28 obserwujących
299 notek
409k odsłon
  398   0

Metafory i znaki szczególne "układu"

Ale jest jeszcze jedna wskazówka, poza bardzo mocnymi siłami wewnętrznymi, istnieją jeszcze bardzo mocne zewnętrzne pola siłowe, w których zanurzona jest cała Europa. Ten wiatr jest dla Polski bardzo przyjazny.  
Spróbuję narysować teraz karykaturę (idzie o karykaturalny skrót) niektórych elementów tego obrazka. 

A.Zdrajca sprawy polskiej, wujek bronek jest zdeterminowanym patriotą europejskim, oślepionym ideą budowy silnego i scentralizowanego państwa europejskiego. Jego motywem może być jednak świadomość zagrożenia starciem cywilizacyjnym ze strony, załóżmy na moment, ze strony cywilizacji muzułmańskiej. Widząc to zagrożenie decyduje się uznać, iż bezpieczeństwo Polski zależy od bezpieczeństwa całej Europy.  

B.Najwyższy czas, trzeba jak najszybciej podciągać tabory i organizować obronę całego kontynentu. I sumienie ma czyste! Swoista geopolityka. 
Jego partnerzy, hippiesi i bombardierzy międzynarodówki socjalistycznej, Czerwonej Armii lat sześćdziesiątych, Daniel Cohn-Bandit, Moscovici & Consortes, są teraz elitą władzy Starej Europy i wiedzą od wujka bronka, że Polacy nie dorośli do demokracji, ergo - konieczne jest organizowanie obrony nad głowami Polaków. 
I mamy, co mamy.
 

C.Tak zdefiniowany obóz naszych przeciwników, jest tak zaślepiony samouwielbieniem i arogancką PYCHĄ, nie wie, że ta strategia jest zbudowana na anachronicznych przesłankach i dlatego jest przeciwskuteczna. 
Już bardziej efektywną diagnozę podała żelazna Margaret Thatcher 1996 w Fulton (USA). 
 

Problem leży w zupełnym ignorowaniu, przez twórców strategii europejskiej, bieżących procesów cywilizacyjnych, a więc tego, co się faktycznie dzieje w świecie. Oni niestety chodzili do szkoły, w której nauczycielem był Nicolo Machiavelli, a wychowawcą Lew Trocki, wiedza o mechanizmach świata gospodarki miota się między teoriami gier o sumie zerowej, a podobnymi teoriami Marksa. Fałszywa diagnoza, fałszywa strategia, 
Słabość przeciwnika, jest naszą siłą. 
 

 Rys. Unicorn

D. „Źródła generujące potencjały międzynarodowe” to nie jedno źródło, ale kilka źródeł, rozgrywających dwa warianty, w alternatywie: 
Polska silnym człowiekiem w Europie ALBO Polacy, każdy po piwie i wynocha… , nie przeszkadzać, my tu budujemy autostrady,… 
Jest to bardzo karykaturalny skrót, ale niestety, jak najpoważniej o to chodzi. 
Polityka towarzysza Bronka, i jego PO jest faktycznie, jak bluszcz, opleciona na takich założeniach.
 

E. Sugeruję przyjrzenie się koincydencjom: Pierwsza część alternatywy i tarcza antyrakietowa. Druga część alternatywy i wrzask geremkowy w chwili, gdy polska polityka zagraniczna zaczęła się konsolidować wokół stabilnego obrazu polskiej polityki zagranicznej, fundując obraz rosnącego zaufania do tej polityki. Tak było, gdyby uważniej na to spojrzeć. Ten geremkowy wrzask, ideowego potomka Szczęsnego Potockiego, ta nieustanna agresja jest tylko pretekstem, tak jak atak na radiostację gliwicką, był pretekstem dla innego psu brata.
(korzystam z reguł karykatury.

Niestety, pretekst jest pretekstem, najważniejszy jest jednak prawdziwy interes, który się za tym kryje. Naszym zadaniem jest identyfikacja poważnych źródeł interesów po obu stronach tej alternatywy, i rozmowa z „istotnymi sojusznikami”, przy prowadzeniu tej gry.  Ważniejsze jest to, by zauważyć, że decydujące znaczenie mają wewnętrzne, polskie źródła pozytywnej energii. 
I ich konsolidowanie się w przejrzyste projekty.

Tylko te, które mogą mieć cechy wiarygodności i stabilności, mają szansę na wiarygodność w oczach „istotnych sojuszników” za granicą.  Moja wiedza na pewno nie jest wystarczająca, liczę raczej na komplementarność jej z zasobami w innych miejscach.

A paskudnych przykładów jest za dużo. 
Wystarczy sięgnąć do FOZZ. Orientuję się, gdzie szukać korzeni tej zmory. Ale, aby tych korzeni dotknąć, potrzebne jest solidne zainteresowanie się reperem szóstym. To aż się prosi o dalszą pracę, …  
To jest zagadnienie związku z gospodarką. Ten związek jest zagadnieniem znacznie poważniejszym, niż problem „większości fortun „imperatorów V władzy” i ich korzenie kryminalne i ubeckie.

Oczywiste jest, że „imperatorzy” bronić będą status quo. Robią to.

Z wielkim wrzaskiem i czasem siłą. To widać w TVN 24.
Ale jest to tylko podzbiór znacznie większej rozmaitości. 
Czuję to dostatecznie mocno na własnej skórze. Ale nieuczciwie zdobyte fortuny pojawiły się jako skutek, nie jako „źródło” zła, a czasem ich stan dzisiejszy nie jest już najlepszej konduity.
Zło trzeba brać od korzeni i je wykorzeniać.
Jak „Raid”.  

Jest jeszcze jeden problem, ze sfery komunikacji społecznej. Potrafiłem sformułować treść mojego eseju, w formie metafory „zagadnienia stabilności położenia równowagi”. Być może obiecująca jest jeszcze metafora warunkowego ekstremum lokalnego, albo zadanie optymalizacji (LOSS, PROFIT) dla ekonomisty zajmującego się w ekonometrii programowaniem nieliniowym. Choć jest tam pułapka sparaliżowania intuicji obrazem punktu siodłowego.
Brakuje tam miejsca na wyobrażenie sobie bariery potencjału.
A chodzi o potoczną wyobraźnię.
Ale to jest koniec.

Dalibóg, nie jestem nawet w stanie wyobrazić sobie sposobu opowiedzenia tej historii prawnikowi, albo jakiemuś mediewiście. Nic nie wspomnę o politologach, którzy potrafią jedynie myśleć o grze wyborczej, przypominającej grę w warcaby. Zjawisko, o którym rozmawiamy jest „zbyt wielowymiarowe”, jak na opowieść, nawet dla doświadczonego klasycznego ekonomisty albo dziennikarza.
Oni wszyscy tkwią w więzieniu jednowymiarowej wyobraźni…
____________________________________________________________________________ Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany jako komentarz
do artykułu JerzegoPrzystawy:
"Fałszywe konflikty, fałszywe lojalności"
____________________________________________________________________________
Przypisy:

[0] michael.salon24.pl "Tajemnicze słowo UKŁAD" (michael),
[0] michael.salon24.pl/ "Bolszewickie kłamstwo - gdzie przyłożyć dłuto?" (michael)
[0] michael.salon24.pl "RZECZ O WYOBRAŹNI – MISJA IV WŁADZY" (michael)
[1] maryla.salon24.pl "Sejmowa Komisja bankowa - będą wnioski do prokuratury." (maryla)
[2] maryla.salon24.pl "Jaka piękna katastrofa - 1,2 mln etatów w dwa lata..." (maryla)
[3] freeyourmind.salon24.pl "Diagnostycy i konstruktorzy" (Free Your Mind)
[4] freeyourmind.salon24.pl. „Siedzenie na walizkach” (Free Your Mind)
[5] www.omp.org.pl "Poprawność polityczna, a mentalność totalitarna" (A. Kołakowska)
[6] perlyprzedwieprze.salon24.pl -  Dziennikarze ikapitalizm polityczny” (tad9)
[7] salski.salon24.pl  „Tajny przepis” na zianie nienawiścią" (*andy)
[8] marcus-crassus.salon24.plCoście uczynili z tą krainą?” (Marcus Crassus)
[9] wtemaciemaci.salon24.pl "Rejestracja agentów obcego wpływu" (Stary Wiarus)
[10] ”Medialne imperium księdza Bonieckiego” (Chłodny Żółw),
[11] Wspólna Deklaracja Polski i Litwy w rocznicę Konstytucji 3 Maja (maryla)
[12] http://www.forbes.pl/forbes/ "20 pytań do...".html

[20] PAI - wieści z frontu wyborczego Platformy Obywatelskiej. (Yarrok)   
http://coo.livenet.pl/
http://my.uczennice.vi.liceum.salon24.pl/31753,index.html
http://lista-obecnosci.blogspot.com/
http://members.chello.pl/prug/www/wojskowe.htm
____________________________________________________________________________ 
47.000

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale