Wstęga Mobiusa
Jeśli słychać coś, to to, co jest w słuchawkach, Jeśli widać coś, to to w telewizorach.
0 obserwujących
7 notek
3991 odsłon
  163   1

Film "Casus belli. Po co komu ta wojna?" na festiwalach w Batumi i Gdyni

Film dokumentalny "Casus belli. Po co komu ta wojna?" wkrótce pojawi się na antenie TVP, która jest jego koproducentem wraz z niezależną wytwórnią Sało Prodakszyn. Film przeszedł już kolaudację a w międzyczasie prezentowany jest na festiwalach.

W tym tygodniu "Casus belli" prezentowany będzie na Batumi International Art Film Festival, największym festiwalu filmowym Gruzji. Kolejny tydzień to Festiwal NNW w Gdyni, gdzie "Casus belli. Po co komu ta wojna?" bierze udział w konkursie w kategorii "Dokument międzynarodowy".

Film w reżyserii Macieja Maciejowskiego (który jest także producentem kreatywnym) i Michała Orzechowskiego opowiada o mechanizmach rosyjskiej agresji na przykładzie ataku na Gruzję w 2008 i na Ukrainę od 2014 roku. Dokument zawiera unikalne i dotychczas niepublikowane zdjęcia z czasu rosyjskiej okupacji. W ramach filmu zrealizowano ostatni wywiad z byłym prezydentem Gruzji Michaeilem Saakaszwili przed jego powrotem do kraju i aresztowaniem. Saakaszwili pozostaje przez obecne władze Gruzji więziony w szpitalu pod ścisłym nadzorem policji.  

Realizacja filmu rozpoczęła się w 2020 roku. Podczas zdjęć na terenie Gruzji ekipa filmowa zachorowała na Covid19. W 2021 i 2022 roku udało się zrealizować zdjęcia w Polsce i na Ukrainie. W międzyczasie nastąpiła kolejna fala rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie przewidywana przez twórców filmu.  

"Casus belli. Po co komu ta wojna?" wyświetlany był dotychczas w Sejmie RP, Instytucie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz na pokazie dla młodzieży w warszawskiej dzielnicy Ochota. Przewidywany jest także specjalny pokaz dla Klubów Gazety Polskiej. W filmie występują m. in. Mamuka Mamulaszwili, twórca Legionu Gruzińskiego, gen. Roman Polko, red. Tomasz Sakiewicz i wiele innych postaci i komentatorów z Polski, Gruzji i Ukrainy.  


Sało Prodakszyn sp. z o. o. jest częścią międzynarodowej grupy producenckiej CosmoPolish przygotowującą superprodukcję "Skrzydła wolności" według zarejestrowanego w amerykańskiej Gildii Scenarzystów i Bibliotece Kongresu scenariusza Michała Orzechowskiego o losach Meriana Coopera i Eskadry Kościuszki w 1920 r.⁶

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura