0 obserwujących
62 notki
38k odsłon
294 odsłony

Sąd wydał wyrok ws. żołnierzy z Nangar Khel!

Wykop Skomentuj6

   Była to bezprecedensowa sprawa w historii polskiej armii. W wyniku ostrzału z broni maszynowej i moździerza wioski Nangar Khel w Afganistanie w sierpniu 2007 r. na miejscu zginęło sześć osób, dwie zmarły w szpitalu.

    Wyrok jest nieprawomocny. Prokurator żądał dla podsądnych kar od 12 do 5 lat więzienia. Oskarżonym o zabójstwo cywili grozi do dożywocia, a oskarżonemu o ostrzelanie niebronionego obiektu - od 5 do 15 lat więzienia. Obrona i sami oskarżeni wnosili o uniewinnienie.

   - Niedających się usunąć wątpliwości nie można rozstrzygać na niekorzyść oskarżonych - przypomniał sąd. - To wydarzenie bez precedensu w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości - powiedział sędzia płk Mirosław Jaroszewski rozpoczynając uzasadnienie wyroku.

    Uzasadniając je sędzia dodał, że rozstrzygając sprawę sąd nie miał dokumentacji potwierdzającej, z którego dokładnie miejsca prowadzono ostrzał, ani też dokumentacji sądowo-lekarskiej pokrzywdzonych.

    Oskarżeni i ich rodziny przyjęli wyrok z kamiennymi twarzami. Dopiero gdy usiedli, po wysłuchaniu na stojąco sentencji orzeczenia, na ich twarzach pojawiły się uśmiechy.

   Zainteresowanie procesem było ogromne. Sala rozpraw Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, gdzie ogłoszono wyrok była wypełniona po brzegi. Od godz. 10.30 w sądzie nie było już kart wstępu na salę - tak duże jest zainteresowanie mediów. W sądzie pojawili się wspierający żołnierzy: były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak, gen. Jerzy Wójcik - były dowódca 6. brygady desantowo-szturmowej z Bielska-Białej, skąd pochodzą oskarżeni żołnierze, a także twórca jednostki GROM gen. Sławomir Petelicki.

    Były też żony i inni członkowie rodzin podsądnych. Największą grupę stanowili przedstawiciele mediów, z których część musiała się zadowolić pozostaniem na korytarzu lub na balkonie przylegającym do sali sądowej.
Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale