28 obserwujących
299 notek
409k odsłon
  157   0

Venissa, cerebrologia, wielki plan polityczny

Tydzień temu napisałem o iluzji rosyjskiej potęgi. Później Polska przestała „blokować” przyjmowanie Rosji do OECD, usłyszeliśmy o zgrabnych wypowiedziach maestro Pawlaka, dowiedzieliśmy się o kurtuazyjnej wizycie polskiego Premiera w Wilnie, a na koniec Donald Tusk opowiadał na zjeździe Kaszubów o wielkim planie politycznym budowy Unii Europejskiej. Dzisiaj przeczytałem ciekawy tekst Venissy: "Cerebrologia". Jądro tego tekstu zamyka się w takim cytacie:

(...) Wydaje mi się, że ogromna większość trudności politycznych, społecznych i ekonomicznych, a także zdrowotnych ma swoje źródła w zaburzeniach sprawnego myślenia i działania jednostek, jak i grup ludzi, zaburzeniach, które są spowodowane wypaczoną strukturą i funkcją mózgu (...)"

Wszystko pasuje. Ja pisząc o neksjaliźmie mam na myśli to samo co Venissa, która także przestrzega przed rządami elit ogarniętych zaburzeniami pracy mózgu, bo sprowadzają na kraje, kontynenty i na całe cywilizacje wszystkie możliwe plagi, prowadzą je do zagłady. Mam dokładnie ten sam pogląd, choć  podchodzę do tego samego tematu z innej strony.  Bezpieczeństwo ludu zależy od stanu umysłów ich rządów.
Dzisiaj usłyszałem w wiadomościach TVP1 prawie dosłowny cytat z mojego starszego tekstu: "Wyzwania XXI wieku. Neksjalizm". Rosja ma gospodarkę o wielkości takiej jak Holandia i dziesięć razy więcej ludzi na utrzymaniu, za te same pieniądze. Jest krajem o potencjale ekonomicznym małego kraju europejskiego i nawet w porównaniu z Polską ten potencjał nie jest zbyt imponujący. Co oczywiście nie oznacza, że Rosję można lekceważyć albo ignorować. Absolutnie nie. W telewizorze dopowiedzieli jeszcze, że wymiana gospodarcza pomiędzy Polską, a Rosją też jest taka duża jak Polski z Holandią. Podobne gospodarki, podobna wielkość obrotów handlowych. I tyle.

 

Wniosek jest oczywisty. Budowanie wszelkich polskich strategii, małych i wielkich planów politycznych dotyczących polityki wschodniej przy założeniu, że Rosja jest wielką potęgą, tak jak dawne ZSRR, jest dowodem albo ciężkich uszkodzeń i niesprawności pracy mózgu, tak jak opisuje to Venissa, albo świadczy o dramatycznej niekompetencji. Może też czasem świadczyć o lenistwie myśli, głupocie albo nawet braku pojęcia o wyobrażeniu. To ostatnie wg Melchiora Wańkowicza. Wszystko jedno. Rządy ciemniaków zwykle prowadzą do kłopotów.

 

Napisałem poprzednio o poważnych założeniach dość zaawansowanej analizy geopolitycznej dla rozdymającego się czerwonego, rosyjskiego „olbrzyma”, o niezwykłym balansie jego równowagi wewnętrznej i niesamowitych problemach w relacjach ze światem. I widzę brak pojęcia o wyobrażeniu.

 

Jeszcze mocniej alarmuje mnie wypowiedź Donalda Tuska o wielkim planie politycznym budowy Unii Europejskiej. Wygląda na to, że wielki Donald Duck nie ma pojęcia o tym, że istnieją dwa diametralnie różne plany polityczne budowy unii europejskiej. Pierwszy, pozostawiony przez szlachetnego Roberta Schumana, plan europejskiej wspólnoty gospodarczej. I drugi wielki plan polityczny europejskich socjalistów, plan europejskiej unii politycznej. Jeśli Donald Tusk nie odróżnia tych dwóch planów, to przypomina lekarza który pyta o lek na przeziębienie:
- Co podać proszę państwa, aspirynę, czy strychninę?

____________________________________________________________________________________
Przypisy:

[1] "Kolonialna mentalność polskich elit" (Ewa Thompson)çobowiązkowe
[2] "Polityczna poprawność, a mentalność totalitarna" (Agnieszka Kołakowska)ç
[6] "Gra o sumie zerowej?" (michael)
[..] "Debata "Teologii Politycznej" (Artur Bazak)
[..] Intrygujący link do informacji o Niesiołowskim____________________________________________________________________________________

 

Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale