2 obserwujących
12 notek
7344 odsłony
  442   0

Papież dialogu...

Prawdziwy boom nastąpił jednakże po dojściu do władzy w ZSRR Michaiła Gorbaczowa i odejściem przezeń od doktryny Breżniewa. I znów inicjatywa wyszła ze strony pozostającej pod wpływem Jana Pawła II polskiej hierarchii kościelnej. Z inspiracji księdza Prymasa i abp. Bronisława Dąbrowskiego Sławomir Siwek napisał wówczas artykuł, Do czego warto wracać, który 18,05,1985 ukazał się w Tygodniku Powszechnym. Również tego dnia w Gościu Niedzielnym ten sam autor opublikował artykuł Dla dobra wspólnego. Obie publikacje nawoływały do rozmów i porozumienia jako jedynego wyjścia dla kraju. Sprawie tej poświęciło swój czas antenowy także RWE.

Strona komunistyczna odpowiedziała co prawda z pewną ostrożnością, ale jednakże pozytywnie. Największą przeszkodą okazała się osoba przewodniczącego Solidarności. Jak relacjonuje ks. Alojzy Orszulik, w trakcie jednego ze spotkań sondażowych minister do spraw wyznań Adam Łopatka wypalił; „Wy domagacie się, aby prowadzić rozmowy z Wałęsą, a to jest niemożliwe”. Rozmowy ze sobą prowadzą jednakże Jan Paweł II i gen. Wojciech Jaruzelski. Rozmowy to być może zbyt wielkie słowo niemniej jednak ten drugi na początku 1987 roku odbył wizytę w Watykanie, która jak relacjonował gen. Czesław Kiszczak abp. Dąbrowskiemu i ks. Orszulikowi została przez ówczesnego włodarza Polski oceniona jako owocna i służąca sprawie kompromisu narodowego.

Kiedy ostatni raz byłem w Ojczyźnie, w trudnych dniach 1983 roku, pozdrowienie moje wyraziło się w tych słowach: „Pokój Tobie, Polsko! Ojczyzno moja!” Przemawiając dzisiaj na Zamku Królewskim w Warszawie, mam przed oczyma duszy całe dzieje Ojczyzny, jakże często naznaczone stygmatem wojny i zniszczenia. Te doświadczenia dziejowe, a zwłaszcza doświadczenia ostatniej wojny, stanowią dla nas szczególne wyzwanie, aby podejmować „walkę o pokój”, również w naszym własnym domu” mówił w 1987 roku Jan Paweł II w trakcie trzeciej pielgrzymki. W tych słowach spinających jak klamra „komunistyczny” okres pielgrzymowania Papieża do Ojczyzny widać jak w lustrze, jak dużą miarę Ojciec Święty przykładał do dialogu i w jakim stopniu owa postawa była motywowana doświadczeniem historycznym.

Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo