Blog
dawniej kaczazupa
Michał Jaworski
Michał Jaworski Dinozaur gorszego sortu
46 obserwujących 628 notek 586487 odsłon
Michał Jaworski, 9 listopada 2018 r.

Odzyskiwanie wraku tupolewa

402 25 1 A A A

Przy okazji odsłonięcia pomnika, który kiedyś zostanie uznany za pomnik narodowego wstydu znowu pewnie padną wezwania do zwrotu wraku oraz oskarżenia, że z jakichś niecnych powodów Rosja nie chce go zwórcić. Powody rzeczywiście są niecne ale mniej - Rosji pasuje permanentna zadyma w Polsce na tle katastrofy. Gdyby Rosji pasowało pogrążenie kaczystów i oczyszczenie  mord zdradzieckich, to by sama zapropnowała konstruktywny sposób zwrotu wraku. 

Jest zupełnie oczywiste, że w obliczu oskarżeń przez polską rządową komisję Rosja tak po prostu nie może w polskie ręce oddać dowdów swojej niewinności. Może natomiast zaproponować poprzedzenie oddania wraku procedurą zabezpieczenia dowodów pod międzynarodową kuratelą. W Polsce podkomisja, a tym bardziej prokuratura prowadzą działania na tyle długo, że bez kłopotu wskażą dowody, które należy zabezpieczyć i obiektywnie, czyli w laboratoriach, co do których bezstronnościi nie ma podejrzeń, zbadać.

Co może Rosja zrobić, w sytuacji kiedy Polsce udałoby się zmobilizować międzynarodowe czynniki do nacisku na zwrot wraku - zapewne ichnia prokuratura, która też jeszcze nie zamknęła śledztwa, zwróci się do polskiej o przekazanie w ramach pomocy prawnej wyników ekspertyz zleconych w zagranicznych laboratoriach.

Uzyskanie międzynarodowego wsparcia dla bezwarunkowego zwrotu wraku jest nieprawdopodobne ponieważ nikt nie wystawi się na kpiny ze strony Rosji, ze uważa się ją za idiotów.

Teoretycznie rosyjska prokuratura ma prawo a nawet moralny obowiązek sprawdzać każdy wątek z dzieł podkomisji Macierewicza a ostatnio Macierewicz z Nowaczykiem mówiąc, że na pewno były wybuchy a reszta to nie ich sprawa, postawili jej poprzeczkę niebywale wysoko - co najmniej na kilka pokoleń rosyjskich śledczych.

Gdyby jednak Polsce PiS zależało na odzyskaniu - w przeciwieństwie do odzyskiwania - wraku to sama może zadziałać dopasowując się do opisanych okoliczności. Po pierwsze polska prokuratura może zamknąć śledztwo na podstawie zgromadzonego materiału dowodwoego a po drugie, gdyby istniały merytoryczne okoliczności przemawiające za przedłużeniem go o jakiś jeszcze czas, rząd polski może wystąpić z inicjatywą przekazania wraku pod międzynarodową kuratelą. Gdyby Rosja na to drugie nie przystała, postawiła by się w bardzo dla siebie niewygodnej pozycji. Jednak skoro to Polska nie czyni ani jednego ani drugiego, dla opinii międzynarodowej jest coraz bardziej widoczne, że Polska pozoruje starania o zwrot wraku. A skoro pozoruje to znaczy, że dla kaczystów tak samo jak dla Rosji wygodne jest podtrzymywanie awantury smoleńskiej.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Mazurek i Terlec,ki trzymali Kaczyńskiego za drzwiami z obawy, że znowu wtargnie na sceną (...
  • @mab  W twoim porzypadku praca nad sobą nic nie da ponieważ jesteś genetycznym kłamcą, ...
  • @Pogromca Lemingów  Do czego dokadam ?

Tematy w dziale Polityka