46 obserwujących
665 notek
609k odsłon
402 odsłony

Odzyskiwanie wraku tupolewa

Wykop Skomentuj25

Przy okazji odsłonięcia pomnika, który kiedyś zostanie uznany za pomnik narodowego wstydu znowu pewnie padną wezwania do zwrotu wraku oraz oskarżenia, że z jakichś niecnych powodów Rosja nie chce go zwórcić. Powody rzeczywiście są niecne ale mniej - Rosji pasuje permanentna zadyma w Polsce na tle katastrofy. Gdyby Rosji pasowało pogrążenie kaczystów i oczyszczenie  mord zdradzieckich, to by sama zapropnowała konstruktywny sposób zwrotu wraku. 

Jest zupełnie oczywiste, że w obliczu oskarżeń przez polską rządową komisję Rosja tak po prostu nie może w polskie ręce oddać dowdów swojej niewinności. Może natomiast zaproponować poprzedzenie oddania wraku procedurą zabezpieczenia dowodów pod międzynarodową kuratelą. W Polsce podkomisja, a tym bardziej prokuratura prowadzą działania na tyle długo, że bez kłopotu wskażą dowody, które należy zabezpieczyć i obiektywnie, czyli w laboratoriach, co do których bezstronnościi nie ma podejrzeń, zbadać.

Co może Rosja zrobić, w sytuacji kiedy Polsce udałoby się zmobilizować międzynarodowe czynniki do nacisku na zwrot wraku - zapewne ichnia prokuratura, która też jeszcze nie zamknęła śledztwa, zwróci się do polskiej o przekazanie w ramach pomocy prawnej wyników ekspertyz zleconych w zagranicznych laboratoriach.

Uzyskanie międzynarodowego wsparcia dla bezwarunkowego zwrotu wraku jest nieprawdopodobne ponieważ nikt nie wystawi się na kpiny ze strony Rosji, ze uważa się ją za idiotów.

Teoretycznie rosyjska prokuratura ma prawo a nawet moralny obowiązek sprawdzać każdy wątek z dzieł podkomisji Macierewicza a ostatnio Macierewicz z Nowaczykiem mówiąc, że na pewno były wybuchy a reszta to nie ich sprawa, postawili jej poprzeczkę niebywale wysoko - co najmniej na kilka pokoleń rosyjskich śledczych.

Gdyby jednak Polsce PiS zależało na odzyskaniu - w przeciwieństwie do odzyskiwania - wraku to sama może zadziałać dopasowując się do opisanych okoliczności. Po pierwsze polska prokuratura może zamknąć śledztwo na podstawie zgromadzonego materiału dowodwoego a po drugie, gdyby istniały merytoryczne okoliczności przemawiające za przedłużeniem go o jakiś jeszcze czas, rząd polski może wystąpić z inicjatywą przekazania wraku pod międzynarodową kuratelą. Gdyby Rosja na to drugie nie przystała, postawiła by się w bardzo dla siebie niewygodnej pozycji. Jednak skoro to Polska nie czyni ani jednego ani drugiego, dla opinii międzynarodowej jest coraz bardziej widoczne, że Polska pozoruje starania o zwrot wraku. A skoro pozoruje to znaczy, że dla kaczystów tak samo jak dla Rosji wygodne jest podtrzymywanie awantury smoleńskiej.


Wykop Skomentuj25
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka