11 obserwujących
135 notek
61k odsłon
  197   0

Olsztyn: “Niech żyje (wy)zysk!”

Pod hasłem “Niech żyje (wy)zysk!”, 24 września 2011 r. w Olsztynie zorganizowaliśmy antykapitalistyczny happening, aby tuż przed wyborami parlamentarnymi przypomnieć wyborczyniom i wyborcom, jak antyspołeczny w praktyce jest tzw. wolny rynek.

Przebrani za finansową elitę skandowaliśmy hasła ukazujące wady i absurdy ideologii wolnorynkowej. Oczywiście, happening odbył się pod odpowiednimi sztandarami – ze znakami euro oraz dolara, a całej akcji towarzyszyło rozdawanie ulotek.

Poniżej niektóre z haseł:

- “Po co zapewniać prawa pracownikom? Przecież odszkodowania to strata zysku!”
- “Pracownik głodny jest wydajniejszy! Niech nam biedni i zrozpaczeni pracują za 5 centów. W końcu dajemy im parę groszy na chleb! Jesteśmy tacy humanitarni i współczujący!”
- “Związki zawodowe tylko ograniczają produkcję, wydajność i zyski!”
- “Sprzedajemy buty za 300 zł, płacąc ludziom, którzy je szyją, po parę złotych za sztukę! Ale przecież jesteśmy tu, żeby zarabiać, a zarabiając napędzamy wolny rynek. Niech nam żyje wyzysk… przepraszam, zysk!”
- “Po co naszym robotnikom ubezpieczenia i prawa socjalne? Każdy wie, że dzięki temu zarabiają kilkanaście centów więcej! To oczywiste, że zdrowie, bezpieczeństwo i komfort pracowników są nieopłacalne!”
- “Nasze plantacje bawełny nie mogły poradzić sobie z konkurencją ze strony konopi. Gdyby nie to, że udało nam się wmówić, iż konopia jest ciężkim narkotykiem i trzeba ją zdelegalizować, nasze przedsiębiorstwa by upadły! Walczymy o wasze zdrowie i nasz portfel!”
- “Testujmy substancje chemiczne na zwierzętach. One nie pozwą nas do sądu, a to się bardziej opłaca!”
- “Więcej wojen! Broń i amunicja kosztuje, a to czysty zysk!”
- “Mimo że na świecie istnieje parędziesiąt państw dyktatorskich, musimy walczyć z reżimami, które niedemokratycznie zabraniają nam wydobywać ropę! Przecież Irakijczycy pragną naszego wolnego handlu ich paliwami!”
- “Wylejmy odpady promieniotwórcze do rzek i jezior, w końcu utylizacja tyle kosztuje!”
- “Codziennie wycinamy parę tysięcy metrów sześciennych lasów w Amazonii, by móc stawiać piękne biurowce. Czym jest przyroda i natura przy naszych pomnikach kapitalizacji!”
- “Każdy wie, że testując leki na mieszkańcach Afryki i Azji nie musimy wypłacać odszkodowań. Dzięki temu mamy pieniądze na dalsze badania nad chorobami. Ktoś musi umrzeć, byśmy mieli większy zysk!”
Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale