkim Galway:

http://www.youtube.com/watch?v=7R3iyx237pY 

Komentarz na stronie Komitetu Obywatelskiego Miasta Koszalina:

"Michał Tyrpa o społeczeństwie obywatelskim"

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale