Michał Jaworski Michał Jaworski
279
BLOG

Trochę martwi mnie pomysł minister Nowackiej oraz milczenie Wieczorka

Michał Jaworski Michał Jaworski Polityka Obserwuj notkę 19

Martwi mnie "że od nowego roku szkolnego zmniejszyć ma się zakres materiału z fizyki, chemii, ..."  ponieważ, jak znam życie, oznacza to po prostu zmniejszenie liczby godzin z tych przedmiotów a trochę, bo jednak nie wrócił pomysł zniesienia matematyki na maturach.

Mała dygresja - w ostatnią sobotę moja żona - praktykujący profesor chemii teoretycznej na towarzyskie pytanie o poziom studentów odpowiedziała, że od powrotu matematyki na matury poprawił się, gdyż studenci radzą sobie z działaniami na ułamkach.

Wyliczanie przedmiotów, które w jakiś sposób mają zostać okrojone skończyłem na tych dwóch, ponieważ matematyki oraz ich nie można nauczyć się z internetu - je trzeba zrozumieć albo wykuć i to drugie wcale nie jest takie złe jakby to się współczesnym wydawało.

Zamiast wymądrzania się, że te przedmioty pomagają zrozumieć funkcjonowanie świata czyli na przykład jak porusza się statek kosmiczny a jak dźwięk posłużę się tym, o czym bardzo lubimy dyskutować i wszyscy się na tym doskonale znamy.

Od Korei Południowej kupujemy wszystko - smatfony, pralki, samochody, czołgi, myśliwce.

Korea ma w pewnym sensie podobną historię i położenie jak Polska - była krajem okupowanym a obecnie graniczy z wrogim państwem.
Za mojego życia z nędzy i zacofania zwędrowała na techniczne szczyty.
Przeciętny Koreańczyk wydaje na obronę 1,7 razy tyle co przeciętny Polak, na badania i rozwój 5,6 razy tyle,  a Korea Południowa - jako, że jest ludniejsza - odpowiednio 2,4 oraz 7,8 razy tyle, co Polska. Oznacza to, że Korea i jej obywatele mimo zagrożenia z Północy A MOŻE WŁASNIE DLATEGO, ŻE ONO JEST, przeznaczają na badania i rozwój 3,2 razy więcej jak  na obronę,  niż Polacy.

Na tle Unii również wypadamy marnie - na badanie i rozwój wydajemy dwa razy mniej w stosunku do PKB niż przeciętna unijna. Kwota na obywatela wypada oczywiście jeszcze gorzej gdyż nie osiągnęliśmy przeciętnej unijnej dochodu.

Zastępujac lekcje religii lekcjami otwartości  - tak jak nie wymodliliśmy postępu, nie wydefilujemu go. 

Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka