Aleksy Kaczmarski Aleksy Kaczmarski
151
BLOG

Zawiłości systemu najmu mieszkań - tłumaczymy podstawy

Aleksy Kaczmarski Aleksy Kaczmarski Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

 Wynajem lokali mieszkalnych to obecnie bardzo często zawierana umowa. Nie każdego stać na własny dom, a wszak posiadanie schronienia, do którego można wrócić po wyczerpującym dniu pracy bądź studiów jest dla nas konieczne. Żeby ułatwić sobie działania w tym obszarze - spróbujmy przyswoić sobie przynajmniej podstawowe przepisy. Małą przeszkodą może być fakt, że ustawodawca uznaje różne regulacje dotyczące umów najmu i można się w tym pogubić.

Nasz dzisiejszy temat to połączenie nieruchomości z prawem cywilnym. Natknęliśmy się na jego omówienie u osoby zajmującej się poradami prawnymi i uznaliśmy, że dotyczy w 100% naszego obszaru. Przy głębszej analizie tego tematu, problemem dla człowieka nie związanego z branżą może być ilość regulacji, które mają bezpośredni związek z najmem. Mamy tu na myśli przede wszystkim:

  -   przepisy z art. 659 – 679 kodeksu cywilnego dotyczące najmu w ogólności oraz art. 680 – 692 kc dotyczące najmu lokali,

      oraz

 -    przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu   cywilnego.

W ramach tych ustaw możemy uwydatnić wynajem nieruchomości na cele mieszkalne, w tym najem okazjonalny oraz najem na cele niemieszkalne, w tym tzw. najem komercyjny.

Jeżeli nieruchomość jest wynajmowana do celów mieszkalnych (czyli w ponad 80% przypadków), to podstawowym aktem prawnym wyjaśniającym stosunki między stronami umowy będzie tutaj ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego.

Jest to pogląd nie do podważenia w doktrynie i orzecznictwie sądowym. Wyjaśnijmy to na przykładzie, Sąd najwyższy w wyroku z dnia 19 października 2007 r., sygn. akt: I CNP 66/07, LEX nr 861680 wskazał:

 Ustawę z 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego stosuje się w zasadzie do wszystkich stosunków prawnych uprawniających lokatora do używania lokalu mieszkalnego, z wyjątkami wyraźnie określonymi w ustawie (art. 1a i 3). Wyłącznie zaś do mieszkaniowego zasobu gminy stosuje się tylko te przepisy ustawy, z których wyraźnie to wynika (art. 4, 8 i 20-25 oraz dotyczące publicznego zasobu mieszkaniowego art. 6f, 7 i 14 ust. 7).

Jeżeli wynajmujemy nieruchomość w innym celu niż mieszkalny to najważniejszymi regulacjami ustalającymi prawa i obowiązki stron są przepisy kodeksu cywilnego.

Chcesz mieć pewność, że wszystkie dokumenty się zgadzają? Rekomendujemy konsultację z doświadczonym agentem nieruchomości, który powinien mieć przyswojoną wiedzę na ten temat.



https://plus.google.com/111635037144919743640

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka