50 obserwujących
385 notek
423k odsłony
  944   0

Miasto Kraków - czyścicielem?

Małgorzata i Michał Tyrpowie
Małgorzata i Michał Tyrpowie

11 grudnia 2017 r. w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przypomniał, że przed zasadą demokratycznego państwa prawa idzie zasada wspólnoty… Doprawdy, twierdzić, że to co odnosi się do dobra wspólnego ważniejsze jest od tego, co zgodne z prawem może tylko ktoś… z Warszawy.


Jak zorientowali się ci, którzy zapoznali się z materiałami publikowanymi w listopadzie b.r. na stronie głównej akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let's Reminisce About Witold Pilecki”), od trzech i pół roku wraz z matką usiłuję z urzędników podległych prezydentowi miasta Krakowa wykrzesać minimum dobrej woli.


Żeby dwa razy nie pisać tego samego, pozwolę sobie niniejszym przytoczyć zasadniczą część korespondencji jaką 26 listopada b.r. drogą elektroniczną wysłałem zainteresowanej sprawą pani Ewie Rzymkowskiej z Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP (instytucji potocznie zwanej „Duda-pomocą”), zaś trzy dni później – na adres Rzecznika Praw Obywatelskich.


Poniżej - swego rodzaju pismo przewodnie. Natomiast szczegółowe informacje w dwudziestu jeden plikach, z których jedną trzecią załączam do niniejszego listu, a kolejne partie w osobnych mailach. Uprzejmie proszę o potwierdzenie, czy wszystkie trzy maile (wraz z załącznikami) dotarły.


Najkrócej o nas: Małgorzata Tyrpa, wdowa lat 67, położna, pomimo niepełnosprawności (z dwóch tytułów), wciąż aktywna zawodowo. Michał Tyrpa, syn Małgorzaty, lat 44, działacz społeczny, pisarz, obecnie bezrobotny. Jakkolwiek nie należymy do ludzi zamożnych, nie posiadamy żadnego majątku (np. działki za miastem) i nie stać nas na samochód, nigdy nie korzystaliśmy, nie korzystamy i korzystać nie chcemy z opieki vel pomocy społecznej. Mając świadomość, że jest wiele osób w znacznie cięższej sytuacji, pomimo przeciwności, staramy się stawiać czoła problemom. Niestety, z powodu urzędniczej bezduszności znaleźliśmy się obecnie na progu bezdomności.


Zaufawszy trzy lata temu krakowskim urzędnikom, wykazawszy maksimum dobrej woli, chcielibyśmy tylko, aby Gmina Kraków potraktowała nas sprawiedliwie. To znaczy tak, jak potraktowała naszych sąsiadów, którym pozwolono wykupić ich niezadłużone/oddłużone mieszkania.


Zajmowany przez naszą rodzinę od 31 lat lokal przy ul.Kobierzyńskiej 66/14 na krakowskim osiedlu Ruczaj (bloki z wielkiej płyty) nigdy nie miał statusu mieszkania socjalnego. Nie otrzymaliśmy go od miasta. To gmina przejęła te bloki wraz z lokatorami po likwidacji spółek zarządzających mieszkaniami wojskowymi (mój ś.p. ojciec Stanisław Tyrpa był żołnierzem zawodowym i mieszkanie otrzymał jako służbowe). Podobnie było z mieszkaniami pracowników straży pożarnej i policji - naszych sąsiadów. Z tą różnicą, że naszym sąsiadom pozwolono na wykup. Naszej rodzinie z niezbadanych przyczyn tego się odmawia. Innymi słowy można tutaj mówić o analogii z sytuacją przejmowania nieruchomości przez prywatnego "inwestora". Tyle, że w buty "kamienicznika" wszedł Zarząd Budynków Komunalnych Miasta Krakowa. A ten zachowuje się wedle zasady (parafrazując Władysława Gomułkę): mienia raz zdobytego nie oddamy nigdy...


Formalnie, od strony prawnej, nasza sprawa jest przegrana. Po utracie tytułu do lokalu z powodu zaległości czynszowych (o przyczynach w załączonej dokumentacji), zapadły niekorzystne wyroki, które się uprawomocniły. Skarga o wznowienie i zażalenie, zostały oddalone. Orzeczono wobec nas eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego. Szkopuł w tym, że zarówno w roku 2006 jak i później krakowskie sądy konsekwentnie nie brały pod uwagę tak ważnej okoliczności jak istniejąca w chwili wydawania orzeczeń trwała niepełnosprawność mojej matki. I to niepełnosprawność z dwóch tytułów: z powodu uszkodzenia kręgosłupa oraz z powodu ciężkiej depresji. Gdyby rozstrzygający w naszej sprawie w roku 2006 Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórza wziął pod uwagę niepełnosprawność pozwanej Małgorzaty Tyrpy, m u s i a ł b y orzec eksmisję z prawem do lokalu socjalnego. A to (o czym niżej) spowodowałoby, że od trzech lat nie przeżywalibyśmy koszmaru.


Po śmierci mojego ojca, Stanisława Tyrpy (zm. 24 maja 2014 r.), ja, Michał Tyrpa i moja mama Małgorzata, dowiedzieliśmy się w Zarządzie Budynków Komunalnych, że na mieszkaniu ciąży dług w wysokości ponad 61 tysięcy złotych. Pracownicy ZBK Zbigniew Waligórski i Jolanta Lasyk poinformowali nas, że jeżeli spłacimy sto procent zadłużenia, miasto m o ż e przywrócić nam tytuł najmu. Pan Waligórski i pani Lasyk podkreślali, że jeśli złożylibyśmy do Wydziału Mieszkalnictwa wniosek o przywrócenie najmu bez spłacenia całego długu, wniosek ten zostałby automatycznie odrzucony. Biorąc za dobrą monetę deklaracje pracowników ZBK (że jeśli spłacimy, miasto m o ż e odnowić tytuł prawny do lokalu), Małgorzata Tyrpa w ekspresowym tempie, to jest w ciągu niecałego miesiąca od śmierci męża i dowiedzenia się o skali zadłużenia, spłaciła zobowiązanie w całości. Spłaciła kosztem specjalnie w tym celu zaciągniętego kredytu bankowego i likwidacji polisy ubezpieczeniowej na życie.

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka