50 obserwujących
385 notek
421k odsłon
  367   0

Narodowe Czytanie „Raportu Witolda”

14.VI.2017 Auschwitz-Birkenau (fot.Michał Tyrpa)
14.VI.2017 Auschwitz-Birkenau (fot.Michał Tyrpa)

14 czerwca 2017 r. Fundacja Paradis Judaeorum zainicjowała Narodowe Czytanie „Raportu Witolda” w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych. Wolontariusze akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” (Let's Reminisce About Witold Pilecki”) złamali bezprawny zakaz jakim objęto polski Hymn Narodowy pod Ścianą Śmierci. Tymczasem Kancelaria Prezydenta po raz kolejny usiłuje skompromitować głowę państwa, a zaprzyjaźniony europoseł PiS udaje, że zapomniał o idei Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem...


Ponieważ w mediach IV RP działalność Fundacji Paradis Judaeorum objęta jest cenzurą, raz jeszcze wypada powtórzyć podstawowe informacje.


W styczniu 2008 r. fundacja zainicjowała międzynarodową akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”). Trzy zasadnicze cele tej apolitycznej (czytaj: autentycznie oddolnej, nie koncesjonowanej przez polityków) inicjatywy obywatelskiej to: a) upowszechnienie „Raportu Witolda” z 1945 r., b) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy „Ochotnika do Auschwitz”, c) ustanowienie 25 maja Europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.


Ponadto (od 17.IX.2008) Fundacja Paradis Judaeorum zabiega o beatyfikację chrześcijańskiego rycerza XX wieku, staramy się o miejsce Rotmistrza w stałych ekspozycjach muzeów upamiętniających Holokaust, wpisanie „Raportu Witolda” do kanonu lektur szkolnych (minister Zalewska odmownie rozpatrzyła piąty wniosek w tej sprawie), a imienia Rotmistrza – w topografię polskich miast.


14 czerwca 2017 r., realizując pierwszy z głównych celów akcji, Fundacja Paradis Judaeorum zainicjowała Narodowe Czytanie „Raportu Witolda” w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych.


Tego dnia nasza delegacja złamała haniebny i bezprawny (teren byłego obozu nie stanowi wyłączonej spod polskiej jurysdykcji, eksterytorialnej enklawy!) zakaz, jakim dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau objął Hymn Narodowy pod Ścianą Śmierci, vide:


https://www.facebook.com/300842628258/videos/10155459944193259


(Więcej na ten temat w dyskusjach wokół tekstów: z 4 kwietnia 2017 „Rotmistrz Pilecki patronem 'strefy ciszy'?” i z 14 maja 2017 „14 czerwca Narodowym Dniem Zdrady?” , których lektura może okazać się pouczająca zwłaszcza dla tych, którzy z urzędu reprezentują państwo polskie.)


Następnie wolontariusze akcji odczytali na terenie największej niemieckiej fabryki śmierci dziewięć fragmentów „Raportu Witolda” z 1945 r. (Uwaga! Każdy z fragmentów zamieszczony został także w opisie nagrania na youtube) Vide:


Fragment 1 - Prolog (Joanna Płotnicka)


Fragment 2 – Gest o.Kolbe (Joanna Matysiak)


Fragment 3 – Umrzeć „na wesoło” (Diana Młodawska)


Fragment 4 – Moment zasadniczego zwrotu (Tomasz Kulpa)


Fragment 5 – Wigilia w Auschwitz (Hubert Smoczyk)


Fragment 6 – Dzieci z Lubelszczyzny (Michał Kamiński)


Fragment 7 – Koń koloru białego jak mleko (Marzena Bartosz)


Fragment 8 – Las – tak bardzo przeze mnie kochany (Joanna Płotnicka)


Fragment 9 – Epilog (Małgorzata Tyrpa)


Zob. także album „Narodowy Dzień Pamięci 14 czerwca 2017”


Dziękując Joannie Płotnickiej – pełnomocnikowi Fundacji Paradis Judaeorum ds. akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”) na Dolnym Śląsku za tak wspaniały pomysł, wyrażam nadzieję, że Narodowe Czytanie „Raportu Witolda” w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych nie będzie wydarzeniem jednorazowym. Że będzie odbywać się corocznie. I w kraju, i za graniczą. Wszędzie tam gdzie14 czerwca znajdą się chętni wolontariusze.


Narodowe Czytanie „Raportu Witolda” w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych, którego nie mogliśmy nie zainaugurować w tym szczególnym miejscu, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau może i powinno stać się widocznym znakiem i symbolem naszej nieugiętej woli obrony depozytu wartości jaki zostawili w spadku bohaterowie Związku Organizacji Wojskowej. Powinno stanowić zachętę do lektury owego arcydokumentu. Tekstu, który – co powtarzam już od dekady – stanowi jeden z najważniejszych pomników kultury polskiej. Tekstu, który stanowi dziedzictwo wszystkich Polaków i jako taki powinien być czytany nie tylko przez specjalistów na uniwersyteckich sympozjach i konferencjach historycznych.


(Zob. także materiały z 13 lutego 2008 r. „Trzeba dać świadectwo”, z 20 maja 2008 r. „Witold Pilecki – miles christianus, patron Bohaterów Zmagań z Totalitaryzmem” i z 25 maja 2009 r. „Witold Pilecki - polskość w godzinie próby”)


Tekstu, który – co udowodnili wolontariusze naszej akcji – może i powinien być czytany przez zwykłych ludzi. Ci którzy po niego sięgnęli, wiedzą już jak bardzo „Raport Witolda” edukuje, jak mocno inspiruje. I, jak dowodzą prawie dziesięcioletnie doświadczenia naszej akcji, z tej lektury, z jej propagowania rodzi się wielkie dobro. Wspomnienia Rotmistrza z Auschwitz skłaniają do namysłu, poszerzają perspektywę, kształtują ducha. Uświadamiają, że aby w pełni identyfikować się owym uniwersum wartości, które uosabia Witold Pilecki, naprawdę nie wystarczy li tylko założyć tiszert z jego podobizną i raz do roku potupać na marszu...

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura