50 obserwujących
385 notek
421k odsłon
  605   0

Rotmistrz Pilecki patronem „strefy ciszy”?

P-4859 - spojrzenie. fot. Michał Tyrpa
P-4859 - spojrzenie. fot. Michał Tyrpa

Prezydent i rząd konsekwentnie wspierają działania podmiotów, którym zależy na zupełnym wyrugowaniu polskiej martyrologii i historii heroicznej z kontekstu KL Auschwitz. Czy „dobra zmiana” sprzedała pamięć o polskich ofiarach niemieckich obozów hucpiarzom, których Norman Finkelstein nazwał „Przedsiębiorstwem Holokaust”? Czy Andrzej Duda chce Witolda Pileckiego uczynić patronem haniebnego, bezprawnego zakazu Hymnu Narodowego pod Ścianą Śmierci? I jeszcze jedno: ile warte są przysięgi „na Boga” składanie przez Pawła Kukiza?


1.Ściana Śmierci byłego KL Auschwitz to miejsce uświęcone krwią tysięcy bohaterów, którzy z imieniem Ojczyzny na ustach ginęli tam z rąk niemieckich zbrodniarzy. Za to, że byli Polakami.


W Wielki Piątek, 3 kwietnia 1942 r. rozegrała się tam taka scena: „Kiedy esesmani wprowadzili skazańców do umywalni w bloku nr 11 i tam polecili im przed rozstrzelaniem rozebrać się do naga – Jan Murek zaczął śpiewać polskie piosenki patriotyczne oraz pieśni religijne. Przed samym wyprowadzeniem ich pod Ścianę Śmierci zaintonował „Boże coś Polskę”, za co dotkliwie został pobity. Zginął od strzału w tył głowy z okrzykiem: „Jeszcze Polska nie zginęła!”.(Adam Cyra „Zginęli w Wielki Piątek w Auschwitz”)


Więzień nr 4859 w swoim Raporciez 1945 r. zauważa:Specjalną radość miały władze lagru, gdy zbierały większą grupę Polaków do rozstrzelania w dnie, które kiedyś były obchodzone jako święta narodowe, tam w Polsce, na ziemi. Z reguły mieliśmy większą 'rozwałkę' w dniach 3 maja i 11 listopada”. (Zob. mój tekst z 5.I.2008 r. „Kto wytrwa do końca”.)

2.Dzięki uporowi i determinacji Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, które od 1998 r. było organizatorem godnych (nie pomijających Mszy św. i Hymnu Narodowego) uroczystości w rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, który miał miejsce 14 czerwca 1940 r. Złożone z byłych więźniów i członków ich rodzin stowarzyszenie, bo pokonaniu wielu oporów ze strony naszej klasy politycznej, doprowadziło wreszcie – w roku 2006 – do ustanowienia czternastego czerwca Narodowym Dniem Pamięci. Podkreślmy po raz enty: chodzi o formalnie ustanowione święto państwowe (święto p a ń s t w o w e , nie zaś powiatowe albo regionalne, jak starają się od lat przekonywać warszawscy politycy i media…), którego ustanowienie jest w y ł ą c z n ą zasługą ChSRO.


3.Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich to najważniejszy spośród instytucjonalnych uczestników zainicjowanej przez Fundację Paradis Judaeorum w styczniu 2008 r. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”). Od lat łączy nas nie tylko aktywny opór wobec perfidnej, koordynowanej przez wrogów Polski akcji zniesławiania, której symbolem są „polskie obozy koncentracyjne” nie tylko w światowych mediach, ale i na stronie izraelskiego instytutu Jad Waszem, ale i autentyczna (a nie pozorowana, czy ograniczona do pustych, medialnych, gestów), kreatywna praca na rzecz jakościowej zmiany postrzegania roli Polski i Polaków w dramacie drugiej wojny światowej.


Jednym z wielu przykładów naszej współpracy był apel odczytany pod Ścianą Śmierci przez byłego więźnia KL Auschwitz Kazimierza Zającaw Narodowym Dniu Pamięci 14 czerwca 2011 r., o nie zmarnowanie szansy ustanowienia Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Szczegóły w materiale z 14.VI.2011 „Rotmistrz Pilecki priorytetem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej”.


Mając w pamięci deklaracje polityków w okresie przedwyborczym, wiele nadziei wiązaliśmy ze zwycięstwem obozu „dobrej zmiany”. Na rozczarowanie nie trzeba było długo czekać. Zob. materiał z 10.VII.2015 „Kiedy PiS przestanie udawać, że nie wie o 14 czerwca?”, a także – rozwiewający resztki wątpliwości - z 28.VI.2016 „Jarosław Kaczyński a zasada pomocniczości”.


4.Nie sposób stwierdzić, że gdy idzie o pamięć o polskiej martyrologii w niemieckich obozach koncentracyjnych, rządy obozu Prawa i Sprawiedliwości rzeczywiście oznaczają zmianę, a tym bardziej - dobrą. Wręcz przeciwnie. Tradycyjne od lat oświęcimskie uroczystości organizowane 14 czerwca na dziedzińcu Bloku 11 wyrzucono ( ! ) poza teren obozu… Pod Ścianą Śmierci zaś obłożono zakazem ( ! ) Hymn Narodowy… Trudno w tym miejscu nie zapytać nie tylko o przyczyny równie pogardliwego stosunku decydentów do tysięcy rozstrzelanych w tym miejscu Polaków, ale także, czy były KL Auschwitz stanowi dziś eksterytorialną enklawę, wyłączoną spod jurysdykcji państwa polskiego… Powyższe kwestie stanowią istotną wskazówkę do rozważań o rzeczywistym stopniu polskiej suwerenności A.D. 2017.


Nie da się zagadnienia kształtu pamięci o Auschwitz rozpatrywać w oderwaniu od szerszego kontekstu. Z jednej strony wyznacza go czarny piar wdrażany od czasu słynnej groźby prezesa Światowego Kongresu Żydów Israela Singera (który 21 lat temu w Buenos Aires oświadczył: Jeśli Polska nie zaspokoi żydowskich żądań będzie publicznie atakowana i upokarzana na forum międzynarodowym”), za sprawą którego Polacy powszechnie postrzegani są na Zachodzie jako odpowiedzialni za Holokaust. Z drugiej - konsekwentne poparcie dla bezpodstawnych roszczeń owego, jak to ujął prof.Norman Finkelstein, „Przedsiębiorstwa Holokaust”, ze strony takich osobistości jak odznaczony przez prezydenta Dudę Orderem Orła Białego prof.Szewach Weiss. Z trzeciej – stanie de facto ponad polskim prawem (o przyzwoitości nie wspominając) takich, utrzymywanych z kieszeni polskiego podatnika, urzędników jak dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M.A.Cywiński czy przewodnicząca Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Barbara Engelking (następczyni na tym stanowisku wroga odbudowy pamięci o Rotmistrzu – Władysława Bartoszewskiego), która zasłynęła manifestacją antypolskiego rasizmu podczas telewizyjnego wywiadu, vide: fragment „Kropki nad i”.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura