Rzeczpospolita
link do powieści Pas Kuipera http://naszeblogi.pl/46711-powiesc-pas-kuipera
89 obserwujących
2381 notek
2217k odsłon
  279   0

Demokratyczne struktury nowej partii obywatelskiej JOW

 

Projekt zasad funcjonowania nowej partii powstał w związku z moją dyskujsą z profesorem Jerzym Przystawą ,w czasie której Pan Profesor przekonywał mnie że powołanie nowej partii nie ma sensu , ponieważ polski system polityczny ze szczególnym uwzglednieniem istnienia patologicznej ordynacji proporcjonalnej  będzie generował tylko i wyłacznie zdegenerowane partie.
Trudno się z Profesorem nie zgodzić patrząc na statuty i praktyki praktycznie wszystkich parti politycznych w Polsce. Śpiewak nazwał ten system polityczny systemem wodzowsko oligarchicznym. Z  koteryjnymi wariacjami.
 
Czy jedank jesteśmy skazani na wiek wieków  na ten zacementowany, czy jak to nazwał Rokita „zlodowacony” system partii wodzowskich , degradujacy Polskę cywilizacyjnie . Może jednak warto spróbowć. Usuwając wszelkie patologie znajdujace sie w statutach i sposobach wyłaniania przywódców oraz kandydatów na posłów , radnych, senatorów, prezydentów miast.
 
Na pewno aby zapobiec tworzeniu się kultu jednostki i powstaniu dworu wobec każdorazowego prezesa należaloby skończyć z systemem wyłaniania delegatów. Kazdy członek partii powinien mięc prawo do bezpośredniego wyboru prezesa i władz partii. Aby to uzyskan należy skonczyć z z tajnością wyboru.Dlaczego . Ponieważ każdy członek partii powinien mięc prawo głosowania przez internet . Należaloby stworzyć wymóg  zgłaszania kandydatów na prezesa na 2-3 miesiące przez kongresem Dotyczy to również  pozostałych kandydatów do reszty władz. Pozwoli to członkom parti poznać programy oraz osoby kandydatów . Statut, zmiany w nim , plany fianansowe, oraz program czy tez zmiany w nim byłyby zatwierzane w referendum partyjnym . Kilkast czonków parti miałoby prawo do zgłaszania projektu zmian w statucie , czy programie. Wewnatrzpartyjna komisj wyborcza miałby obowiazek przeprowadzic głosowanie/ referendum/ w przeciagu np 4 miesięcy, nie wcześniej jednak jak po upływie 3 miesięcy od zgłoszenia.  Wybory kandatatów do parlamentu , czy władz lokalnych odbywayby sie w drodze prawyborów. Do udziału wprawyborach uprawnieni byliby wszyscy mieszkańcy, a nie tylko członkowie  konkretnego okregu wyborczego. Wszelkie wybory byłyby jednoturowe , gdzie każdy miałby tylko jeden głos. Wygrywa najsilniejszy kandydat. W wypadku okregów wielomadatowych lub wyborów do władz wieloosobowych np komisji rewizyjnej wygrywaja mający najwiecj głosów.  
 
Te kilka prostych zasad ograniczyloby władze prezesa, zapobiegloby tworzeniu dworu i klik, ponieważ miejsca na listach wyborczych zależałyby od woli wyborców , czyli skutecznosci w terenie. Nie opalacałoby sie marnować czas na włazenie prezesowi w ..  , poniewaz ktoś inny w tym czasie zagospodaruje sympatie wyborców w terenie. Prezes nie bedziemógł przecież mianowac kogoś na pierwsze miejsce na liście . Usuwanie z parti , czy ze stanowisk partyjnych równiez odbywłoby sie w referendum wewnątrzpartyjnym. Ograniczyłoby lub zlikwidowało instytucję baronów partyjnych.
 
Mogłaby powstać „ partia – ruch społeczny” czerpiąca rozwiąznia i  procedury z najlepszych ideii  demokracji .
 
Program takiej parti to osobna sprawa. Na pewno fundamentem jego powinen byc program demokratyzacji Polski, zmiany jej postkomunistycznej konstytucji, czyli  wprowadzeni  JOW i rozdziały władzy wykonawczej i ustawodawczej / kontrolnej/ czyli wprowadzenie systemu prezydenckiego.   
 
Inna sprawa jest kwestia szans  na zrealizoanie takiegio projektu.
 
Linki do wypowiedzi Michalkiewicza,Juszczenko,Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis, Kaczynskiego
 
Linki do wypowiedzi Michalkiwicza, Rokity, Staniszkis,Macierewicza , Skwiecinskiego, Tuska, Króla,Bugaja,Śpiewaka, Krasnodebskiego,Kaczyńskiego,Przystawy,Sadowskiego„Obóz Modrenizacji Polski i Obóz Konserwacji Ustroju”
 
    
Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale